Bartosz Zmarzlik mistrzem świata. Wygrał w najlepszym możliwym stylu. Ależ jazda

Fenomenalny Bartosz Zmarzlik wygrał Grand Prix Szwecji w Malilli i na zawody przed końcem zapewnił sobie trzecie mistrzostwo świata w karierze! Zmarzlik został najmłodszym trzykrotnym mistrzem świata w historii żużla. Trzecie miejsce w Malilli zajął także drugi z Polaków - Maciej Janowski.

Bartosz Zmarzlik czy Leon Madsen - przed przedostatnimi w sezonie 2022 zawodami o Grand Prix Szwecji w Malilli już tylko dwóch żużlowców pozostawało z realnymi szansami na tytuł mistrza świata. Zdecydowaną przewagę przed tymi zawodami miał Zmarzlik, który w razie pokonania Madsena w Szwecji już w sobotę mógł zapewnić sobie trzeci tytuł mistrza świata w karierze.

Bartosz Zmarzlik po raz trzeci mistrzem świata! Najmłodszy trzykrotny mistrz w historii

Zmarzlik i Madsen spisywali się świetnie od pierwszego wyścigu, pokazując, że walka o mistrzostwo świata jeszcze się nie zakończyła. Po czterech biegach obaj mieli po 10 punktów i w biegu nr 17 doszło do bezpośredniej konfrontacji między nimi. Wygrał ją bardzo pewnie Zmarzlik, który zwyciężył w całym wyścigu i z 13 punktami zajął w rundzie zasadniczej drugie miejsce, jedynie za klubowym kolegą z Gorzowa Martinem Vaculikiem, który zgromadził ich tyle samo, ale wygrał o jeden wyścig więcej.

Bardzo dobrze spisywali się w Malilli także dwaj inni Polacy. Maciej Janowski z 11 punktami był trzeci przed półfinałami, do których awansował także ósmy Patryk Dudek (7 pkt). Pecha miał Paweł Przedpełski, który nie tylko zdobył zaledwie dwa punkty, to jeszcze w swoim czwartym starcie zaliczył bolesny wypadek z Maxem Fricke'iem i zakończył zawody z kontuzją łokcia.

Już po pierwszym z półfinałów wszystko w walce o tytuł było już jasne. Defekt Leona Madsena sprawił, że Bartosz Zmarzlik jeszcze przed swoim wyścigiem mógł świętować swoje trzecie mistrzostwo świata w karierze. Polak został przy tym najmłodszym zawodnikiem, który zdobył trzeci tytuł najlepszego żużlowca globu.

W pierwszym półfinale poległ też niespodziewanie najlepszy w rundzie zasadniczej Vaculik, a do finału awansowali za to Tai Woffinden oraz Fredrik Lindgren. W drugim swoją wielką klasę potwierdził uradowany Zmarzlik, który efektownie wygrał i razem z Janowskim, który wygrał trudną walkę z Robertem Lambertem, zameldował się w finale.

Ale i w nim Zmarzlik był zdecydowanie najlepszy i swój trzeci tytuł mistrzowski przypieczętował wygraniem 18. zawodów Grand Prix w karierze. Drugie miejsce w Malilli zajął reprezentant gospodarzy Fredrik Lindgren, a trzeci był drugi z Polaków - Maciej Janowski.

Po 9 z 10 zawodów pewny mistrzostwa świata Zmarzlik ma 146 punktów. Tylko dwóch punktów brakuje do wicemistrzostwa Duńczykowi Leonowi Madsenowi (118 pkt). Na trzecie miejsce awansował Patryk Dudek, który ma na swoim koncie 99 punktów i o dwa wyprzedza Brytyjczyka Roberta Lamberta, o sześć jego rodaka Dana Bewleya i o siedem Macieja Janowskiego, a także Szweda Fredrika Lindgrena. Ostatnie zawody w Toruniu, które przede wszystkim wyłonią brązowego medalistę sezonu 2022 odbędą się 1 października.

Wyniki Grand Prix Szwecji w Malilli:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) - 20 punktów do klasyfikacji generalnej (2,3,2,3,3,3,3)
2. Fredrik Lindgren (Szwecja) - 18 (1,2,3,2,1,2,2)
3. Maciej Janowski (Polska) - 16 (3,0,3,3,2,2,1)