Bundesliga. Luca Toni procesuje się z... Kościołem. O 1,7 mln euro!

Luca Toni został pozwany przez niemiecki Kościół katolicki za to, że nie zapłacił 1,7 mln euro ?podatku kościelnego?. Toni w latach 2007-2010 grał w Bayernie Monachium.

Według włoskiego "Sport Mediaset" dojdzie do rozprawy sądowej. Podatek kościelny, tzw. Kirchensteuer, to sposób finansowania instytucji religijnych w Niemczech. W Bawarii ten podatek wynosi 8 procent od przychodu.

Toni miał zostać zarejestrowany jako ateista (przez co uniknąłby płacenia podatku), lecz "La Gazzetta dello Sport" twierdzi, iż już po roku ze względu na pomyłkę Bayernu został zarejestrowany jako katolik. Klub nie chciał dojść do porozumienia z niemieckimi władzami.

Wobec tego Toni powinien zapłacić 1,7 mln euro zaległego podatku. 500 tys. za każdy rok spędzony w Niemczech (łącznie 1,5 mln - w Bayernie zarabiał 6 mln rocznie) oraz 200 tys. odsetek. Toni twierdzi, że nigdy nie wiedział o istnieniu takiego podatku w Niemczech, a jego przedstawiciele zrzucają winę na Bayern. Z tego względu zaproponowano kompromisowe rozwiązanie sprawy - 700 tys. miałby zapłacić Toni, a jego księgowi oraz Bayern po pół miliona.

Jednak żadna ze stron nie zgodziła się na takie rozwiązanie. Proces ruszy 15 czerwca. Około 70 procent przychodów niemieckiego Kościoła pochodzi z tego podatku. W 2010 roku w ten sposób zebrano 9,2 miliarda euro.

Toni obecnie gra w Hellasie Werona. W 28 kolejkach tego sezonu strzelił aż 13 goli i jest czwartym najlepszym strzelcem Serie A - i najlepszym Włochem.

Jak się skończą eliminacje Euro 2016 w polskiej grupie? [WYTYPUJ SAM!]

Więcej o: