Zatrzymanie prezesa polskiego klubu wstrząsnęło środowiskiem. Wiemy, o jaką karę wnioskuje

Były prezes Stali Gorzów, Marek G. został oskarżony o "pranie brudnych pieniędzy". Prokuratura Regionalna w Warszawie poinformowała, że wystawiła przeciwko niemu akt oskarżenia. Chodzi o aferę sprzed roku, kiedy to Marek G. miał dopuścić się wystawienia "lewych" faktur na ponad 68 mln zł.

Marek G. zatrzymany został już w czerwcu ubiegłego roku przez Krajową Administrację Skarbową w Olsztynie. Wówczas miał usłyszeć zarzuty wyłudzenia co najmniej 66 milionów złotych za pośrednictwem swojej firmy Cash Broker, byłego sponsora tytularnego Stali. Mężczyzna stracił funkcję prezesa klubu i trafił do aresztu. W lutym tego roku go opuścił, ponieważ prokurator zdecydował zamienić areszt na wolnościowe środki zapobiegawcze.

Zobacz wideo Usyk show na konferencji. "Tu nie można bić. Komedia"

Były prezes Stali Gorzów oskarżony. Prokuratura: Chodzi o oszustwa na fakturach VAT. "Uczynił sobie stałe źródło dochodu"

W poniedziałek prokuratura poinformowała, że przeciwko byłemu prezesowi wystawiono akt oskarżenia. Według nowych ustaleń wyłudzona kwota miała być o ponad dwa miliony większa niż początkowo podejrzewano. - Marek G. w latach 2016-2019 w Poznaniu wspólnie i w porozumieniu z 3 osobami przyjął na rachunek bankowy prowadzonego przez siebie kantoru wymiany walut środki płatnicze w łącznej wysokości nie mniejszej niż 68 mln złotych, pochodzące z korzyści związanych z popełnieniem czynów zabronionych dotyczących wystawiania faktur poświadczających nieprawdę w zakresie prawa do obniżenia podatku. Z ustaleń postępowania przygotowawczego wynika, że Marek G. uczynił sobie z procederu stałe źródło dochodu - informuje prokuratura.

Firma Cash Broker, za pośrednictwem której dochodziło do wystawiania "lewych faktur" była kantorem wymiany walut. Rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej mł. asp. Justyna Pasieczyńska poinformowała, że oprócz Marka G. pozostałymi oskarżonymi są trzej pracownicy kantoru - Paulina B., Artur B. oraz Tomasz P. - Wszyscy oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, jak również złożyli wnioski o wydanie wyroków skazujących ich na kary pozbawienia wolności oraz grzywny. Wniosek obejmujący Marka G. przewiduje konieczność orzeczenia przepadku równowartości korzyści majątkowej w kwocie 685 tys. złotych - czytamy w oświadczeniu prokuratury.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Marek G. prezesem Stali Gorzów był od 2019 r. Za jego kadencji klub wywalczył dwa srebrne i jeden brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski. W obecnym sezonie odpadł w ćwierćfinale z Włókniarzem Częstochowa.

Więcej o: