Spisane będą daty i decyzje: kalendarium zamieszania

18 lipca członek Trybunału Arbitrażowego przy PKOl poinformował, że jeden ze zdegradowanych za korupcję klubów być może wróci do ekstraklasy, bo ?wykonalność degradacji? może zostać wstrzymana. W tym samym czasie Komisja ds Licencji Klubowych PZPN odrzuciła wniosek jednego ze śląskich klubów. Do rozpoczęcia rozgrywek został tydzień. Zaczęto mówić o przesunięciu I kolejki ligowej. Był lipiec...

ze

...2007 roku, a chodziło o Górnika Łęczna i Ruch Chorzów. Światek piłkarski twierdził, że gorzej chyba już być nie może.

Nieprawda, zawsze może.

Styczeń 2008 - Widzew i Zagłębie Lubin zostają od nowego sezonu zdegradowane za korupcję Pojawiają się pogłoski, że następnym klubem, którym zajmie się Wydział Dyscypliny PZPN będzie Jagiellonia Białystok.

Marzec - prokuratura stawia zarzuty korupcyjne działaczom związanym z Koroną Kielce: Pawłowi Wolickiemu oraz Dariuszowi Wdowczykowi.

Kwiecień - Nadzwyczajny Zjazd PZPN uchwala, że problem korupcji istnieje, wobec czego trzeba się spotkać jeszcze raz i dobrze, żeby było więcej sałatki śledziowej, bo zaskakująco współpracuje z rieslingiem. Zarząd PZPN zapowiada, że dołoży słone orzeszki i polędwicę sopocką, ale coś za coś - degradowanie będzie karą za korupcję tylko do czerwca 2009 roku. Pojawiają się pomysły ograniczenia Ekstraklasy do 14 lub nawet 12 zespołów. Zarząd PZPN grozi, że wycofa polędwicę z oferty.

11 maja - W czasie drugiej części zjazdu PZPN pomysły Zbigniewa Bońka przegrywają na punkty z garmażerią, prezes Listkiewicz przeprasza, że nie widział, ale nie obiecuje, ze zobaczy. Delegaci chwalą sałatkę, a zarząd PZPN kłóci się z Wydziałem Dyscypliny, co kończy się dymisjami członków WD.

24-26 maja - Koniec rozgrywek ligowych. Wisła mistrzem, Legia w pucharze UEFA, drugim zespołem w tym pucharze jest Groclin czyli Śląsk Wrocław. Lech w Pucharze Intertoto. Dwie ligi niżej spadają Zagłębie Sosnowiec i Widzew Łódź, o jedną zdegradowano Zagłębie Lubin. Awansują Lechia i Piast, a Arka gra baraż z Jagiellonią. Wszystko jest jasne i proste.

27 maja - Wszystko przestaje być jasne i proste. Wydział Gier PZPN podejmuje nowe decyzje: Śląsk to nie Groclin, wobec czego Arka nie gra barażu z Jagiellonią i zostaje w II czyli nowej I lidze. Piast traci miejsce w Ekstraklasie i to on gra baraż z Jagiellonią.

29 maja - Śląsk nie chce grać w pucharach na papierach Groclinu, a Groclin chce fuzji ze Śląskiem.. Wobec tego w pucharze UEFA będzie grać Lech, a w Intertoto... ene due like fake... Zagłębie Lubin zdegradowane, Korona objęta śledztwem prokuratury i postępowaniem PZPN. "Bęc" wypada na siódmą w tabeli Cracovię

31 maja - Polonia nie dostaje licencji na grę w ekstraklasie i leci do niższej klasy rozgrywkowej. Automatycznie Widzew kończy sezon na miejscu 14, czyli spada tylko do I ligi. Piast awansuje do ekstraklasy bez baraży z Jagiellonią - piłkarze rozpakowują sprzęt

4 czerwca - PZPN prosi UEFA, żeby sprawę Polonii Bytom można było rozpatrzeć jeszcze raz. Piłkarze Jagiellonii i Piasta na wszelki wypadek pakują sprzęt.

5 czerwca - UEFA odpowiada, że nie ma mowy. Piłkarze Jagiellonii i Piasta rozpakowują sprzęt.

11 czerwca - Fuzji Śląska i Groclinu nie będzie. Prezes Drzymała zostaje z ręką w braku pucharu UEFA.

20 czerwca - Związkowy Trybunał Piłkarski podtrzymuje decyzję o degradacji Zagłębia Lubin. Zagłębie spada do I ligi, do ekstraklasy znowu awansuje Arka Gdynia. Prokuratura przekazuje Wydziałowi Dyscypliny PZPN dokumenty w sprawie Jagiellonii.

26 czerwca - Wydział Dyscypliny PZPN zaczyna rozpatrywanie spraw Korony i Jagiellonii od odroczenia obrad o tydzień, a władze Arki chcą mieć potwierdzenie awansu na piśmie. Wiara ludzka w słowo pisane jest niesamowita. Po łacinie "Sancta simplicitas".

1 lipca - Wydział Dyscypliny degraduje Koronę Kielce za korupcję. Do Ekstraklasy awansuje 5. drużyna byłej II ligi - Znicz Pruszków. Podbeskidzie Bielsko Biała też by chciało, ale Wydział Dyscypliny odracza werdykt w sprawie Jagiellonii

2 lipca - Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych traktuje Polonię Bytom odmownie, ale ponieważ w Warszawie wiedzą, do czego zdolny jest wściekły Ślązak - Komisja zwala problem na inną Komisję, by ta zwaliła go na jeszcze inną Komisję. Istnieje szansa, że w czasie tego zamieszania zginą jakieś papiery i będzie można bezradnie rozłożyć ręce

3 lipca - Opublikowano terminarz rozgrywek Ekstraklasy. W pierwszej kolejce Piast Gliwice gra ze Zniczem Pruszków. Jest zabawnie, tylko Bielsko-Biała zazdrości.

7 lipca - Komisja Odwoławcza PZPN przyznaje licencję Polonii Bytom. Polonia awansuje do ekstraklasy, Widzew po raz kolejny spada do II ligi, ale zapowiada, że jeszcze tu [niewyraźne] wrócimy. Znicz Pruszków wraca na swoje miejsce w nowej I lidze. Był w ekstraklasie sześć dni. Kibice Znicza zaczynają polowanie na oryginał terminarza rozgrywek z 3 lipca, żeby mieć co pokazywać w miejscowym muzeum. Wnukom wystarczy uwierzytelnione ksero.

9 lipca - PZPN przypomina sobie o barażach dwa tygodnie po terminie i postanawia coś tym zrobić. "Coś" polega na wysłaniu do Białegostoku pisma odwołującego baraże. Piłkarze z Jagiellonii doceniają dowcip, a pomysł przesłania tego komunikatu Arce do Gdyni upada jako zbyt złośliwy.

11 lipca - Groclin nie będzie Śląskiem, ani Pogonią, ani nawet Bałtykiem, będzie - grającą w ekstraklasie - Polonią Warszawa.

14 lipca - Korona odwołuje się do Związkowego Trybunału Piłkarskiego od decyzji relegującej ją do I ligi. W Arce - panika.

16 lipca - Minister Sportu wszczął postępowanie administracyjne w sprawie licencji dla Polonii Bytom. Działaczom Arki spada ciśnienie i widmo apopleksji oddala się.

23 lipca - Trybunał Arbitrażowy przy PKOl na miesiąc wstrzymuje wykonalność decyzji PZPN-u. o degradacji Zagłębia Lubin i Widzewa Łódź. Decyzją Komisji ds Nagłych PZPN Zagłębie awansuje do ekstraklasy, a Arka spada z niej po raz czwarty w ciągu dwóch miesięcy. Korona także postanawia odwołać się do Trybunału, natomiast Komisja ds Nagłych zawiadamia uprzejmie, że baraże między Jagiellonią i Piastem odbędą się na przełomie lipca i sierpnia. Wszyscy mówią brzydko, a prezes Arki Gdynia mówi nawet głośno.

24 lipca - Zarząd PZPN decyduje, że skoro Trybunał Arbitrażowy może zwlekać, to zarząd nie będzie gorszy. Korona i Zagłębie wędrują do "zamrażarki" w oczekiwaniu na ostateczny werdykt Trybunału, Widzew gra w I lidze, Arka awansuje do ekstraklasy po raz piąty, baraży nie będzie. Jeśli Trybunał Arbitrażowy poprze w sierpniu Zagłębie i Koronę - możliwe, że ekstraklasa będzie liczyła 18 zespołów, a "odmrożone" zespoły będą nadrabiać zaległości hurtem. "Pomyślę o tym jutro - powiedziała Scarlett... przepraszam, to nie ta książka. "Pomyślimy o tym za miesiąc" - zdecydował Zarząd. Ekstraklasa S.A. zdecydowała o przesunięciu terminu rozpoczęcia rozgrywek. PZPN protestował, ale ustąpił ze strachu, że prezes Rusko będzie znowu oblewał winem.

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy przez ekstraklasę przewinęły się 22 drużyny, odnotowano 12 spadków, 10 awansów i kilka degradacji. W Wydziale Dyscypliny wciąż toczy się postępowanie wobec Jagiellonii. Prokuratura wrocławska prowadzi śledztwo, a wieść gminna przynosi nazwy kolejnych klubów, wobec których mogą pojawić się zarzuty korupcyjne.

Lipiec 2009 - ...odmówiła wydania licencji uprawniającej do gry w ekstraklasie, a Trybunał Arbitrażowy przy PKOl zdecydował o wstrzymaniu...

AJK

Zobacz także:

Który klub polskiej ligi najbardziej skorumpowany?

Ekstraklasa: mamy lepiej niż w Ameryce...

... a jednocześnie gorzej niż w Afryce

Co zespoły Ekstraklasy osiągnęły przed sezonem na boiskach?