Stadion Narodowy oficjalnym kandydatem na Euro 2020

Warszawski Stadion Narodowy i chorzowski Stadion Śląski to dwie areny oficjalnie zaproponowane UEFA jako gospodarze meczów Euro 2020 - informuje Eurosport.Onet.pl. Turniej zostanie rozegrany w 13 krajach. W jakich, UEFA zdecyduje w przyszłym roku.

O zaproponowaniu Warszawy i Chorzowa prezes PZPN Zbigniew Boniek wspominał już w kwietniu. - To krótka deklaracja, które miasta proponujemy, jako potencjalnych organizatorów Euro 2020. Wysłaliśmy ją w ubiegłym tygodniu, proponując Warszawę i Chorzów. Bardziej zaawansowane aplikacje trzeba złożyć do 25 kwietnia przyszłego roku - wyjaśnia w rozmowie z Eurosport.Onet.pl sekretarz generalny związku Maciej Sawicki.

Z kim rywalizują polskie miasta? Do tej pory kandydatury oficjalnie potwierdziły Monachium (Alianz Arena, 71 tys.) i Bazylea (St. Jakob Park, 39 tys.). Zainteresowanie, poza Polską, wyraziło jeszcze 27 innych państw ze stadionami o różnej pojemności - od 25-tysięcznego Ullevaal w Oslo po 90-tysięczne Wembley i moskiewskie Łużniki, które mają być rozbudowane do podobnej wielkości.

Według zasad UEFA w 12 europejskich miastach zostaną rozegrane po cztery mecze - trzy grupowe i jeden w 1/8 finału lub ćwierćfinałowy. Trzynaste miasto będzie gościło półfinały i finał. Z każdego kraju zostanie wybrane tylko jedno miasto. Dla półfinałów UEFA wymaga stadionu minimum 70-tysięcznego, dla ćwierćfinałów - 60-tysięcznego, a dla meczów grupowych minimum 50-tysięcznego (przewidziane są dwa wyjątki). Stadion Narodowy może pomieścić 55 tys. kibiców. Co ciekawe, jednym z wymogów dla miasta gospodarza jest posiadanie dwóch lotnisk lub dwóch oddzielnych terminali na jednym lotnisku, które umożliwią oddzielenie kibiców obu drużyn.

Do 12 września krajowe federacje mają czas na formalne potwierdzenie kandydatur, 20 września przedstawi je Komitet Wykonawczy UEFA. Do kwietnia kandydaci mają czas na złożenie pełnej dokumentacji. UEFA miasta organizatorów ogłosi we wrześniu przyszłego roku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA