Rosyjski żużlowiec potępił Putina i został wyrzucony. Teraz wystąpi o polskie obywatelstwo

Żużlowiec Wadim Tarasienko po tym, jak potępił Putina, został wyrzucony z ligi rosyjskiej. Zawodnik nie może także występować w Polsce, ponieważ PZM nie umożliwia startu Rosjanom. W związku z tym Tarasienko zamierza starać się o polskie obywatelstwo.

Po inwazji na Ukrainę Polski Związek Motorowy wyrzucił rosyjskich zawodników z polskiej ligi. Ucierpiał na tym m.in. Wadim Tarasienko, który otwarcie skrytykował działania Putina i ze względu na to nie mógł także występować w ojczyźnie. Od nowego roku sankcje w naszej lidze będą najpewniej łagodzone. Tarasienko chce na tym skorzystać.

Zobacz wideo Agnieszka Radwańska patrzyła na kort obok, a tam Iga Świątek. "Poczwórna mobilizacja"

Tarasienko chce występować w polskiej lidze i stara się o obywatelstwo

Od 2023 r. w polskiej lidze będą mogli występować Rosjanie, którzy uzyskają polskie obywatelstwo. Wadim Tarasienko rozpoczął już starania, aby je otrzymać. Od kilku lat mieszka w Polsce, założył tu rodzinę i - jak informowali działacze klubu ZOOleszcz GKM Grudziądz - spełnia wszystkie wymogi, aby otrzymać obywatelstwo. Tarasienko mógł rozpocząć starania o polski paszport już na początku tego roku, ale nie spodziewał się, że zostanie mu uniemożliwiony udział w zawodach.

Dramatyczny wypadek Nickiego Pedersena w żużlowej ekstralidze.Feralny wypadek może zakończyć karierę Pedersena. W tle polisa ubezpieczeniowa

Nie wiadomo jeszcze, jaką decyzję podejmie prezydent. Z jednej strony Rosjanin nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, z drugiej - obecne czasy nie są najlepsze na wsparcie obywateli z kraju Putina. Bardzo możliwe, że zawodnik będzie musiał jeszcze trochę poczekać na pozytywną odpowiedź głowy państwa. 

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wadim Tarasienko jest złotym medalistą młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Rosji z 2013 r. W 2011 r. w barwach Wostoku Władywostok sięgnął po Klubowy Puchar Europy. Od kilku lat występuje w Polsce. Był zawodnikiem takich drużyn jak Start Gniezno, Polonia Piła, Wilki Krosno i Polonia Bydgoszcz

Stal Gorzów w sezonie 2022. Oskar HuryszMarek G., prezes Stali, zatrzymany przez służby. Miał wyłudzić miliony

Więcej o: