Lekkoatletyka. Powell: Nie jestem oszustem

- Nigdy świadomie i umyślnie nie przyjmowałem żadnych substancji, które łamią przepisy antydopingowe. Nie jestem ani nigdy nie byłem oszustem - powiedział Asafa Powell. W niedzielę okazało się, że w organizmie jamajskiego sprintera wykryto niedozwolony stymulant oxyloforynę.

Dołącz do zabawy w Wygraj Ligę i rywalizuj z innymi prezesami wirtualnych klubów ?

Jamajscy lekkoatleci zostali poddani badaniom antydopingowym podczas mistrzostw kraju 20-23 czerwca. Okazuje się, że piątka z nich miała w swoim organizmie zakazane substancje. Wiadomo już, że w tym gronie są sprinterzy 30-letni Asafa Powell i 28-letnia Sherone Simpson.

- Mogę potwierdzić, że wykryto w mojej próbce oxyloforynę, która znajduje się na liście substancji zakazanych. Chcę być dobrze zrozumiany przez moją rodzinę, moich przyjaciół i moich kibiców na całym świecie, ja nigdy świadomie i umyślnie nie przyjmowałem żadnych suplementów czy substancji, które łamią przepisy. Nie jestem ani nigdy nie byłem oszustem - powiedział w specjalnym oświadczeniu Powell.

- Po poznaniu wyniku testów czuję się po prostu zdewastowany. To wszystko w zupełności uniemożliwia mi start w mistrzostwach świata w Moskwie [10-18 sierpnia]. Pragnę podkreślić, że moją winą nie jest oszukiwanie, ale to, że byłem za mało czujny. W całej mojej karierze nigdy nie próbowałem poprawić wyników żadnymi substancjami - dodał Jamajczyk.

Asafa Powell to były rekordzista świata w biegu na 100 m (9,74 s) i złoty medalista olimpijski z Pekinu w sztafecie 4 × 100 m. W sztafecie zdobył też mistrzostwo świata w 2009.

Przyłapana na tych samych testach Sherone Simpson to złota medalistka igrzysk w Atenach w sztafecie 4 x 100 metrów oraz zdobywczyni srebrnego medalu w sztafecie na IO w Londynie. Jej największym indywidualnym osiągnięciem jest zdobycie srebrnego medalu w biegu na 100 metrów na igrzyskach w Pekinie.

Wcześniej w niedzielę również Amerykanin Tyson Gay przyznał, że został złapany na dopingu. - Zaufałem niewłaściwej osobie. Nigdy sam bym świadomie nie wziął dopingu - powiedział łamiącym się głosem Gay. Na razie nie wiadomo, jakiej zakazanej substancji używał, ale na pewno nie wystartuje w sierpniowych mistrzostwach świata.

Więcej o: