Igrzyska Olimpijskie Młodzieży. Kraje dotknięte wirusem ebola wycofują się

W niedzielę rozpoczęły się Igrzyska Olimpijskie Młodzieży w chińskim Nankinie. Jednak z imprezy wycofały się trzy kraje dotknięte epidemią wirusa ebola - Sierra Leone, Liberia oraz Nigeria.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) w piątek poinformował, że sportowcy z zachodniej Afryki nie mogą startować w sportach walki oraz w pływaniu. To środek zapobiegawczy przed dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa ebola, który zabił już ponad tysiąc ludzi.

W sobotę prezydent MKOl-u Thomas Bach poinformował, że po konsultacjach ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz władzami Liberii, Sierra Leone i Nigerii podjęto decyzję o wycofaniu sportowców z tych krajów. W przypadku dwóch pierwszych państw decyzję podjęły rządy; nigeryjscy sportowcy sami się wycofali, a tamtejsze władze zrozumiały ich decyzję.

- Musimy szanować decyzje rządów w tak trudnych chwilach dla ich państw - powiedział Bach dla chińskiej agencji prasowej Xinhua. Wyraził również ubolewanie nad sytuacją, w jakiej znaleźli się Nigeryjczycy. - Czujemy smutek, dla nich to na pewno bardzo ciężkie przeżycie. Poczuli atmosferę panującą w wiosce olimpijskiej i teraz muszą wracać do domu - to nie jest łatwe.

Organizatorzy martwią się o pogodę we wschodnich Chinach. Podczas trwania igrzysk większość dni ma być deszczowa, zdarzyć się mogą nawet tajfuny.

To drugie letnie Igrzyska Olimpijskie Młodzieży. Cztery lata temu gospodarzem był Singapur. W 2018 roku młodych sportowców z całego świata przyjmie argentyńskie Buenos Aires.

Więcej o: