Dramat mistrza Polski. Stracił sponsora. Państwowy gigant się wycofuje

Gigantyczne długi Grupy Azoty przyczyniły się do problemów siatkarskiego Chemika Police i żużlowej Unii Tarnów. Niewykluczone, że to nie koniec kłopotów ekip opłacanych przez spółkę skarbu państwa. Tym razem chodzi o mistrza Polski. Według informacji przekazanych przez WP SportoweFakty na finansowanie nie będzie mógł już liczyć Orlen Oil Motor Lublin.

Grupa Azoty przez ostatnie lata aktywnie wspierała finansowo zarówno żużlowców Unii Tarnów, jak i siatkarki Chemika Police. 10-miliardowe długi spowodowały jednak, że musiała wycofać się ze sponsoringu obu klubów. Przyszłość obu trudno rysować w jasnych barwach.

Zobacz wideo Ile może zarobić topowy żużlowiec?

Chemik i Unia nie będą pierwsze. Mistrz Polski straci wsparcie

To jednak nie koniec problemów klubów, które dotąd mogły liczyć na wsparcie koncernu. O szczegółach poinformował portal WP Sportowe Fakty. Gigant skarbu państwa zdecydował, że kończy ze sponsoringiem żużlowego mistrza Polski - Orlen Oil Motor Lublin.

- Sytuacja finansowa, którą nowy zarząd zastał w Grupie Azoty S.A i Grupie Azoty Puławy powoduje, że priorytetem obu podmiotów jest opracowanie i wdrożenie planu naprawczego. W związku z tym, spółki musiały podjąć trudne decyzje o wycofaniu się ze współpracy ze Speedway Lublin S.A. (Orlen Oil Motor Lublin) - to słowa Moniki Darnobyt, rzeczniczki prasowej Grupy Azoty, cytowanej przez wspomniane źródło.

Trudna sytuacja finansowa sprawia, że państwowa firma nie będzie w stanie dalej wspierać żużlowców z Lublina. - Zasady prowadzenia działań sponsoringowych w Grupie Azoty przyjęte przez poprzedni zarząd Grupy Azoty nie pozwalają prowadzić działań sponsoringowych spółkom Grupy Azoty w 2024 roku - przyznała Darnobyt.

Zaznaczyła jednocześnie, że Grupa Azoty chciałaby w przyszłości pełnić rolę ambasadora sportu i kultury. - Kluczowym celem nowego zarządu jest wdrożenie programu naprawczego, który pozwoli na ustabilizowanie sytuacji finansowej spółki. Po osiągnięciu założonych celów, Grupa Azoty będzie wracać do rozmów o sponsoringu - dodała cytowana przez WP Sportowe Fakty.

Motor Lublin w ostatnich latach mógł liczyć na wsparcie wielu spółek skarbu państwa. Żużlowców sponsorowały Orlen Oil, Lotto, PKO BP, kopalnia Bogdanka czy właśnie wspomniana Grupa Azoty. Z tego grona dalszym finansowaniem zajmują się jedynie Bogdanka i Orlen Oil.

Lublinianie w trzech ostatnich sezonach zdobywali medale drużynowych mistrzostw Polski. W 2021 roku przegrali w finale ze Spartą Wrocław, ale w kolejnych latach pokonywali Stal Gorzów i wrocławian. Zawodnikiem Motoru jest czterokrotny indywidualny mistrz świata na żużlu Bartosz Zmarzlik.

Czy Motor Lublin zostanie żużlowym mistrzem Polski w 2024 roku?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.