Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Koszmar Chapecoense i inne tragiczne wypadki piłkarskich drużyn

Katastrofa samolotu w Kolumbii, w której śmierć poniosło 76 osób, w tym piłkarze brazylijskiego klubu Chapecoense, przypomina o innych podobnych tragediach z udziałem piłkarzy. Niestety, było ich zbyt wiele
Miejsce zdarzenia tuż po odkryciu Miejsce zdarzenia tuż po odkryciu en.wikipedia.org/wiki/Superga_air_disaster#/media/File:Fiat_G.212_I-ELCE_tragedia_Superga.jpg

AC Torino, 1949 r.

W 1949 r. na wzgórzu Superga nieopodal Turynu samolot rozbił się, uderzając w marmurową bazylikę. Na pokładzie znajdowało się 31 osób, nikt nie przeżył.

Wśród ofiar było pięciu działaczy i 18 piłkarzy AC Torino. Za największą tragedię w historii włoskiego sportu obwinia się gęstą mgłę, błąd nawigacyjny i niewystarczającą komunikację radiową.

Płonący wrak na lotnisku w Monachium Płonący wrak na lotnisku w Monachium en.wikipedia.org/wiki/Munich_air_disaster#/media/File:Airspeed_Ambassador_G-ALZU_Burning_At_Munich_1958.jpg

Manchester United, 1958 r.

W 1958 r. na lotnisku w Monachium rozbił się samolot z 38 osobami na pokładzie. Było 21 ofiar śmiertelnych, w tym ośmiu piłkarzy i trzech pracowników Manchesteru United.

Piloci mieli kłopoty z silnikami, nie udało się wystartować z zaśnieżonego pasa, maszyna zatrzymała się na garażu. Pasażerowie wracali z meczu Pucharu Europy z Crveną zvezdą.

Ta maszyna zniknęła w Andach Ta maszyna zniknęła w Andach es.wikipedia.org/wiki/Tragedia_de_Green_Cross#/media/File:DC3-CC-CLDP.jpg

CD Green Cross, 1961 r.

W 1961 r. w Andach rozbił się samolot z 24 osobami na pokładzie. Osiem z nich stanowili piłkarze, a dwie pracownicy chilijskiego klubu piłkarskiego CD Green Cross. Nikt nie przeżył.

Maszyna wracała z meczu ligowego z Castro do stolicy kraju, Santiago. Doszło do zamarznięcia skrzydeł i śmigła. Cztery lata później klub przeniesiono do Temuco, a w 1985 r. rozwiązano go.

Na pokładzie takiej maszyny znajdowali się The Strongest Na pokładzie takiej maszyny znajdowali się The Strongest ru.wikipedia.org/wiki/??????????_DC-6_???_??????#/media/File:Douglas_DC-6B,_American_Airlines_JP6994446.jpg

The Strongest, 1969 r.

W 1969 r. boliwijska drużyna The Strongest wracał ze sparingu z Santa Cruz. Po La Paz rozeszła się wieść, że samolot zniknął z radarów. Dopiero dzień później otrzymano informację o wypadku.

Maszyna miała rozbić się w górskich okolicach Viloco. Zginęły 74 osoby - wszyscy na pokładzie. Wśród nich, trzech pracowników i 17 zawodników The Strongest.

Takiego typu Fokker rozbił się w wypadku Takiego typu Fokker rozbił się w wypadku it.wikipedia.org/wiki/Disastro_aereo_dell'Alianza_Lima#/media/File:FokkerAnde1972.jpg

Alianza Lima, 1987 r.

W 1987 r. wojskowy samolot wyczarterowany przez peruwiański klub Alianza Lima runął do Pacyfiku dziesięć kilometrów przed osiągnięciem celu. Z 44 osób na pokładzie, przeżył tylko pilot.

Nie udało mu się powtórne podejście do lądowania przy szwankujących wskaźnikach. Marynarka długo ukrywała potem przed mediami kiepski stan maszyny, ale pilot nie był w tej sytuacji bez winy.

Samolot podobny do zniszczonego w katastrofie Samolot podobny do zniszczonego w katastrofie en.wikipedia.org/wiki/1993_Zambia_national_football_team_air_disaster#/media/File:DehavillandCC-115Buffalo12.JPG

Zambia, 1993

W 1993 r. w okolicy stolicy Gabonu rozbił się samolot z piłkarską reprezentacją Zambii, lecący na mecz el. MŚ 1994 do Senegalu. Zambijczycy mieli wtedy najsilniejszą kadrę w historii.

Doszło do awarii silnika, a bardzo zmęczony pilot wyłączył przez pomyłkę nieodpowiedni silnik. Zginęło 30 osób - wszyscy na pokładzie.