Rosjanie mogą wrócić do Polski. "Żadnej różnicy"

- Rosjanie znów w polskiej lidze? Moim zdaniem oni powinni być konsekwentni i znieść zakaz dla wszystkich rosyjskich zawodników. Prawda jest taka, że pomiędzy nimi nie ma żadnej różnicy poza tym, że część z nich była sprytniejsza i załatwiła sobie wcześniej polskie dokumenty - powiedział Marek Cieślak, były trener reprezentacji Polski w rozmowie z portalem WP SportoweFakty.

Rosyjscy żużlowcy, z Artiomem Łagutą i Emilem Sajfutdinowem na czele, zostali zawieszeni po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę. Teraz Polski Związek Motorowy ma zezwolić im na starty w Polsce, ale na polskich licencjach. Łaguta pozwał PZM o działania naruszające jego konstytucyjne prawa. "PZM tłumaczy jednak, że swoją decyzję podjął zgodnie z przepisami i przy podejmowaniu jej nie kierował się emocjami" - czytamy.

Zobacz wideo Ile może zarobić topowy żużlowiec?

Marek Cieślak wprost o dopuszczeniu Rosjan do startów w lidze. "Powinni być konsekwentni"

Marek Cieślak rozmawiał z portalem WP SportoweFakty na temat możliwych działań Polskiego Związku Motorowego. Federacja rozważa możliwość dopuszczenia rosyjskich żużlowców do startu w PGE Ekstralidze, ale tylko tych z polskimi paszportami. - Moim zdaniem oni powinni być konsekwentni i znieść zakaz dla wszystkich rosyjskich zawodników. Prawda jest taka, że pomiędzy nimi nie ma żadnej różnicy poza tym, że część z nich była sprytniejsza i załatwiła sobie wcześniej polskie dokumenty. Ale przypomnę, że każdy z nich głośno deklarował, że czuje się Rosjaninem - powiedział.

Były trener reprezentacji Polski uważa, jak władze powinny dopuścić zawodników z Rosji do startów w lidze. - Jeśli ktoś chce startować w obecnej sytuacji jako Polak, powinien odrzucić obywatelstwo innego kraju i stanąć radykalnie po jednej ze stron. Nie może być tak, że zawodnicy dzisiaj deklarują, że są Polakami, a gdy tylko skończy się wojna, podziękują nam i wrócą do jazdy w reprezentacji Rosji - dodał Cieślak.

Artiom Łaguta już otwarcie przyznał, że nie ma zamiaru wracać do Rosji i występować w tamtejszej lidze, co potwierdził w rozmowie z polskimi mediami. - Nie było nawet propozycji jazdy w lidze rosyjskiej, ale nawet gdybym ją otrzymał, to i tak bym odmówił. Swoje zdanie w sprawie obecnej sytuacji już powiedziałem - skomentował.

Więcej o: