SEC: Dwóch Polaków na podium w Rybniku, zwycięstwo Madsena

Duńczyk Leon Madsen okazał się najlepszy w pierwszych zawodach żużlowych mistrzostw Europy SEC, rozegranych w Rybniku. Na podium zameldowało się także dwóch Polaków - drugi Janusz Kołodziej i trzeci Patryk Dudek.

Zawody w Rybniku były pierwszymi z czterech rozgrywanych w ramach serii Tauron SEC o indywidualne mistrzostwo Europy. Spośród 15 stałych uczestników cyklu aż czterech to Polacy. Nie ma wśród nich wprawdzie Bartosza Zmarzlika i Macieja Janowskiego, ale Patryk Dudek, Janusz Kołodziej, Piotr Pawlicki i Bartosz Smektała i tak zamierzają powalczyć o godne reprezentowanie polskiego speedwaya. W Rybniku byli ponadto wspierani przez Kacpra Worynę i Dominika Kuberę. Jeden startował z "dziką kartą", a drugi w zastępstwie za poobijanego w strasznym wypadku w piątek we Wrocławiu Brytyjczyka Daniela Bewleya. 

Zobacz wideo Ile może zarobić topowy żużlowiec?

Leon Madsen najlepszy w zawodach SEC w Rybniku. Dwóch Polaków na podium

To właśnie Polacy, a także dwaj świetni Duńczycy w osobach Leona Madsena i Mikkela Michelsena byli głównymi bohaterami sobotniej rywalizacji. W czołowej szóstce zawodów było aż czterech Biało-Czerwonych, jak również dwóch wspomnianych reprezentantów Danii. 

Do finału po rundzie zasadniczej awansowali dwaj najlepsi w tej fazie zawodnicy. Mikkel Michelsen zdobył w niej aż 14, a Janusz Kołodziej 12 punktów. Żużlowcy z lokat 3-6 stoczyli ze sobą zacięty bój o dwa pozostałe miejsca w finale.

Na tyle zacięty, że doszło w nim do bardzo groźnego upadku z udziałem Bartosza Smektały i wracającego po poważnej kontuzji łopatek Piotra Pawlickiego. Na szczęście żadnemu z nich nic się nie stało, a Pawlicki nawet pojechał w powtórce biegu, ale zajął w nim trzecie miejsce, a do finału awansowali rozkręcający się z biegu na bieg Leon Madsen, a także Patryk Dudek. 

Madsen w całych zawodach dokonał rzeczy niecodziennej. Gdy wszyscy żużlowcy testowali przed zawodami tor, Madsen dopiero na obiekt w Rybniku przyjechał. Później w dwóch pierwszych startach zdobył w sumie ledwie jeden punkt, ale od tego momentu był już niepokonany. Wygrał trzy pozostałe wyścigi w rundzie zasadniczej, a także bieg dodatkowy o miejsce w finale.

Daniel BewleySą informacje ws. zdrowia Bewleya po dramatycznym wypadku. "Mamy dobre wieści"

I właśnie Leon Madsen okazał się najlepszy także w finale, prowadząc od startu do mety. Negatywnym zaskoczeniem był w nim występ jego rodaka Michelsena, który w rundzie zasadniczej przegrał tylko w jednym z wyścigów z Madsenem, a w finale przyjechał na ostatnim miejscu. To jednak otworzyło drogę na podium dwóm reprezentantom Polski - Janusz Kołodziej przyjechał drugi, a Patryk Dudek był trzeci. 

Pierwszym liderem klasyfikacji generalnej został inny Duńczyk Mikkel Michelsen, który w sobotę zdobył najwięcej, 14 punktów. Tyle samo punktów ma na swoim koncie Janusz Kołodziej. Kolejne zawody Tauron SEC odbędą się w niemieckim Gustrow 6 sierpnia. 

Klasyfikacja końcowa:

1. Leon Madsen (Dania) - 13 punktów do klasyfikacji generalnej (1,0,3,3,3,3)
2. Janusz Kołodziej (Polska) - 14 (3,2,2,2,3,2)
3. Patryk Dudek (Polska) - 12 (1,2,3,2,3,1)
4. Mikkel Michelsen (Dania) - 14 (3,3,3,3,2,0)
----
5. Bartosz Smektała (Polska) - 11 (1,3,1,3,3)
6. Piotr Pawlicki (Polska) - 10 (3,1,3,1,2)
----
7. Oliver Berntzon (Szwecja) - 10 (2,3,2,2,1)
8. Dimitri Berge (Francja) - 9 (3,2,0,3,1)
9. Kacper Woryna (Polska) - 8 (2,2,2,0,2)
10. Kai Huckenbeck (Niemcy) - 7 (2,0,1,2,2)
11. Dominik Kubera (Polska) - 6 (1,1,2,1,1)
12. Rasmus Jensen (Dania) - 5 (0,3,1,1,0)
13. David Bellego (Francja) - 3 (2,1,0,d,d)
14. Adam Ellis (Wielka Brytania) - 2 (d,0,0,1,1)
15. Andrejs Lebedevs (Łotwa) - 1 (0,1,0,0,0)
16. Vaclav Milik (Czechy) - 1 (0,0,1,0,0)

Więcej o: