Guardiola, Maradona, Davids i Sakho i Wawrzyniak. Oni wszyscy wpadli na dopingu. Zapraszamy na przegląd piłkarzy, u których wykryto niedozwolone środki

Sport zawodowy i doping to niestety dwa nieodłączne elementy. W piłce nożnej do dziś jest niemal tematem tabu, ale mimo to kilka afer wyszło na jaw. Pozytywne wyniki na obecność niedozwolonych środków dotyczyły najpopularniejszych piłkarzy świata takich jak Maradona czy Guardiola. Większość przypadków miała miejsce we Włoszech. Szwedzki lekarz Ulf Karlsson twierdzi, że Zlatan Ibrahimović podczas gry w Juventusie prawdopodobnie stosował doping. Natomiast znany trener Zdenek Zeman powiedział nawet kiedyś o Serie A, że "włoska piłka musi wyjść z apteki". Tym razem trafiło na Wyspy Brytyjskie i Mamadou Sakho, który miał zażyć niedozwolone środki na spalanie tłuszczu.
Juergen Klopp i Mamadou Sakho Juergen Klopp i Mamadou Sakho DARREN STAPLES/REUTERS

Mamadou Sakho

Sakho oblał test po rewanżu w 1/8 finału Ligi Europy z Manchesterem United. Miał zażyć niedozwolone środki na spalanie tłuszczu. W tym sezonie zagrał w 22 meczach ligowych Liverpoolu, za to w ćwierćfinale Ligi Europy z Borussią Dortmund (4-3) strzelił gola. Zagrał w 28 meczach reprezentacji Francji i jest kandydatem do wyjazdu na Euro 2016.

Liverpool FC wystosował oświadczenie, w którym wyjaśnił, że piłkarz nie został zawieszony przez UEFA - o tym, że nie będzie grał, zdecydował razem z klubem. Jednak sam Francuz przyznał, że stosował niedozwolone środki i czeka na karę od europejskiej federacji.

Jakub Warzyniak

Obrońca, wtedy Panathinaikosu Ateny, wpadł 5 kwietnia 2009 roku, po spotkaniu ze Skodą Xanthi. W organizmie Wawrzyniaka wykryto 4-metylo, 2-hexoanaminę. Sam piłkarz przyznał, że zażywał środek odchudzający bez konsultacji z klubowym lekarzem, ale nie wiedział, że jest on zakazany. - Od momentu kiedy się dowiedziałem, że wykryto u mnie niedozwoloną substancję, natychmiast poszedłem na współpracę - tłumaczył się wtedy obrońca.

Ostatecznie Panathinaikos nie zdecydował się na wykupienie piłkarza z Legii. Ale to nie zakończyło jego problemów, bo po pierwszym wyroku postanowiono przebadać próbki pobrane od niego wcześniej i w tych dotyczących meczów z Asterasem Trypolis i Panioniosem Ateny też znaleziono feralną substancję. - Grecy nie zachowują się standardowo. Generalna praktyka jest taka, że nie prowadzi się dwóch różnych rozpraw związanych z tym samym środkiem. Oczywiście pod warunkiem, że w środku odchudzającym nie odkryto innej zabronionej substancji - twierdził w 2009 roku szef Komisji ds. Zwalczania Dopingu w Sporcie prof. Jerzy Smorawiński.

Diego Armando Maradona

Maradona to postać, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Argentyńczyk do dziś jest uznawany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii futbolu. Jednak oprócz wygranych trofeów i strzelonych bramek, "Boski Diego" był znany ze swojej słabości do używek.

Maradona w trakcie swej kariery trzykrotnie wpadł na testach dopingowych.

W 1991 roku po meczu Napoli Bari (1:0) Maradona został wezwany na kontrolę antydopingową. Wynik był pozytywny, a w jego moczu wykryto kokainę.

Argentyńczyk wpadł także trzy lata później na mundialu w USA. Maradona jako winnych wskazał sztab medyczny reprezentacji: "Podawali nam szybką kawę. Do kawy dodawali coś, dzięki czemu więcej biegaliśmy."

Pochodne kokainy wykryto także podczas kontroli w 1997 roku podczas gry z Boca Juniors. Przez całą karierę był zawieszony przez 30 miesięcy!

Edgar Davids

Legendarny pomocnik reprezentacji Holandii i Juventusu Turyn był głównie znany ze swojego ambitnego, walecznego stylu gry, ale także dzięki okularom, w których biegał po boisku. Nazwisko Holendra również jest jednak kojarzone z aferą dopingową.

Podczas gry w "Starej Damie" w 2001 roku stosował niedozwoloną substancję: nandrolon. Holender został zawieszony wówczas przez włoską federację na cztery miesiące.

RFN 1954 RFN 1954 RFN

Reprezentacja RFN w 1954 roku

W latach 50-tych futbol całkowicie zdominowała tzw. "Złota jedenastka" reprezentacji Węgier. Puskas i spółka w 1954 roku doszli do finału mistrzostw świata w Szwajcarii,  a icj przeciwnikami była reprezentacja RFN.

Węgrzy przegrali 2:3 i przerwali swoją serie 32 spotkań z rzędu bez porażki. Wygrana RFN była nie lada sensacją, ale jak okazało się po wielu latach, nie napędzała ich wcale witamina C, a coś znacznie mocniejszego...
Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Lipsku wykazały, że kadra RFN miała przed meczem wstrzykniętą metamfetaminę, jednak gracze byli przekonani, że zażywają jedynie witaminę C.

Adrian Mutu

Rumuński napastnik zapowiadał się na świetnego snajpera. Niestety zamiast "nosa do bramek'', używał go równie często w innym celu...

Mutu przeszedł z Parmy do Chelsea Londyn i zanotował świetny początek w nowym klubie. Cztery gole w trzech pierwszych meczach mówią same za siebie.

Później było jednak tylko gorzej... Zaczął kłócić się z Mourinho i stracił miejsce w składzie. Co mogło być pośrednią przyczyną dlaczego zaczął brać narkotyki, chociaż on twierdził inaczej...

Gdy wykryto u niego kokainę, w pierwszej chwili się wypierał. Potem przyznał, że brał niedozwolone środki, jednak nie dopingujące, ale mające poprawić jego życie erotyczne. Wymówki na nic się zdały, a Chelsea zerwała z nim kontrakt. Co sprytnie wykorzystał Juventus, który podpisał z nim kontrakt, nie płacąc za niego nawet jednego euro.

Rio Ferdinand

Wieloletnia podpora Manchesteru United również wpadła w sidła dopingu.

W 2002 dołączył do "Czerwonych Diabłów" za 30 mln funtów, stając się wówczas najdroższym obrońcą w historii futbolu. W swoim pierwszym sezonie zdobył mistrzostwo Anglii. Rok później nie poddał się kontroli antydopingowej, za co został wykluczony na osiem miesięcy. Ominęło go pół sezonu i Euro 2004 w Portugalii. Po powrocie wrócił do wysokiej dyspozycji i przez wiele lat był podstawowym graczem reprezentacji Anglii i United.

Pep Guardiola Pep Guardiola ALY SONG/REUTERS

Pep Guardiola

Dziś wszyscy wychwalają Hiszpana pod niebiosa za jego niesamowite osiągnięcia trenerskie z Barceloną i Bayernem Monachium. Natomiast podczas swojej kariery piłkarskiej miał również mniej wesołe epizody.

Guardiola po siedemnastoletniej przygodzie z Barceloną trafił do włoskiej Brescii Calcio. Hiszpan został poddany kontroli antydopingowej, która dała wynik pozytywny. 24 stycznia 2002 został zdyskwalifikowany na 4 miesiące. Z zarzutów niedozwolonego wspomagania nandrolonem został oczyszczony 6 lat później.

Reprezentacja Meksyku w 2011 roku

W 2011 roku reprezentacja Meksyku chciała zostać niespodzianką Copa Ameriki. Jednak jedynym nieoczekiwanym scenariuszem związanym z ekipą ''El-tri" była wpadka ich zawodników podczas testów dopingowych. W organizmie czterech piłkarzy wykryto śladowe ilości Clenbuterolu - środka stosowanego przy leczeniu dolegliwości dróg oddechowych.

- Pięciu miało pozytywne wyniki testów, czterech kolejnych posiadało śladowe ilości tej samej substancji - powiedział Dvorak, szef sztabu medycznego FIFA. Pracownik FIFA nie zdradził jednak o jakich zawodników chodziło.

Pomimo wykrycia niedozwolonej substancji w organizmach wspomnianej czwórki, wyniki ich badań były negatywne, więc nie grożą im żadne konsekwencje.

Jaap Stam Jaap Stam ALEX MORTON/REUTERS

Jaap Stam

Holenderski stoper przez wiele lat był zaporą nie do przejścia. Na początku XXI wieku rywale PSV, Manchesteru United, Lazio Rzym, Milanu i Ajaxu mieli ogromne kłopoty z przedostaniem się pod bramkę przeciwnika, gdy na ich drodze stanął mierzący 191 centymetrów Stam. Holender oprócz świetnych warunków fizycznych, bardzo dobrze "czytał" grę i imponował ilością odbiorów. Pomimo tych cech, podczas pobytu w Lazio, Stam chciał być jeszcze lepszym, więc sięgnął po doping...

W jego organizmie wykryto nandrolon. Ten sam co u Davidsa czy Guardioli. Wszystkie te przypadki mają jeden wspólny mianownik" Serie A.

Kolo Toure

Obrońca Liverpoolu, a wówczas (2011 rok) stoper Manchesteru City, reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej Kolo Toure został przez Angielską Federację Piłkarską (FA) zdyskwalifikowany na sześć miesięcy za stosowanie niedozwolonych środków.

Jak ustalono w trakcie postępowania wyjaśniającego, zabronione środki znalazły się w składzie farmaceutyków stosowanych przez Toure w dobrej wierze w trakcie kuracji dietetycznej.

Komisja FA stwierdziła, że piłkarz nie miał złych intencji, popełnił tylko poważny błąd, nie sprawdzając dokładnie składu chemicznego specyfiku.

Frank de Boer po tym jak nie wykorzystał rzutu karnego Frank de Boer po tym jak nie wykorzystał rzutu karnego Fot. Dusan Vranic / AP

Frank de Boer

Frank de Boer czyli jeden z najsłynniejszych futbolowych bliźniaków (ma brata Ronalda), wieloletnia ostoja defensywy Ajaxu Amsterdam, FC Barcelony i reprezentacji Holandii również był w przeszłości zawieszony przez zażywanie dopingu.

Obrońca zażywał nandrolon, chociaż twierdził, że nieświadomie. W czerwcu 2001 roku został zawieszony na rok, ale na boisku wrócił po zaledwie trzech miesiącach, bo UEFA ostatecznie skróciła karę.

Dawid Nowak

Komisja Dyscyplinarna PZPN nałożyła na niego dwuletnią dyskwalifikację, bo w jego organizmie wykryto stanozolol, niedozwolony steryd anaboliczny. Po ujawnieniu afery piłkarz rozwiązał kontrakt z Cracovią za porozumieniem stron (był z nią związany od lipca 2013 roku).

Więcej o:
Copyright © Agora SA