Regaty Trofeo Princessa Sofia zakończone. Przybytek/Kołodziński najlepsi wśród 49erów

Zakończyły się regaty Pucharu Świata 43. Trofeo Princessa Sofia na Majorce. W klasie 49er Polskę reprezentowały trzy załogi, z który najlepiej spisał się team Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. Nasi reprezentanci ukończyli wyścigi na 9. pozycji w klasyfikacji generalnej. Zmagania w Pucharze Świata relacjonują Arkadiusz Fedusio i Krzysztof Kuczyński.
Marcin Czajkowski i Jacek Piasecki w regatach Pucharu Świata na Majorce Marcin Czajkowski i Jacek Piasecki w regatach Pucharu Świata na Majorce Fot.; Paweł Kołodziński

Walka o podium uciekła sprzed nosa

43. Trofeo Princessa Sofia okiem Arkadiusza Fedusio:

Właśnie zakończyły się 43. Regaty Pucharu Świata Trofeo Princesa Sofia Mapfre, które przez niespełna tydzień rozrywały się u wybrzeży Majorki. Teraz żeglarze zaczynają powroty do domu, aby przy świątecznym stole wspólnie z rodziną celebrować wielkanocny czas.

Podczas tegorocznych regat zawodnicy ścigali się w rozmaitych, zmiennych warunkach - od słabego wiatru, na który trzeba było czekać w pierwszych dniach, po całkiem wietrzną pogodę i watr osiągający prędkość do 5B. Spośród 76. teamów, Polskę reprezentowały trzy załogi - Marcin Czajkowski (YKP Gdynia) z Jackiem Piaseckim (SKŻ Hestia Sopot), Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Tomasz Januszewski z Jackiem Nowakiem (AZS UWM Olsztyn).

Pierwsze trzy dni regat poświęcono kwalifikacjom do drugiej, finałowej części. Runda eliminacyjna wyłoniła do finałów 2. polskie załogi. Drugą część regat rozegrano zgodnie z planem, czyli 6 wyścigów. W pierwszy dzień finałów, przy zmiennym, słabym wietrze doskonale żeglowała polska załoga Marcin Czajkowski/Jacek Piasecki przecinając linie mety na 3, 14 oraz 3 pozycji. Dobrą prędkość oraz zagrywki taktyczne polski team wykorzystał również następnego dnia, podczas dość silnego wiatru (4-5 B) i wysokiej fali. 6,2,2 miejsce na mecie w ścisłym finale to bardzo dobry wynik. Niestety nasi zawodnicy w dwóch ostatnich wyścigach popełnili błąd i komisja regatowa oceniła ich starty jako falstart. Zgodnie z przepisami żeglarskimi łódka z falstartem jest klasyfikowana jako ostatnia w danym biegu. Awans na 4. miejsce i walka w medal race o miejsce na podium uciekły sprzed nosa. Załoga ukończyła zawody na 18. pozycji.

Drugi polski team Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński żeglowali równiej, co w konsekwencji dało im ostatecznie wysokie 9. miejsce. Kolejny start i walka o krajową nominację olimpijską, nasi reprezentanci rozegrają za dwa tygodnie - na południu Francji w Hyeres.

49er Team Polska w Regatach na Majorce 49er Team Polska w Regatach na Majorce Fot.: Krzysztof Kuczyński

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński w czołówce

Krzysztof Kuczyński o regatach:

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński 49er Team Polska w 10-tce najlepszych załóg w Trofeo S.A.R. Princesa Sofia MAPFRE 2012. Udział w wyścigu medalowym, w którym punkty liczą się podwójnie i staruje 10 najlepszych załóg w regatach to sukces tej załogi, ale też całego zespołu.

Marcin Czajkowski i Jacek Piasecki byli bardzo blisko, jednak dwa minimalne falstarty spowodowały, że regaty ukończyli na miejscu 18. Tomek Januszewski i Jacek Nowak na miejscu 42. Trzymamy kciuki za Łukasza i Pawła,bo nie powiedzieli ostatniego słowa, a za cały zespół już niedługo w kolejnym Pucharze Świata w Hyeres, Francja.

Wszystkim czytelnikom i kibicom życzymy Wesołych Świąt Wielkanocy!

49er Team Polska

Dziękujemy za wsparcie Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu i Ministerstwu Sportu. Nasze przygotowania i starty wspierają także:

SLAM,
GoPro,
Kolaseum,
Miasto Gdynia,
Green-Up,
Under Armour,
Powerade,
Fundacja Leszka Czarneckiego

O startach Polaków w regatach Pucharu Świata na Majorce możesz przeczytać TUTAJ.

Więcej o: