Probierz ogłosił powołania do reprezentacji Polski. Sensacyjna decyzja

Michał Probierz ogłosił swoje pierwsze powołania w roli selekcjonera reprezentacji Polski na zgrupowanie, które rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek. Zabraknie na nim Roberta Lewandowskiego. Kapitan biało-czerwonych doznał kontuzji kostki w środowym meczu Ligi Mistrzów. W gronie powołanych znalazł się natomiast zawodnik z trzeciej ligi włoskiej. Potwierdziły się doniesienia o braku niedawnego filaru defensywy.

20 września 2023 r. Michał Probierz został nominowany na nowego selekcjonera seniorskiej reprezentacji Polski. Szkoleniowiec, który wcześniej pracował z młodzieżową kadrą U21, zastąpił na tym stanowisku Fernando Santosa. Po dwutygodniowych obserwacjach Probierz musiał zdecydować o zawodnikach powołanych na październikowe zgrupowanie. Biało-czerwoni w tym czasie zmierzą się na wyjeździe z Wyspami Owczymi (12 października) oraz u siebie z Mołdawią (15 października).

Zobacz wideo Europejskie puchary zaważą? Tour de Probierz trwa, we wtorek trenerska narada

Pierwsze powołania Probierza. Już ma spore problemy

Sytuacja reprezentacji Polski w grupie eliminacyjnej do przyszłorocznych mistrzostw Europy w Niemczech jest bardzo trudna. Po pięciu spotkaniach ma na swoim koncie raptem sześć punktów. Do liderującej Albanii traci cztery punkty. Dwa mniej do drugich Czechów, jednakże nasi południowi sąsiedzi mają jeden mecz rozegrany mniej. To właśnie Czesi będą ostatnimi rywalami Polaków podczas listopadowej przerwy reprezentacyjnej. Awans na Euro bezpośrednio z eliminacji uzyskają dwie najlepsze ekipy.

Michał Probierz w swoich pierwszych spotkaniach jako selekcjoner reprezentacji Polski będzie musiał radzić sobie bez Roberta Lewandowskiego. Napastnik FC Barcelony nie dokończył środowego spotkania przeciwko FC Porto w Lidze Mistrzów. Z uwagi na uraz kostki musiał opuścić boisko w 34. minucie. Jego przerwa w grze ma potrwać około miesiąca. Polski Związek Piłki Nożnej poinformował o jego nieobecności jeszcze przed oficjalnymi powołaniami.

"W środowym meczu Ligi Mistrzów Robert Lewandowski doznał kontuzji. Niestety, dziś już wiadomo, że wykluczającej go z występów w najbliższych meczach reprezentacji Polski w eliminacjach mistrzostw Europy" - napisał PZPN na Twitterze. Lekarz kadry Jacek Jaroszewski dodał, że badania wykazały skręcenie stawu skokowego.

W gronie 25 nazwisk powołanych przez Michała Probierza zabrakło Jana Bednarka. To mimo wszystko szokująca informacja, gdyż zawodnik Southampton był filarem biało-czerwonych za kadencji każdego z poprzednich selekcjonerów. Z orzełkiem na piersi zagrał dotychczas w 54 spotkaniach. Selekcjoner postawił na innego środkowego obrońcę, którego doskonale zna z kadry młodzieżowej. Mowa o Patryku Pedzie, który na co dzień występuje we włoskim Spal w Serie C - trzecim poziom rozgrywkowy. Pierwszego powołania doczekał się także Filip Marchwiński. 

Pełna lista powołanych zawodników na najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski:

  • Bramkarze: Bartłomiej Drągowski, Łukasz Skorupski, Wojciech Szczęsny
  • Obrońcy: Bartosz Bereszyński, Matty Cash, Tomasz Kędziora, Jakub Kiwior, Patryk Peda, Tymoteusz Puchacz, Sebastian Walukiewicz, Mateusz Wieteska
  • Pomocnicy: Patryk Dziczek, Przemysław Frankowski, Kamil Grosicki, Jakub Kamiński, Filip Marchwiński, Jakub Piotrowski, Bartosz Slisz, Damian Szymański, Sebastian Szymański, Paweł Wszołek, Piotr Zieliński
  • Napastnicy: Adam Buksa, Arkadiusz Milik, Karol Świderski
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.