Sport.pl

Odliczanie przed konkursami PŚ w Zakopanem

Biletów na sobotni konkurs przy sztucznym świetle od dawna nie ma. Ale ciągle można kupić wejściówki na niedzielne zawody w Zakopanem. Po raz pierwszy na trybunach pod Wielką Krokwią pojawia się sektory z miejscami siedzącymi. Bilet na nie kosztuje jednak 120 zł za jeden konkurs. 60 zł trzeba zapłacić za miejsce stojące na górnych trybunach, a 50 - na dolnych.
Ogromna popularność zakopiańskiej imprezy - liczbą widzów od czterech lat bije na głowę nawet spotkania piłkarskiej reprezentacji Polski - miała swoje złe strony. W 2002 r, w noc poprzedzającą zawody, na trybuny wtargnęło kilka tysięcy kibiców. Doprowadziło to do przepełnienia obiektu. W końcu zamknięto bramy przed wszystkimi, a przed Wielką Krokwią zostały setki osób z biletami. Prokuratura ustaliła, że weszło przynajmniej 53 tys. widzów, podczas gdy normy bezpieczeństwa mówią o 40 tys.. Proces przeciwko Lechowi Nadarkiewiczowi - dyrektorowi Pucharu Świata w Zakopanem - zakończył się dopiero w 2004 r. Nadarkiewicz musiał przeprosić kibiców w prasie i zapłacić 2,5 tys. zł grzywny.

Polski Związek Narciarski zapowiada, że sytuacja się nie powtórzy. Nowością są bilety o podwójnym zabezpieczeniu. Każda karta wstępu ma hologram i kod kreskowy, przy wejściach zamontowano specjalne bramki.

PZN zapewnia, że dzięki temu na jeden konkurs wejdzie najwyżej 28 tys. ludzi. Biletów na sobotnie zawody przy sztucznym świetle od dawna nie ma. Ale ciągle można kupić wejściówkę na niedziele.

Porządku będzie pilnowało 450 policjantów, 300 ochroniarzy oraz kilkudziesięciu strażaków. Dodatkowe patrole pojawią się także na "zakopiance". Funkcjonariusze apelują, by jadący na zawody włożyli za przednie szyby aut białe kartki formatu A4, co ułatwi kierowanie samochodów na specjalne parkingi dla kibiców. Akredytowano 300 (z 460 chętnych) dziennikarzy. Wystartuje 80 skoczków z 20 krajów.

Przed PŚ w Tatrach Adam Małysz wystartuje w mistrzostwach Polski w Szczyrku. Weźmie udział w konkursie drużynowym (wtorek) i indywidualnym (środa). W czwartek cała reprezentacja Polski przyjedzie do Zakopanego.

Piątkowe treningi odbędą się o godz. 11. i 16., a seria kwalifikacyjna rozpocznie się o godz. 17. Sobotni konkurs skoków, po ostatecznej korekcie, odbędzie się o 16.30. W niedzielę seria kwalifikacyjna rozpocznie się o 12.15, a konkurs skoków o 13.45.