Nie tylko Ewa Swoboda, czyli największe polskie nadzieje lekkoatletyczne

Postępy 18-letniej Ewy Swobody śledzi cała Polska. Tymczasem utalentowanych lekkoatletów w naszym kraju jest więcej. Oto kilka przykładów.
Ewa Swoboda to obecnie najszybsza, polska sprinterka młodego pokolenia. Mając niespełna 19 lat ma już na koncie m.in złote medale Mistrzostw Polski Juniorów, tytuł Mistrzyni Europy Juniorów w biegu na 100 m. 30 stycznia 2016 roku pobiła halowy rekord Polski w biegu na 60 m ustanowiony...30 lat temu! Wygrała również zawody Pedro's Cup z ogromną przewagą nad rywalkami Ewa Swoboda to obecnie najszybsza, polska sprinterka młodego pokolenia. Mając niespełna 19 lat ma już na koncie m.in złote medale Mistrzostw Polski Juniorów, tytuł Mistrzyni Europy Juniorów w biegu na 100 m. 30 stycznia 2016 roku pobiła halowy rekord Polski w biegu na 60 m ustanowiony...30 lat temu! Wygrała również zawody Pedro's Cup z ogromną przewagą nad rywalkami MAŁGORZATA KUJAWKA

Ewa Swoboda - 18 lat, sprinty

Cała Polska usłyszała o niej tej zimy, gdy pobiła rekord Polski seniorek i rekord świata juniorek pokonując 60 m w 7,07 s. Jednak Swoboda już od trzeci sezon należy do światowej czołówki w swojej kategorii wiekowej.

W 2013 była czwarta na 100 m podczas mistrzostw świata juniorów młodszych w Doniecku, a rok później piąta podczas MŚ juniorów w Eugene.

W 2015 roku była ósma w halowych ME na 60 m a następnie w sezonie letnim zdobyła mistrzostwo Europy juniorek i zakwalifikowała się na MŚ w Pekinie, na które ostatecznie nie poleciała z powodu kontuzji. Jej rekord życiowy na setkę wynosi 11,24 i jest aktualnym rekordem Polski juniorek.

Konrad Bukowiecki (Gwardia Szczytno) podczas Memoriału im. Kamili Skolimowskiej Konrad Bukowiecki (Gwardia Szczytno) podczas Memoriału im. Kamili Skolimowskiej FOT. KUBA ATYS

Konrad Bukowiecki - 18 lat, pchnięcie kulą

Jego kolekcja rekordów i medali jest jeszcze bogatsza niż Swobody. Ma złoto z MŚ juniorów z Eugene, igrzysk młodzieży z Nankin i ME juniorów w Eskilstuny.

Łączy starty juniorskie (kula 6 kg) z seniorskimi (7,26 kg). W 2015 roku był szósty w halowych ME w Pradze, zakwalifikował się też na MŚ w Pekinie, gdzie jednak spalił wszystkie trzy próby w eliminacjach.

Za wyniki z 2015 roku został wybrany nagrodą dla najlepszego młodego lekkoatlety przez europejską federację. W tym roku zdążył już pobić halowy rekord świata juniorów kulą 6-koligramową wynikiem 22,48 m i rekord Europy juniorów kulą 7-kilogramową wynikiem 20,58 m.

Szymon Mazur Szymon Mazur Patrick Smith, IAAF

Szymon Mazur - 17 lat, pchnięcie kulą

Rok młodszy od Bukowieckiego, ale także utalentowany. W 2015 roku podczas mistrzostw świata juniorów młodszych w Cali wywalczył jedyny medal dla Polski. Kulą o wadze 5 kg pchnął na odległość 21,77 m, przegrywając złoto o 23 cm z Amerykaninem Adrianem Piperim.

Sofia Ennaoui, Simoya Campbell, Lucia Klocova, Rose Mary Almanza i Janeth Jepkosgei Busienei Sofia Ennaoui, Simoya Campbell, Lucia Klocova, Rose Mary Almanza i Janeth Jepkosgei Busienei MARK SCHIEFELBEIN/AP

Sofia Ennaoui - 20 lat, biegi średnie i długie

W niższych kategoriach wiekowych zawsze druga - na 1500 m w ME juniorów młodszych w 2013 roku, ME juniorów w biegach przełajowych, a w zeszłym roku na 1500 m w młodzieżowych ME w Tallinie.

Ennaoui bardzo obiecująco zaczęła jednak rywalizacje ze znacznie bardziej doświadczonymi zawodniczkami. Była szósta w halowych ME w Pradze na 3000 m, a podczas MŚ w Pekinie w półfinałach na 800  i 1500 m.

Jest szalenie ambitna, waleczna i wiecznie uśmiechnięta. Często na ostatnim okrążeniu potrafi w imponującym stylu mijać rywalki.

Maria Andrejczyk Maria Andrejczyk LEE JIN-MAN/AP

Maria Andrejczyk - 19 lat, rzut oszczepem

Pierwszy do lat tak duży talent w żeńskim oszczepie. W 2014 roku w Eugene zajęła 5. miejsce w MŚ juniorów, a w zeszłym roku wyraźnie wygrała ME juniorów w Eskilstunie.

Ma 19 lat a już jest najlepsza w Polsce. Wynikiem 62,11 m ustanowiła rekord kraju juniorek i zapewniła sobie wyjazd na MŚ w Pekinie. Tam rzucała jednak słabiej i nie weszła do finału.

Bartłomiej Stój - 19 lat, rzut dyskiem

Kolejny w tym gronie mistrz Europy juniorów z 2015 roku. Na tych samej imprezie zajął też siódme miejsce w pchnięciu kulą.

Stój ma rekordy Polski juniorów zarówno w rzucie dyskiem o wadze 1,75 kg - 68,02 m (powyżej), jak i seniorskim (2 kg) - 59,76.

Kamila Przybyła Kamila Przybyła ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ

Kamila Przybyła - 19 lat, skok o tyczce

Największa nadzieja na kontynuację dobrych wyników Anny Rogowskiej i Moniki Pyrek w skoku o tyczce. Brązowa medalistka mistrzostw Europy juniorek i rekordzistka Polski juniorek (4,30 m). Ostatnio w Toruniu poprawiła halowy rekord życiowy wynikiem 4,25.

W przeszłości siódma zawodniczka MŚ juniorów młodszych w Doniecku.

Paulina Borys - 17 lat, skok wzwyż

W 2013 roku w Utrechcie wynikiem 1,79 m wygrała Olimpijski festiwal młodzieży Europy w Utrechcie. W tym samym roku rezultatem 1,80 ustanowiła nieoficjalny rekord Polski młodziczek ale przez kolejne lata nie rozwijała się aż tak szybko. Przed rokiem w MŚ juniorów młodszych w Cali była szósta z wynikiem 1,75.

12 lutego wygrała mistrzostwa Polski juniorek skacząc 1,87.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.