Usain Bolt zmienił lekkoatletykę. Oto siedem dowodów

Usain Bolt to nie tylko sześciokrotny mistrz olimpijski i sprinter, który ma 10 medali z mistrzostw świata w tym osiem ze złota. To nie tylko rekordzista świata na 100 i 200 metrów. Z czego zapamiętamy sprintera z Jamajki, który w sobotę 23 sierpnia pobiegnie na Stadionie Narodowym w Warszawie?

Pierwszy rekord świata

- Kiedy pod koniec maja pojechałem na Grand Prix do Nowego Jorku, zupełnie nie myślałem o pobiciu rekordu świata. Bardziej przejmowałem się faktem, ze po raz pierwszy zmierzę się na 100 metrów w Tysonem Gayem - pisał Bolt w swojej autobiografii.

Mimo to zrobił to! Pobiegł najszybciej w historii, po raz pierwszy udowadniając niedowiarkom na co go stać.

Usain Bolt Usain Bolt Fot. KAI PFAFFENBACH REUTERS

Pekin 2008 - trzy rekordy i trzy złota

Jeśli kogoś nie przekonał rekord z Nowego Jorku, to po igrzyskach w Pekinie nie było już żadnych wątpliwości: Usain Bolt jest najwybitniejszym sprinterem wszech czasów! Najpierw w słynnym biegu pobił rekord świata na 100 m, choć przed metą zwolnił, jakby włączył hamulec (WIDEO).

Jeszcze większym wydarzeniem był jego rekord świata na 200 m
(WIDEO), bo osiągnięcie Michaela Johnsona wydawało się już nie do poprawienia. Nigdy wcześniej nie było jednak kogoś takiego jak Bolt.

Na koniec wraz z kolegami z reprezentacji Jamajki Bolt pobił też rekord świata w sztafecie 4x100 m.

Usain Bolt Usain Bolt Fot. KAI PFAFFENBACH REUTERS

Znak błyskawicy

- Gdy wykonywałem rundę honorową wyrzuciłem ręce ku niebu, jakbym naciągał niewidoczną strzałę. Nie planowałem tego, to wyszło spontanicznie - mówił Bolt, wspominając to co stało się pierwszy raz w Pekinie.

Odtąd gest ten będzie jego znakiem rozpoznawczym na całym świecie.

Dwa rekordy w Berlinie

Na mistrzostwach świata w Berlinie Bolt udowodnił, że może być jeszcze szybszy. Pobiegł 9.58 na 100 metrów i 19.19 na 200. Oba te wyniki są do tej pory niepoprawione. Jeśli ktoś może się z nimi zmierzyć, to chyba tylko sam Bolt.

Bolt, ikona sportu

Bolt zdobył niezliczoną ilość wyróżnień w plebiscytach na sportowca roku. Swoją dominację w sprintach potwierdził też na MŚ w Daegu i w Moskwie oraz na igrzyskach w Londynie, choć w tych imprezach nie bił już indywidualnych rekordów.

Bolt to też twarz licznych kampanii reklamowych. Najmocniej związany jest z Pumą, która ubiera go od początku kariery i z firmą Visa.

Bolt wygrał bieg na 200 metrów Bolt wygrał bieg na 200 metrów Fot. PAWEL KOPCZYNSKI REUTERS

Jamajska dominacja

Sukces Usaina Bolta był też przełomowy dla całej jamajskiej lekkoatletyki. Od kilku lat to Jamajka a nie USA zdobywa większość medali na 100 i 200 metrów.

Na igrzyskach w Londynie w biegu na 200 metrów Jamajczycy zajęli całe podium! (WIDEO)

Niesamowity showman

Gdy na stadionie pojawia się Usain Bolt, możemy się spodziewać szybkiego biegania, ale i niepowtarzalnego show. Kibice Jamajczyka uwielbiają, a on zawsze umie ich czymś zaskoczyć. W Oslo w 2013 roku na stadion wjechał... bolidem podobnym do tych, którymi startują kierowcy w Formule 1.

Więcej o: