John Geddert popełnił samobójstwo. Kilka godzin wcześniej został oskarżony o 24 przestępstwa

Trener John Geddert powiązany z Larrym Nassarem - lekarzem kadry USA, który wielokrotnie wykorzystywał seksualnie gimnastyczki, za co został skazany na 175 lat więzienia - popełnił samobójstwo.

John Geddert, właściciel znanego klubu gimnastycznego Twistars w Michigan i były trener kobiecej drużyny olimpijskiej USA na igrzyskach w Londynie w 2012 r., w czwartek został oskarżony o 24 przestępstwa (w tym m.in. o handel ludźmi, molestowanie seksualne oraz okłamywanie funkcjonariusza policji). Kilka godzin po usłyszeniu zarzutów popełnił samobójstwo - poinformowało NBC News.

Zobacz wideo

Były trener amerykańskich gimnastyczek popełnił samobójstwo

63-letni Geddert miał powiązania z byłym lekarzem amerykańskiej kadry Larrym Nassarem, który już trzy lata temu został skazany za przestępstwa seksualne. Przestępstwa, za które usłyszał wyrok 175 lat więzienia i których miał dopuścić się wobec swoich byłych zawodniczek przez blisko 30 lat pracy z reprezentacją USA.

Nassar przyznał się do molestowania seksualnego 10 nieletnich, ale szacuje się, że skrzywdzonych przez niego zawodniczek mogło być nawet 500. Tym bardziej że w trakcie postępowania przesłuchano blisko 200 kobiet - w tym także nieletnich - i wszystkie zeznały, że padły ofiarami Nassara. Zresztą nie tylko jego, bo niektóre mówiły także o Geddercie, który już kilka lat temu został zawieszony przez amerykańską federację gimnastyczną i miał okłamywać prokuraturę w trakcie śledztwa przeciwko Nassarowi.

"Zarzuty wobec Gedderta dotyczą wielu aktów przemocy werbalnej, fizycznej i seksualnej. Do dziś wiele jego ofiar cierpi z powodu zaburzeń odżywiania - w tym bulimii i anoreksji - ale także prób samobójczych i okaleczania, które wynikały z wielokrotnego zmuszania ich do wykonywania czynności seksualnych i skrajnego wykorzystywania emocjonalnego oraz fizycznego, w tym napaści seksualnych" - zaznaczyła prokurator generalna stanu Michigan Dana Nessel kilka godzin przed informacją, że Geddert odebrał sobie życie.

Więcej o: