Utytułowane polskie kluby, po których słuch zaginął

Dramatyczna oferta sprzedaży historycznego herbu Widzewa przypomniała, jak nietrwały jest byt piłkarskich klubów w Polsce. Łódzka drużyna, który na swoim koncie ma 14 medali mistrzostw Polski, w tym cztery mistrzostwa, chyli się ku upadkowi. W I lidze zajmuje ostatnie miejsce i ma już tylko iluzoryczne szanse, by uratować się przed spadkiem. W ten sposób Widzew podzieli los dziesiątek utytułowanych polskich drużyn, które tułają się po niższych ligach lub w ogóle już nie istnieją. Warto sobie przypomnieć, gdzie dziś są byli mistrzowie i wicemistrzowie Polski.

Pogoń Lwów

Czterokrotny mistrz i trzykrotny wicemistrz Polski istniał do 1939 r. Gdy Lwów znalazł się na terytorium Związku Sowieckiego piłkarze Pogoni zostali przesiedleni razem z innymi lwowiakami na tzw. Ziemie Odzyskane. Piłkarze i kibice Pogoni brali aktywny udział w formowaniu nowych polski klubów - Polonii Bytom, Pogoni Szczecin, Piasta Gliwice, Odry Opole itd. Na cześć lwowskiej Pogoni drużyny te przyjmowały niebiesko-czerwone barwy.

Pogoń we Lwowie została reaktywowana w 2009 r. przez młodzież polskiego pochodzenia. Obecnie gra w I lidze okręgu lwowskiego (czwarty poziom rozgrywek piłkarskich na Ukrainie).

Warta Poznań - Centra Ostrów Wlkp. 2:0. Kibice w Ogródku przy Drodze Dębińskiej Warta Poznań - Centra Ostrów Wlkp. 2:0. Kibice w Ogródku przy Drodze Dębińskiej PIOTR SKÓRNICKI

Warta Poznań

Dwukrotny mistrz Polski (1929, 1947) i pięciokrotny wicemistrz ostatni raz grał w ekstraklasie w 1994/1995. O Warcie było głośno w 2011 r., gdy jej prezesem została była modelka Playboya Izabella Łukomska-Pyżalska. Zespół miał grać wtedy o awans do ekstraklasy. Na obietnicach się skończyło. W 2013 r. Warta spadła z I ligi, a potem nie dostała licencji na grę w II lidze. Groziła jej degradacja do IV ligi, ale ostatecznie uratował ją nowy inwestor - Maciej Dittmajer.

Warta gra dziś w III lidze (IV poziom rozgrywek w Polsce) i walczy o awans do II ligi.

Bytom. Szombierki - Polonia 0:0 Bytom. Szombierki - Polonia 0:0 JAN KOWALSKI

Polonia Bytom

Dwukrotny mistrz Polski i czterokrotny wicemistrz największe sukcesy świętował na przełomie lat 50. i 60. Później nie udało mu się powtórzyć tych sukcesów. Ostatnie lata to czas ogromnych problemów finansowych. Ostatni raz w ekstraklasie Polonia grała w sezonie 2010/11. Potem staczał się coraz niżej. W sezonie 2013/14 nie dostał licencji na grę w II lidze i dziś występuje w III lidze (4. poziom rozgrywek) i walczy o awans z Odrą Opole.

Mecz RKS Ursus - Polonia Warszawa Mecz RKS Ursus - Polonia Warszawa KUBA ATYS

Polonia Warszawa

Dwukrotny mistrz Polski i trzykrotny wicemistrz jeszcze niedawno reprezentował Polskę w europejskich pucharach (2009 r. odpadła w III rundzie kwalifikacji Ligi Europejskiej). Upadek zaczął się wraz z przejęciem drużyny przez Ireneusza Króla. Biznesmen najpierw chciał przenieść drużynę do Katowic. W końcu zostawił ją w Warszawie, ale praktycznie zaprzestał jej finansowania. W efekcie, choć zespół zajął 6. miejsce w rozgrywkach, został karnie zdegradowany. Ostatecznie Polonię przejęli kibice i zgłosili drużynę do rozgrywek IV ligi. Dziś Polonia gra w III lidze (4. poziom rozgrywek) i broni się przed spadkiem.

ŁKS - Warta Sieradz 3:0 ŁKS - Warta Sieradz 3:0 MARCIN WOJCIECHOWSKI

ŁKS Łódź

Dwukrotny mistrz Polski ostatni raz grał w ekstraklasie w sezonie 2011/12. Spadł zaledwie po roku od swojego awansu. W kolejnym sezonie w I lidze drużyna została rozwiązana w czasie trwania rozgrywek z powodu problemów finansowych.

Nowe życie ŁKS zaczął w IV lidze jako drużyna stowarzyszenia Akademia Piłkarska ŁKS. Po roku drużyna awansowała do III ligi, gdzie gra w tym sezonie.

Stal Mielec

Dwukrotny mistrz Polski ostatni raz w ekstraklasie zagrał w sezonie 1995/96. Spadek do II ligi oznaczał właściwie koniec drużyny. Zespół, który zaczynał sezon z Grzegorzem Latą jako trenerem, nie dotrwał do końca rozgrywek. Został rozwiązany i ostatnie cztery mecze oddał walkowerem.

W miejsce upadłego klubu powstał Mielecki Klub Piłkarski Stal, który przystąpił do rozgrywek V ligi w sezonie 1998/1999. Dziś Stal gra w II lidze.

Bytom. Szombierki - Polonia 0:0 Bytom. Szombierki - Polonia 0:0 JAN KOWALSKI

Szombierki Bytom

Piłkarze Szombierek trzy razy zajmowali miejsca na podium mistrzostw Polski. Byli mistrzami, wicemistrzami i raz zajęli trzecie miejsce. Ostatni raz w ekstraklasie Szombierki grały w sezonie 1992/1993. Później nastąpił powolny upadek. W sezonie 2007/08 doszło do fuzji z lokalnym rywalem - Polonią, ale skończyła się ona po sezonie.

Szombierki dna sięgnęły w sezonie 2007/08, gdy występowały w klasie B. Potem utytułowany klub powoli piął się w górę. Dziś gra w III lidze.

Odra Opole - Garbarnia Kraków 5:0 Odra Opole - Garbarnia Kraków 5:0 MICHAŁ GROCHOLSKI

Garbarnia Kraków

Mistrz Polski z 1931 r. i wicemistrz z 1929 r. po drugiej wojnie światowej też krótko grał w ekstraklasie. Ostatecznie spadł z niej w 1955 r. Później błąkała się między II a IV ligą. Dziś gra w III lidze (4. poziom rozgrywek).

Sosnowiec. Zagłębie - Energetyk ROW Rybnik 2:1 Sosnowiec. Zagłębie - Energetyk ROW Rybnik 2:1 GRZEGORZ CELEJEWSKI

Zagłębie Sosnowiec

Zagłębie było czterokrotnym wicemistrzem Polski, ale aż 35 sezonów grała w ekstraklasie. Koniec świetnych czasów przyszedł w 1992 r. Zagłębie spadło wtedy do II ligi (wtedy 2. poziom rozgrywek), by po roku przestać istnieć. Nowy zespół został zgłoszony do V ligi. Rozpoczął się powolny marsz w górę.

W ekstraklasie Zagłębie znów zagrało w sezonie 2007/08, ale wtedy zostało ukarane za udział w aferze korupcyjnej i zdegradowane o klasę niżej (do II ligi - 3. poziom rozgrywek).

Dziś Zagłębie gra wciąż w II lidze, ale jest w gronie drużyny rywalizujących o awans do I ligi.

Ostatni mecz Gwardii w III lidze. 10 czerwca 2005 r. Ostatni mecz Gwardii w III lidze. 10 czerwca 2005 r. Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Gwardia Warszawa

Na swoim koncie ma tylko jedno wicemistrzostwo Polski, ale w ekstraklasie grała aż 23 sezony. Na trwale zapisała się także w historii polskiej piłki jako pierwszy reprezentant naszego kraju w europejskich pucharach. Ostatni raz wystąpiła w ekstraklasie w sezonie 1982/83. Potem grała w II lidze, by spadać coraz niżej i niżej. Dziś Gwardia, której barw bronili kiedyś tacy piłkarze jak Dariusz Dziekanowski, Roman Kosecki, Antoni Szymanowski, Stanisław Terlecki, Dariusz Wdowczyk, Władysław Żmuda gra  w klasie A, czyli na 7. poziomie ligowym w Polsce.