Niespodziewany zwycięzca GP w Gorzowie. Zmarzlik odjeżdża rywalom w klasyfikacji generalnej

Bartosz Zmarzlik zajął trzecie miejsce w sobotnim Grand Prix Polski w Gorzowie i powiększył swoją przewagę nad najgroźniejszymi rywalami w klasyfikacji generalnej! Wyżej uplasowali się inni żużlowcy Stali Gorzów - wygrał Duńczyk Anders Thomsen, a drugi był Słowak Martin Vaculik. Czwarta pozycja przypadła drugiemu z Polaków - Patrykowi Dudkowi.

Czy ktoś jest w stanie powstrzymać dziś Bartosza Zmarzlika, na jego domowym torze im. Edwarda Jancarza w Gorzowie? Takie pytanie zadawano sobie przed sobotnim Grand Prix Polski. Prowadzący w klasyfikacji generalnej Grand Prix Zmarzlik w tym sezonie w Gorzowie jeździ fantastycznie - na 19 ostatnich wyścigów w Ekstralidze wygrał 17 i dwa razy był drugi. Dwukrotny wicemistrz świata (62 pkt) stanął więc przed szansą na powiększenie swojej przewagi w generalce nad drugim Maciejem Janowskim (51) i trzecim Duńczykiem Leonem Madsenem (50), będąc zdecydowanym faworytem sobotniego ścigania.

Dudek i Zmarzlik potwierdzili dobrą formę, porażka Janowskiego

Jednak rzeczywistość pokazała, że tak łatwo o tę wygraną nie będzie. Tym bardziej że tuż przed rozpoczęciem zawodów spadł deszcz, który sporo namieszał, szczególnie na początku rywalizacji. Nie najlepiej na te warunki zareagowali Polacy, bo w pierwszej serii startów tylko Paweł Przedpełski zdołał wywalczyć choćby dwa punkty.

Później jednak było dużo lepiej, szczególnie w przypadku Bartosza Zmarzlika i Patryka Dudka, którzy w kolejnych wyścigach potwierdzali swoją wysoką dyspozycję. Najlepszy w rundzie zasadniczej był jednak także jeżdżący na co dzień w Gorzowie Martin Vaculik. Słowak wygrał rundę zasadniczą z dorobkiem 13 punktów. Zmarzlik i Dudek zgromadzili po 11 punktów.

Zupełnie nie radził sobie dotychczasowy wicelider Grand Prix, Maciej Janowski, który zdobył zaledwie cztery punkty i nawet nie zahaczył o walkę o półfinał. Jego los podzielili dwaj inni Polacy - Paweł Przedpełski i Szymon Woźniak, którzy zdobywali kolejno 5 i 4 punkty. To oznaczało, że z pięciu Biało-Czerwonych w półfinałach pojechało tylko dwóch.

23 czerwca 2012 r. w Gorzowie odbyła się jubileuszowa 150. runda cyklu Grand Prix. To był turniej pełen sensacji. W wielkim finale pojechało aż dwóch debiutantów. Wygrał ten starszy - Słowak Martin Vaculik, który zastępował kontuzjowanego Jarosława Hampela, za nim na mecie Australijczyk Chris Holder i 17-letni Bartosz Zmarzlik! Gdy żużlowcy wybierali pola startowe na decydującą rozgrywkę, zaczęło mocno padać i nasi trochę się pogubili. Vaculik natychmiast uciekł daleko do przodu, a Holdera próbował naciskać Zmarzlik. Nie udało się. Ostatni w finale został Tomasz Gollob. Junior ze Stali Gorzów jechał wtedy w żółto-niebieskich, klubowych barwach. - To dla ciebie tato! Mój prezent na Dzień Ojca! I dla wszystkich kibiców Polski oraz Stali - wykrzyczał młodzieniec przez wejściem na podium.Zmarzlik ma poważnego rywala w GP Polski. "Już dwa razy mi się to udało"

Trzeci Zmarzlik powiększył przewagę nad rywalami. Potrójne zwycięstwo Stali Gorzów

W pierwszym półfinale fantastycznie zaprezentował się Patryk Dudek, który jak rakieta wystartował z czwartego pola i nie dał swoim rywalom żadnych szans, ale większych problemów z awansem do finału nie miał też Martin Vaculik.

W drugim z kolei dobrze spisał się Bartosz Zmarzlik, który po złym starcie zdołał na pierwszym łuku przedrzeć się na drugie miejsce, obronić się przed atakami Dana Bewleya i awansować do finału wraz z klubowym kolegą Andersem Thomsenem. To oznaczało, że w finale znalazło się miejsce dla dwóch Polaków (Dudek, Zmarzlik) oraz trzech żużlowców Moje Bermudy Stali Gorzów (Thomsen, Vaculik, Zmarzlik).

W finale znów niespodziewanie najlepszy był Anders Thomsen, który po świetnym pierwszym łuku wyprzedził swoich kolegów z Moje Bermudy Stali Gorzów - Martina Vaculika, a także Bartosza Zmarzlika, który na dystansie wyprzedził czwartego Patryka Dudka.

Zmarzlik może być jednak szczęśliwy, bo znów stanął na podium i powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej Grand Prix. Ma 78 punktów i wyprzedza o 18 drugiego Duńczyka Leona Madsena oraz o 25 będących na kolejnych miejscach Martina Vaculika i Macieja Janowskiego. Kolejne zawody Grand Prix dopiero 13 sierpnia w brytyjskim Cardiff.

Klasyfikacja Grand Prix Polski w Gorzowie:

1. Anders Thomsen (Dania) - 20 punktów do klasyfikacji generalnej (2,3,0,3,1,3,3)
2. Martin Vaculik (Słowacja) - 18 (3,2,3,3,2,2,2)
3. Bartosz Zmarzlik (Polska) - 16 (1,3,3,1,3,2,1)