Biathlon. Polki prawie jak Bjoergen, trochę jak Małysz i odrobinę jak Serena Williams [ZDJĘCIA]

Ostatni sezon był najlepszym w historii startów polskich biathlonistek. Do nowego przygotowywały się w pocie czoła i z uśmiechem na ustach. Jak przebiegały treningi? Czy mają już mięśnie jak Marit Bjoergen i skoczność jak Adam Małysz? Start tegorocznego PŚ już 24 listopada, transmisje ze wszystkich zawodów w Eurosporcie, relacje na żywo w Sport.pl.

Kluczowy olimpijski sezon

Sezon 2012/13 był traktowany przez zawodniczki jako etap przygotowań do obecnego, w którym odbędą się igrzyska w Soczi. Mimo to Polki osiągały znakomite wyniki. Krystyna Pałka i Monika Hojnisz zdobyły po medalu mistrzostw świata, a Magdalena Gwizdoń wygrała w Rosji Puchar Świata na olimpijskiej trasie.

Wszystko to wpłynęło na dobrą atmosferę w zespole. Najlepiej widać to przeglądając facebookowe profile Hojnisz, Pałki i Weroniki Nowakowskiej-Ziemniak, z których pochodzą wykorzystane w materiale zdjęcia.

Na zdjęciu Krystyna Pałka, Monika Hojnisz i trener Adam Kołodziejczyk

Muskuły jak u Bjoergen?

Jedną ze zmian, jakie od początku pracy z kadrą wprowadza trener Adam Kołodziejczyk, są elementy treningu siłowego. - Biathlon się zmienił. Kiedyś faktycznie był to sport wytrzymałościowy, teraz wymaga więcej siły i szybkości - argumentował. Zawodniczki na początku były nieufne, ale po ostatnim sezonie w pełni zaufały trenerowi.

W tym roku ćwiczeń na siłowni znów nie zabrakło. Nowakowska-Ziemniak i Pałka z dumą prężą swoje bicepsy, które coraz bliższe są mięśniom norweskiej biegaczki Marit Bjoergen.

Na zdjęciu Pałka i Nowakowska-Ziemniak

Marit Bjoergen

Jak to się robi?

- Żeby zawodniczki mogły biegać ze średnią prędkością 23 km/godz., muszą mieć odpowiednie przygotowanie siłowe. Ale to 10 proc. przygotowań, podstawą są wciąż biegi i strzelanie - mówił mi w zeszły roku trener Kołodziejczyk.

Zawodniczki na treningi się nie skarżą, wrzucają na Facebooka zdjęcia z kolejnych sesji na siłowni. Młodsza od koleżanek Hojnisz, prowadzona przez Kołodziejczyka od początku kariery, także realizuje trening siłowy, ale z mniejszymi obciążeniami.

Magdalena Gwizdoń

Monika Hojnisz

Nie tylko ze sztangą

Praca na siłowni to nie tylko dźwiganie ciężarów. ?Centralna stabilizacja - tego typu ćwiczenia towarzyszą nam niemal w każdym treningu siłowym? - pisze na Facebooku Nowakowska-Ziemniak.

Trener Kołodziejczyk ma także inne pomysły. Zawodniczki ćwiczą równowagę, wykorzystując do tego piłki albo linę, czyli slack line.

Weronika Nowakowska-Ziemniak

Ćwiczenia na linie

Skoczne jak Małysz

Biathlonistki na razie biegają i strzelają, ale przeglądając ich zdjęcia można by im zasugerować próbę sił w... kombinacji norweskiej. Skoczności można im tylko pozazdrościć!

Monika Hojnisz Krystyna Pałka

Monika Hojnisz

Na szosach i na śniegu

Podobnie jak Justyna Kowalczyk, reprezentantki Polski w lecie trenują ?na sucho? czyli bez śniegu. Przemierzały kilometry na nartorolkach, na zgrupowaniach w Oberhofie, Dusznikach - Jamrozowej Polanie i Obertilliach.

Na śniegu pierwszy raz trenowały na lodowcu w Ramsau. Obecnie przebywają w szwedzkim Idre.

Monika Hojnisz

Krystyna Pałka

Uśmiechy od ucha do ucha

To co wyróżnia biathlonową reprezentację to także atmosfera. Widać ją w każdej wrzuconej przez zawodniczki galerii zdjęć. Mimo ciężkiej pracy na treningach humory dopisują, zawsze znajdzie się chwila na żarty i wygłupy.

Monika Hojnisz i Magdalena Gwizdoń Weronika Nowakowska-Ziemniak i trener Adam Kołodziejczyk

Relaks w Salzburgu

Zawodniczki spędzają wspólnie większą część roku, jednak mają też czas dla siebie. Krystyna Pałka wykorzystuje go między innymi na wizyty w Austrii, gdzie uczy się odpowiednio relaksować dzięki metodzie AVWF w Vita Club Salzburg.

Tenisowa moda na psy dopadła biathlon

Wiele spośród czołowych tenisistek podróżuje z turnieju na turniej z małymi czworonożnymi przyjaciółmi. Najbardziej znany jest Chip - Yorkshire Terrier Sereny Williams.

Psa dostała także Nowakowska-Ziemniak. Majka, bo tak się nazywa, podróżowała z polską reprezentacją przez dużą część przygotowań do sezonu i stała się nową gwiazdą facebookowego profilu zawodniczki.

Weronika Nowakowska-Ziemniak i Majka

Serena Williams i Chip

Sezon startuje już 24 listopada

Biathlonowy sezon zacznie się 24 listopada, kiedy w szwedzkim Oestersund odbędzie się sztafeta mieszana Pucharu Świata. Będzie to ważny start dla Krzysztofa Pływaczyka i Łukasza Szczurka, którzy w tym sezonie przeszli pełen cykl zagranicznych zgrupowań i powinni prezentować się lepiej niż w poprzednim sezonie.

Starty indywidualne rozpoczną się 27 listopada. Transmisje ze wszystkich zawodów PŚ przeprowadzi Eurosport, relacje na żywo w Sport.pl.

Igrzyska w Soczi odbędą się od 7 do 23 lutego 2014 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.