FIFA chciała zakodować mundial. Europa mówi: Nie

FIFA i UEFA chciały mieć prawo do podzielenia mundialu i piłkarskich mistrzostw Europy, aby wszystkie mecze sprzedawać telewizji kodowanej, a tylko niektóre otwartym kanałom. Takim planom powiedział nie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał, że FIFA i UEFA nie mogą sprzedać praw telewizyjnych temu, kto zaoferuje wyższą cenę niezależnie, czy jest to kanał otwarty czy nie. Trybunał uznał, że wszystkie mecze tych turniejów powinny być pokazywane w ogólnodostępnych mediach.

Sport.pl na Facebooku! Sprawdź nas ?

- To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą oglądać mecze i nie płacić - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Jonathan Todd. Państaw Unii Europejskiej mają prawo do określenia, jakie sportowe wydarzenia mają taką rangę, że muszą być dostępne w otwartej telewizji. Oprócz turniejów piłkarskich są to zwykle - w zależności jak reguluje to prawo danego kraju - igrzyska olimpijskie, zaczem wyścigi kolarskie lub turnieje tenisowe.

FIFA i UEFA zgadzają się, że ważne mecze, takie jak mecz otwarcia czy finał mistrzostw świata, a także mecze ważne dla danego kraju, powinny być transmitowane w otwartej telewizji. chciały mieć jednak prawo do negocjowania z nadawcami np. transmisji z meczów grupowych. Trybunał uznał, że mundial i Euro to turnieje, których nie można dzielić, a należy traktować jako pojedyncze wydarzenia. Według sędziów nie da się określić, który mecz jest "ważny", a który "nieważny".

Orzeczenie przyjęto z radością m.in. w Anglii, gdzie podobnie jak w Polsce np. mecze ligowe są dostępne na żywo w płatnej telewizji. - To są ogólnonarodowe dobra i powinny być dostępne dla każdego - twierdzi brytyjska polityk z Partii Konserwatystów Emma McClarkin. - Mecze grupowe interesują nie tylko tych, którzy w nich grają. Dla angielskich kibiców ważne jest, by mogli obejrzeć potencjalnych rywali Anglii w kolejnych rundach - dodaje.

Dla FIFA i UEFA sprzedaż praw do transmisji najważniejszych turniejów piłkarskich to główne źródło dochodu. Na sprzedaży praw do transmisji FIFA zarobiła ok. 2 mld dolarów. Euro 2008 UEFA zorganizowała z zyskiem przekraczającym 2 mld dolarów z czego połowę stanowiły zyski ze sprzedaży praw do transmisji.

zobacz bramki z 1/8 finału Ligi Mistrzów ?

Więcej o: