Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Prezes Ekstraklasy tłumaczy, dlaczego Legia nie odbierze medali w Poznaniu. 'Nie jesteśmy oderwani od rzeczywistości' [ROZMOWA]

- Jako menedżer z 15-letnim stażem wiem, że nie zawsze do każdej sytuacji znajdą się rozwiązania zero-jedynkowe. Do tej nie było. Bezpieczeństwo i integralność rozgrywek są najważniejsze - mówi Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy, która podjęła decyzję, że Legia Warszawa za mistrzostwo Polski nie odbierze pucharu i medali w Poznaniu, tylko po powrocie do stolicy.
Prezes Ekstraklasy Marcin Animucki Prezes Ekstraklasy Marcin Animucki Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

- Od kilku lat, bodaj trzech, ekstraklasa spotyka się przed ostatnią kolejką i ustala takie sprawy. Ale proszę o konkrety pytać naszego rzecznika albo prezesa - we wtorek wieczorem odebrał od nas telefon Karol Klimczak, prezes Lecha i przewodniczący rady nadzorczej Ekstraklasy.

W środę rano spotkaliśmy się zatem z Marcinem Animuckim, szefem Ekstraklasy, która dzień wcześniej podjęła decyzję, że jeśli Legia Warszawa w niedzielę zostanie mistrzem Polski, to puchar i medale otrzyma nie po meczu z Lechem w Poznaniu (początek spotkania o 18), ale dopiero po powrocie do stolicy.

Bartłomiej Kubiak: Dlaczego nie będzie fety w Poznaniu?

Marcin Animucki: Od początku staliśmy na stanowisku, że ceremonia powinna odbyć się na stadionie od razu po końcowym gwizdku sędziego. To było naszym punktem wyjścia w trakcie rozmów z klubami.

Z kim rozmawialiście?

- W środę zorganizowaliśmy telekonferencję z przedstawicielami Legii, Lecha i Jagiellonii.

Wszyscy byli ze sobą zgodni?

- Żadna ze stron nie kwestionowała pomysłu, by Legia świętowała ewentualne mistrzostwo w Warszawie. Po wspólnej dyskusji dostaliśmy pisemne potwierdzenia oficjalnego komunikatu od wszystkich zainteresowanych klubów. Rozwiązanie to nie jest najlepsze, ale w tej sytuacji optymalne.

Czego się obawiacie?

- Istniało duże ryzyko zakłócenia ceremonii, a wręcz przerwania meczu. Taką informację dostaliśmy z wiarygodnego źródła i sprawdziliśmy później w kilku innych. Dlatego uznaliśmy, że ewentualne wręczenie trofeum i medali drużynie Legii - przez szacunek do piłkarzy, trenerów oraz kibiców - nie może odbyć się na stadionie Lecha. Zapewnienie spokojnego przebiegu ceremonii, a do tego dbanie o integralność rozgrywek są dla nas najważniejsze.

Cofacie się przed naporem chuliganów?

- Poziom bezpieczeństwa na stadionach Ekstraklasy w ostatnich latach bardzo się podniósł. Nie chodzi o to, że się kogoś obawiamy, ale też nie jesteśmy oderwani od rzeczywistości. Wszyscy pamiętamy, co się działo w tym sezonie na meczu Piasta z Górnikiem (więcej TUTAJ), ostatnio w Hamburgu (TUTAJ) czy w trakcie finału Pucharu Polski na Stadionie Narodowym (TUTAJ). Mieliśmy to na uwadze podczas naszej dyskusji.

Były jakieś inne warianty?

- Z naszej strony tym wyjściowym była ceremonia w Poznaniu. Padła też propozycja, by rozegrać mecz w Warszawie. Zaproponowała to Legia. My potraktowaliśmy tę propozycję całkiem poważnie. Rozważaliśmy też, by wręczyć medale i trofeum w poniedziałek na Gali Ekstraklasy. Jeszcze pięć, sześć lat temu to właśnie na Gali wręczaliśmy medale. Stanęło jednak na tym, że najbardziej odpowiednie warunki do przeprowadzenia ceremonii są w Warszawie i w Białymstoku.

Poznan . Inea Stadion Poznan . Inea Stadion PIOTR SKÓRNICKI

Co to oznacza, że Lech zrobi wszystko, by Legia jak najszybciej opuściła stadion?

- Przygotuje pod kątem organizacyjnym - we współpracy z policją i PKP - takie rozwiązania, by piłkarze, sztab, ale też kibice Legii jak najsprawniej opuścili stadion i wrócili do Warszawy. O szczegóły proszę jednak pytać kluby, które właśnie toczą rozmowy na ten temat.

Już wiecie, gdzie w Warszawie odbędzie się feta?

- Nie, jeszcze nie. To pytanie do Legii.

Kibice Legii będą na stadionie w Poznaniu?

- Tak, z naszych informacji wynika, że wybiera się ich około 2 tys. Nic nam nie wiadomo, by nie mieli zostać wpuszczeni na stadion.

Piłkarze Legii po meczach, szczególnie wygranych, mają zwyczaj podchodzenia pod trybunę do swoich kibiców. Zabronicie im tego w niedzielę, by nie prowokowali fanów Lecha?

- Wydaje mi się, że nie ma aż tak dużego antagonizmu pomiędzy samą Legią a Lechem. Tu bardziej chodzi o niezbyt pozytywne nastroje w Poznaniu. Ale mówię to panu jako ktoś, kto w tej sprawie ufa władzom Lecha, że tak właśnie jest.

Rozumiem, że nie było żadnych szans zorganizować tej fety w niedzielę w Poznaniu?

- Jeszcze raz powtórzę: nam na tym zależało, ale analiza ryzyka wykluczyła nasze pierwotne założenie.

A kto zabezpiecza ceremonię i ponosi koszty?

- Organizatorem meczu jest klub i to on odpowiada za bezpieczeństwo na imprezie masowej, włącznie z ceremonią. Jeśli jednak chodzi o sam jej przebieg, koszty, Ekstraklasa w tym współuczestniczy.

"Nie ma to nic wspólnego z duchem sportowej walki i spontanicznym uczczeniem wysiłku zawodników po najważniejszym meczu sezonu" - tak waszą decyzję skomentował Polski Związek Piłki Nożnej. Jak to odbieracie?

- To chyba wynika z niepełnego zrozumienia sytuacji. Jeśli wraz z trzema najważniejszymi klubami, medalistami tego sezonu Ekstraklasy, podejmujemy takie decyzje, to wypada je uszanować. Tym bardziej że nie spotkaliśmy się na trzy minuty i nie ustaliliśmy tego bez analizy sytuacji. To był bardzo skomplikowany proces. Nie widzieliśmy jednego dobrego rozwiązania, tylko szukaliśmy optymalnego. I w porozumieniu z klubami je znaleźliśmy.

Lotto Ekstraklasa Lotto Ekstraklasa Lotto Ekstraklasa

Jeśli w tym roku medali nie przyzna się legionistom w Poznaniu, to za rok można im nie przyznawać we Wrocławiu, Zabrzu, Krakowie, czy gdziekolwiek indziej. Stworzy to pewien precedens.

- Czy stworzy precedens? Pamiętajmy, że w poprzednich latach te ceremonie wcale nie wyglądały co roku tak samo. Raz były medale wręczane na murawie, innym razem na trybunie honorowej czy na rynkach miast. Zresztą w innych ligach też nie ma jednolitych reguł - np. w Hiszpanii dekoracja odbywa się na początku następnego sezonu w sytuacji, gdy drużyna wygrywa decydujący mecz na wyjeździe.

Jeśli w tym sezonie mistrzostwo obroni Legia, oczywiście chcielibyśmy wręczyć jej medale w Poznaniu. Ale jeszcze bardziej chcemy, żeby kulminacja sezonu przebiegała spokojnie, żeby to było święto piłki nożnej. Rozumiem, że dzisiaj jest w tym aspekcie dużo kontrowersji. Ale wolę kontrowersje dzisiaj niż dzień po meczu. A że decyzja była trudna? Oczywiście, że tak. Ale jako menedżer z 15-letnim stażem wiem, że nie zawsze do każdej sytuacji znajdą się rozwiązania zero-jedynkowe. Do tej nie było. Bezpieczeństwo i integralność rozgrywek są najważniejsze.

Więcej o:
Komentarze (51)
Lech - Legia. Ekstraklasa tłumaczy, dlaczego Legia nie odbierze medali w Poznaniu [ROZMOWA]
Zaloguj się
 • noriakikassai

  Oceniono 10 razy 6

  Kur... mać nie da się tego bełkotu czytać. On naprawdę kieruje tą liga?

  Animucki jako manager z 15-letnim stażem powinien wiedzieć, że praca managera rozliczana jest przede wszystkim ze skuteczności. To jest podstawowym celem managera. W tym przypadku manager Amunicki nie ma skuteczności bo poddawanie się decyzji trybuny Lecha robi ze spółki, którą kieruje wasala i kompromituje ją i całą jego pracę definitywnie.

  Wytycznymi jaki sobie Amunicki przyjął przy "rozwiązaniu" problemu było rozegranie meczu KONIECZNIE w Poznaniu nawet kosztem braku ceremonii jaką w polskiej lidze praktykowano od 91 lat. Zawsze się udawało wręczać medale, nawet w latach 80-tych i 90-tych gdy na trybunach dominował "dziki zachód" a awantury były co mecz. Udawało się bo decydowali prezesi a nie kibice. Sam wywodzę się z kibiców i wysoko sobie cenię swobody na trybunach ale wpływanie na piłkę czy działanie Ekstraklasy to grube przegięcie.

  Takie działanie podoba się to ortodoksom z trybun, myślą, ze w ten sposób "ukrają" znienawidzoną Legię ale nie zdają sobie sprawy, że unikniecie 10 minutowej ceremonii wręczania medali o której wszyscy zapomną na drugi dzień będzie skutkowało na lata obciachem jaki zostanie przypięty do ich klubów bo to w końcu osiągniecie mniej więcej raz na 100 lat.

  Zapamiętajcie sobie ten moment, to początek realnej anarchii w polskiej lidze. Dziś kibice w Białymstoku decydują kto wchodzi na stadion, a kibice Lecha o tym gdzie są rozdawane medale ale jak się im uda to za chwile zażądają wpływu na obsady sędziowskie, będą wybierać trenerów i decydować o transferach, może będą wybierać obserwatorów meczów.

  Nieprawdopodobne? a czemu nie? Jeśli "miękki" prezes Amunicki i jego koleś z Lecha z Rady Nadzorczej Ekstraklasa SA Klimczak dziś srając w gacie ulegają to dadzą zielone światło na następne żądania a na koniec będzie tak jak w kilkanaście lat temu w Grecji, że to kibice wybierali praktycznie tryumfatora ligi wpływając na obsadę sędziów i ich sędziowanie. Było tak do czasu aż całą federacje zawieszono a stowarzyszenia kibiców rozwiązano.

 • savitor

  Oceniono 6 razy 4

  Animucki to były prezes nieistniejącego klubu z Łodzi, którego pogrobowcy petają sie w niższych ligach... stąd tez nie dziwi mnie jego decyzja i bełkotliwe oraz pokrętne tłumaczenia...

 • z1946b

  Oceniono 4 razy 4

  Nie byłoby tego tematu gdyby nie durni kibole którzy od lat terroryzują normapnych kibiców i nikt z tym nic nie robi!
  Piłka nożna dla kibiców - nie kiboli i bandytów!!!

 • mirgol_wawa

  Oceniono 5 razy 3

  Przecież zarząd Lecha boi się, że Pyrusy zrobią im rozpiździuchę. To, że jest kosa, to jedno, a że Lech przestał sprawę to Rutkowski trzęsie porami przed kibicami Lecha. Możliwy scenariusz: wygra Lech, Jaga traci punkty, ceremonia w Warszawie. Oprócz kibiców wszyscy są zadowoleni. Co za gó.w.no.

 • frank2005

  Oceniono 7 razy 3

  Kompromitacja ekstraklasy.

 • Kazimierz Kotyja

  Oceniono 2 razy 2

  Bezpieczne na stadionach będzie dopiero jak zrobicie porządki z kibolami , a stadiony zapełnią normalnymi kibicami , którzy wzorem np; siatkówki przyjdą z rodzinami i nie będą się bać o ich zdrowie.

 • gunston

  Oceniono 6 razy 2

  Menadżerowi z 15-letnim stażem szczerze radzę - niech pan zmieni branżę. Ekstraklasa to nie bajka dla pana. Wszystkie ładne i zgrabne słówka nie zmienią powszechnej opinii, że Ekstraklasa S.A. swoją decyzją się po prostu wygłupiła. Tchórzostwo na dłuższą metę nie popłaca o czym zapewne Ekstraklasa S.A. wcześniej czy później się przekona.

 • blazen.stanczyk

  Oceniono 3 razy 1

  To tak jakby na igrzyskach olimpijskich dekorować tylko zwycięzców z kraju gospodarza. Np. Stocha by dekorowano dopiero po powrocie do Polski, bo konkursu nie wygrał Koreańczyk i groziło, że koreańscy kibole będą protestować.

 • j.urbanski

  Oceniono 3 razy 1

  Niezły matoł z tego prezesa ESA. Wciska kit.
  Poza tym - pytanie podstawowe: czy (L) zgodziła się rzeczywiście na takie warunki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX