Dawno temu, bo w 2004 roku Chelsea dała za 20-letniego wówczas piłkarza 18 mln euro. Robben nie radził sobie w Londynie, potem nie najlepiej szło mu również w Realu Madryt, ale swoją przystań znalazł w Bayernie Monachium. Jeśli tylko nie nękają go kontuzje to jeden z najlepszych piłkarzy na świecie. Trudno go powstrzymać nawet pomimo tego, że wszyscy wiedzą jak kończy każdą swoją akcję.
Tyle samo kosztował Liverpool Dirk Kuyt w 2006 roku. Holender był uwielbiany przez fanów "The Reds" głównie ze względu na fakt, iż nigdy nie odpuszczał na boisku. Jego pracowitość jest wręcz legendarna.
PUMA PIŁKA EVOPOWER GRAPHIC... | Puma Piłka nożna Elite1 FIF... | Puma Piłka nożna evoPOWER T... |
Sprawdź ceny | Sprawdź ceny | Sprawdź ceny |
Rok temu Newcastle przelało na konto PSV 20 mln euro za 24-letniego Wijnalduma. Ten dobrze radził sobie w Premier League. I strzelił aż 11 goli dla "Srok", które pomimo jego trafień spadły z Premier League. Z tego względu Wijnaldum znowu zmienił klub. Za ok. 30 mln euro trafił do Liverpoolu.
22-letni Holender został królem strzelców w ostatnim sezonie Eredivisie wyprzedzając Milika aż o 6 goli (27 do 21). Uwagę na Janssena zwrócił Tottenham, który wykupił go z AZ Alkmaar za nieco ponad 22 mln euro. W zbliżającym się sezonie zobaczymy, czy ta inwestycja się zwróci.
26,5 mln euro - tyle dostał Ajax za Luisa Suareza. Od czasu odejścia Urugwajczyka Amsterdamczycy usilnie poszukiwali snajpera, który zapewniłby im kilkanaście goli w sezonie i znaleźli go dopiero po kilku latach w Miliku. Za to kariera Suareza jest znana - świetna gra w Liverpoolu przyniosła mu transfer do Barcelony, w której święci triumfy. Był najlepszym strzelcem Primera Division w minionym sezonie z 40 golami.
Real Madryt zapłacił za holenderskiego snajpera 20 mln euro i kolejne 7 w formie zmiennych. W Madrycie spędził tylko jeden sezon. W 20 meczach ligowych strzelił 8 goli co jest niezłym wynikiem, ale władze oddały go do Milanu. Tam również spędził tylko jeden sezon pomimo niezłej formy - 7 goli w 25 meczach - aż odszedł do Schalke 04 Gelsenkirchen. Tu w końcu został gwiazdą, w sezonie 2011/12 został nawet królem strzelców z 29 golami.
W 2007 roku Real Madryt zapłacił za niego aż 27 mln euro. Historię Sneijdera dobrze znamy - w Madrycie nie zachwycał i został oddany do Interu Mediolan, gdzie był mózgiem drużyny, która sięgnęła po potrójną koronę w 2010 roku. Potem jednak znacznie obniżył loty, obecnie gra w Galatasaray.
Genialny napastnik, typowy lis pola karnego. Manchester United kupił go z PSV za 28,5 mln euro w 2001 roku. I były to znakomicie wykorzystane pieniądze. W kolejnych pięciu sezonach zagrał w 219 meczach, w których strzelił aż 150 goli.
Dotychczasowy rekordzista ligi holenderskiej. Odszedł z PSV Eindhoven po wywalczeniu tytułu mistrzowskiego z tym zespołem. Manchester United zapłacił za niego 34 mln euro. Wiązano z nim wielkie nadzieje, zaliczył świetny debiut, ale ogólnie ma za sobą słaby pierwszy sezon na Wyspach. W 29 meczach ligowych strzelił tylko dwa gole i jest na razie transferowym niewypałem. Może pod wodzą Jose Mourinho będzie się prezentował lepiej.
"Przegląd Sportowy" informuje o transferze Milika za 32 mln euro i kolejnych 3 w formie zmiennych, natomiast "De Telegraaf" o ponad 35 mln. Jeśli sprawdzi się ta druga wersja, to Milik zostanie najdroższym piłkarzem w historii Eredivisie. To imponujące tym bardziej, że liga holenderska przeżywa spory kryzys i nie jest już tak mocna jak kiedyś.
Napoli ma jednak do wydania sporo pieniędzy. Juventus zabrał wicemistrzowi Włoch Gonzalo Higuaina za 90 mln (klauzula odejścia), więc nieco ponad 1/3 tej kwoty zostanie wykorzystane na kupno Milika. Na Polaku spocznie olbrzymia presja zastąpienia człowieka, który w poprzednim sezonie w 35 meczach ligowych strzelił 36 goli bijąc historyczny rekord.
Co ciekawe, Milik będzie ponad dwa razy droższy od Zlatana Ibrahimovicia (z Ajaksu do Juventusu za 16 mln euro), Ronaldo (z PSV do Barcelony za 15 mln) czy Romario (z PSV do Barcelony za 12 mln).