Kim jest Rafał Juć? [SYLWETKA]

Od lipca 21-letni Rafał Juć pracuje w Denver Nuggets jako skaut odpowiedzialny za rynek międzynarodowy. Jest najmłodszym w historii pracownikiem NBA zatrudnionym na pełen etat.

Rafał Juć urodził się 19 czerwca 1992 roku, tuż przed igrzyskami w Barcelonie, na których złoto zdobył Dream Team, a brązowy medal wywalczyli Litwini z 21-letnim wówczas Arturasem Karnishovasem - obecnym asystentem menedżera Denver Nuggets, który zatrudnił Jucia w tym klubie na stanowisku międzynarodowego skauta.

Juć dorastał w Warszawie. Uczęszczał do szkoły podstawowej nr 25 przy Grzybowskiej, gimnazjum nr 44 przy Smoczej i do liceum im. Norwida na Kole, gdzie w 2011 roku zdał maturę. Od trzeciej klasy podstawówki trenował piłkę nożną w Olimpii Warszawa, w koszykówkę zaczął grać w wieku 11 lat, rok później rozpoczął treningi w MKS Ochota.

Od 2007 roku w różnych rolach (wolontariusza, dziennikarza, skauta) pojawiał się na młodzieżowych turniejach w Polsce, a potem w Europie. Był współpracownikiem serwisu Polskikosz.pl, Plk.pl oraz PZKosz.pl. W 2009 roku został najmłodszym w historii akredytowanym dziennikarzem na EuroBasket, który odbywał się w Polsce.

W 2011 roku wykonał swój pierwszy raport na temat obserwowanych zawodników - byli to Łukasz Bonarek ze Znicza Basket Pruszków i Alexander Machowski z Polonii Przemyśl. Rozesłał go znajomym trenerom i skautom, równocześnie aktywnie prowadził konto na Twitterze, gdzie obserwacjami dzielił się w języku angielskim. Dostał propozycję pracy w agencji skautingowej Eurohopes, a po roku został jej szefem i współwłaścicielem. Jego cotygodniowe raporty trafiały do klubów NBA.

Coraz szersze znajomości i częstsza obecność na najważniejszych młodzieżowych turniejach sprawiły, że gdy Denver Nuggets szukali skauta odpowiedzialnego za rynek międzynarodowy, zadzwonili właśnie do Jucia. Od lipca 21-letni obecnie Polak jest pracownikiem klubu z Kolorado. Umowa obowiązuje przez rok.

Więcej o: