Bewley najlepszy w Grand Prix we Wrocławiu. Trzech Polaków tuż za podium

Dan Bewley został pierwszym zawodnikiem, który wygrał drugie zawody w tym sezonie. Młody Brytyjczyk okazał się najlepszy w GP Polski we Wrocławiu. Polaków tym razem zabrakło na podium - czwarty był Maciej Janowski, piąty Bartosz Zmarzlik, a szósty Patryk Dudek.

W sobotni wieczór, po raz trzeci w tym sezonie, zawody żużlowego Grand Prix rozgrywane były w Polsce. Tym razem na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, gdzie na co dzień ścigają się zawodnicy Betard Sparty Wrocław. W siódmej z dziesięciu rund tego sezonu prowadzący w klasyfikacji generalnej GP Bartosz Zmarzlik liczył na powiększenie swojej 22-punktowej przewagi nad drugim Duńczykiem Leonem Madsenem.

Bewley znowu wygrał, trzech Polaków tuż za podium

Zawody na Dolnym Śląsku w końcu przyniosły bardzo emocjonujące ściganie, mijanek było co niemiara, a rywalizacje Bartosza Zmarzlika z Maciejem Janowskim czy Leonem Madsenem postawiły na nogi cały Stadion Olimpijski.

Trzech polskich żużlowców, walczących w tym sezonie o najwyższe miejsca w Grand Prix, w rundzie zasadniczej nie zawiodło. Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski i Patryk Dudek pokazali się w niej z bardzo dobrej strony i cała trójka z dwucyfrowym dorobkiem awansowała do półfinału. Zmarzlik i Janowski zdobyli po 11 punktów, zajmując trzecie i czwarte miejsce, z kolei Dudek uzbierał tylko punkt mniej.

Rywalizacja we Wrocławiu była bardzo wyrównana, dlatego najlepszy w rundzie zasadniczej Leon Madsen zdobył tylko punkt więcej od Zmarzlika i Janowskiego. Do półfinałów nie awansowali za to startujący z "dziką kartą"  Gleb Czugunow (6 pkt), a także Paweł Przedpełski (4).

W pierwszym półfinale znalazło się dwóch Polaków i dwóch Duńczyków. Zdecydowanie najszybszy okazał się w tej gonitwie Janowski, który wygrał start i popędził niezagrożony do mety. O drugie miejsce do samego końca walczyli Madsen i Dudek, ale lepszy okazał się wicelider klasyfikacji generalnej, wobec czego Dudek musiał zadowolić się szóstym miejscem w tych zawodach.

W drugim wyścigu o finał słaby start zaliczył Bartosz Zmarzlik i dojechał dopiero trzeci, kończąc rywalizację na piątym miejscu w GP Polski. Wygrał niespodziewanie Dan Bewley, który dopiero w ostatnim wyścigu rundy zasadniczej rzutem na taśmę awansował do półfinału, a wraz z nim awansował także Robert Lambert.

W finale znów błysnął Dan Bewley, który po świetnym starcie okazał się pierwszym zawodnikiem, który wygrał drugie zawody Grand Prix w tym sezonie. Drugie miejsce zajął Leon Madsen, który dzięki temu zmniejszył stratę do prowadzącego w generalce Bartosza Zmarzlika do 16 punktów. Trzeci był Robert Lambert, który na ostatnim łuku odebrał podium Maciejowi Janowskiemu.

W klasyfikacji generalnej wciąż prowadzi Zmarzlik (108 punktów) przed Madsenem (92) i Bewleyem (84). Kolejne miejsca tuż za podium zajmuje dwóch Polaków - Dudek (76) i Janowski (74). Kolejne zawody Grand Prix odbędą się 10 września w duńskim Vojens.

Wyniki Grand Prix Polski we Wrocławiu:

1. Dan Bewley (Wielka Brytania) - 20 punktów do klasyfikacji generalnej (3,0,1,1,3,3,3)
2. Leon Madsen (Dania) - 18 (3,2,2,2,3,2,2)
3. Robert Lambert (Wielka Brytania) - 16 (2,3,3,2,1,2,1)
4. Maciej Janowski (Polska) - 14 (2,3,1,3,2,3,0)

5. Bartosz Zmarzlik (Polska) - 12 (3,1,2,3,2,1)
6. Patryk Dudek (Polska) - 11 (2,1,3,1,3,1)
7. Tai Woffinden (Wielka Brytania - (1,3,2,2,3,0)
8. Mikkel Michelsen (Dania) - (3,1,3,2,0,0)

9. Fredrik Lindgren (Szwecja) - 8 (1,2,w,3,2)
10. Gleb Czugunow (Polska) - 7 (w,2,0,3,1)
11. Jack Holder (Australia) - 6 (1,3,w,0,1)
12. Martin Vaculik (Słowacja) - 5 (0,0,3,1,0)
13. Jason Doyle (Australia) - 4 (0,0,2,0,2)
14. Paweł Przedpełski (Polska) - 3 (0,2,1,0,1)
15. Max Fricke (Australia) - 2 (2,1,0,1,0)
16. Andzejs Lebedevs (Łotwa) - 1 (1,0,w,0,0)

Grand Prix Polski we Wrocławiu "bieg po biegu":

Bieg 1: 1. Michelsen (3), 2. Fricke (2), 3. Holder (1), 4. Vaculik (0).
Bieg 2: 1. Bewley (3), 2. Lambert (2), 3. Lebedevs (1), 4. Czugunow (w).
Bieg 3: 1. Madsen (3), 2. Dudek (2), 3. Woffinden (1), 4. Doyle (0).
Bieg 4: 1. Zmarzlik (3), 2. Janowski (2), 3. Lindgren (1), 4. Przedpełski (0).
Bieg 5: 1. Janowski (3), 2. Madsen (2), 3. Michelsen (1), 4. Bewley (0).
Bieg 6: 1. Woffinden (3), 2. Przedpełski (2), 3. Fricke (1), 4. Lebedevs (0).
Bieg 7: 1. Holder (3), 2. Czugunow (2), 3. Zmarzlik (1), 4. Doyle (0).
Bieg 8: 1. Lambert (3), 2. Lindgren (2), 3. Dudek (1), 4. Vaculik (0).
Bieg 9: 1. Michelsen (3), 2. Doyle (2), 3. Lebedevs (w), 4. Lindgren (w).
Bieg 10: 1. Dudek (3), 2. Zmarzlik (2), 3. Bewley (1), 4. Fricke (0).
Bieg 11: 1. Lambert (3), 2. Madsen (2), 3. Przedpełski (1), 4. Holder (w).
Bieg 12: 1. Vaculik (3), 2. Woffinden (2), 3. Janowski (1), 4. Czugunow (0).
Bieg 13: 1. Czugunow (3), 2. Michelsen (2), 3. Dudek (1), 4. Przedpełski (0).
Bieg 14: 1. Janowski (3), 2. Lambert (2), 3. Fricke (1), 4. Doyle (0).
Bieg 15: 1. Lindgren (3), 2. Woffinden (2), 3. Bewley (1), 4. Holder (0).
Bieg 16: 1. Zmarzlik (3), 2. Madsen (2), 3. Vaculik (1), 4. Lebedevs (0).
Bieg 17: 1. Woffinden (3), 2. Zmarzlik (2), 3. Lambert (1), 4. Michelsen (0).
Bieg 18: 1. Madsen (3), 2. Lindgren (2), 3. Czugunow (1), 4. Fricke (0).
Bieg 19: 1. Dudek (3), 2. Janowski (2), 3. Holder (1), 4. Lebedevs (0).
Bieg 20: 1. Bewley (3), 2. Doyle (2), 3. Przedpełski (1), 4. Vaculik (0).

Półfinał nr 1: 1. Janowski (3), 2. Madsen (2), 3. Dudek (1), 4. Michelsen (0).
Półfinał nr 2: 1. Bewley (3), 2. Lambert (2), 3. Zmarzlik (1), 4. Woffinden (0).

Finał: 1. Bewley, 2. Madsen, 3. Lambert, 4. Janowski.