Oto klasyfikacja mistrzostw świata na żużlu po GP Danii. Niestety

Bartosz Zmarzlik wciąż nie zapewnił sobie obrony tytułu mistrza świata na żużlu. Polak został zdyskwalifikowany z Grand Prix Danii, ale zachował pozycję lidera klasyfikacji generalnej. W Vojens pojechał tylko jeden Polak - Patryk Dudek i był 13. Wygrał Leon Madsen, a drugi był Fredrik Lindgren. Szwed pozostał jedynym żużlowcem, który może jeszcze wyprzedzić Zmarzlika.

W Grand Prix Danii w Vojens jeszcze zanim rozpoczęło się ściganie, doszło do kluczowych rozstrzygnięć. Tuż przed zawodami huknęła informacja, że zdyskwalifikowany został lider klasyfikacji generalnej Bartosz Zmarzlik. Powodem był nieregulaminowy kevlar, w którym pojechał w kwalifikacjach. Mimo to Polak wciąż miał teoretyczne szanse, że już tego wieczora zapewni sobie tytuł indywidualnego mistrza świata. Tak się jednak nie stało.

Zobacz wideo Kto nowym selekcjonerem reprezentacji Polski? Ostatnie przecieki z PZPN (18.09)

Bartosz Zmarzlik zdyskwalifikowany przed Grand Prix Danii. Katastrofa Polaków

Zmarzlik mógł już teraz obronić tytuł tylko w sytuacji, w której drugi w klasyfikacji generalnej Fredrik Lindgren zdobyłby mniej niż pięć punktów (12. miejsce), a trzeci Martin Vaculik - mniej niż 14 (czwarte miejsce). Szybko stało się jednak jasne, że o końcowym zestawieniu zadecyduje ostatnie runda w Toruniu. Lindgren przywiózł dwie dwójki i jedynkę. W dwóch kolejnych wygrał i z 11 awansował do półfinału z czwartego miejsca. O mistrzostwo świata nie powalczy już za to Vaculik, który w fazie zasadniczej przywiózł raptem sześć punktów i zajął dziewiąte miejsce, czyli pierwsze niedające awansu do półfinału.

Nieobecność Zmarzlika wiązała się z jeszcze jedną przykrą dla polskiego kibica konsekwencją. Oznaczała, że w Vojens pojechał tylko jeden nasz reprezentant - Patryk Dudek. Już wcześniej z Grand Prix wypadł Maciej Janowski, który doznał kontuzji w półfinałowym meczu Ekstraligi pomiędzy Spartą Wrocław a Apatorem Toruń. Niestety polski rodzynek spisał się katastrofalnie. W czterech pierwszych biegach zdobył tylko jeden punkt. Na pocieszenie w ostatnim był drugi i awansował z ostatniego na 13. miejsce. Na tym jego występy w Danii się zakończyły.

Fredrik Lindgren zbliżył się do Zmarzlika na sześć punktów. Triumf Madsena w Danii

Rundę zasadniczą wygrał Brytyjczyk Robert Lambert (13 pkt), przed Australijczykiem Jackiem Holderem (12 pkt) i swoim rodakiem Danem Bewleyem (11 pkt). W pierwszym półfinale najlepszy okazał się jednak Lindgren. Już po pierwszym łuku wysforował się na prowadzenie i już go nie oddał. O drugie miejsce w finale walczyli Lambert z Mikkelem Michelsenem i ostatecznie górą był Brytyjczyk. Skład finałowego biegu uzupełnili Jack Holder i Leon Madsen.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

W finale najlepiej ze startu wyszedł Fredrik Lindgren, ale na dystansie szybszy był Duńczyk Leon Madsen. Na trzecim okrążeniu minął go po zewnętrznej, wprawiając w szał radości miejscową publiczność. Wygraną dowiózł do samego końca. Trzeci był Holder, a czwarty Lambert. Dzięki drugiemu miejscu Lindgren odrobił do Zmarzlika 18 punktów klasyfikacji generalnej i ma ich teraz 132, przy 138 Polaka. Zmarzlik nie może zatem przed ostatnią rundą spać spokojnie, choć co najmniej wicemistrzostwo świata ma w kieszeni. Gwarancję obrony tytułu da mu wejście do finału w Toruniu.

Ostatnia runda SGP w Toruniu, podczas której rozstrzygnie się walka o mistrzostwo świata pomiędzy Zmarzlikiem a Lindgrenem, odbędzie się 30 września o godz. 19:00.

Klasyfikacja generalna SGP po Grand Prix Danii:

 • 1. Bartosz Zmarzlik Polska 138 pkt.
 • 2. Fredrik Lindgren Szwecja 132
 • 3. Martin Vaculik Słowacja 113
 • 4. Jack Holder Australia 113
 • 5. Daniel Bewley Wielka Brytania 98
 • 6. Robert Lambert Wielka Brytania 97
 • 7. Leon Madsen Dania 95
 • 8. Jason Doyle Australia 88
 • 9. Max Fricke Australia 74
 • 10. Tai Woffinden Wielka Brytania 64
 • 11. Patryk Dudek Polska 62
 • 12. Mikkel Michelsen Dania 53
 • 13. Kim Nilsson Szwecja 43
 • 14. Maciej Janowski Polska 43
 • 15. Anders Thomsen Dania 36
 • 16. Andrzej Lebiediew Łotwa 24
Więcej o: