Rosjanie powrócą na tor jako... Polacy. Zaskakująca decyzja PZMot

Artiom Łaguta i Emil Sajfutdinow mają w przyszłym roku powrócić do rywalizacji. Rosyjscy żużlowcy po okresie zawieszenia prawdopodobnie wrócą do ścigania się w polskiej lidze. Wszystko dlatego, że mają polskie obywatelstwa i będą mogli jeździć na polskich licencjach.

Artiom Łaguta i Emil Sajfutdinow to rosyjscy żużlowcy występujący w PGE Ekstralidze. Aktualnie, z powodu zawieszenia sportowców z Rosji nie biorą oni udziału w rywalizacji. Od przyszłego sezonu ma to ulec zmianie. Obaj zawodnicy mają polskie obywatelstwo, więc będą oni mogli startować na polskiej licencji. O tym pomyśle Rosjan informowaliśmy już wcześniej. Jak podaje Interia.pl, Polski Związek Motorowy przystanie na to rozwiązanie. 

Zobacz wideo Ile może zarobić topowy żużlowiec?

Łaguta i Sajfutdinow rozwiążą problemy swoich klubów

Byłoby to bardzo korzystna z punktu widzenia klubów wspomnianych zawodników. Łaguta reprezentuje barwy Betard Sparty Wrocław, z którą w zeszłym roku wywalczył  mistrzostwo Polski. Powrót rosyjskiego żużlowca byłby odtworzeniem mistrzowskiego składu. Sajfutdinow jest z kolei zawodnikiem For Nature Solutions Apatora Toruń. Jeżeli jego powrót stałby się faktem, klub miałby do dyspozycji trzech zawodników z Polski. 

Zakaz startów dla Łaguty i Sajfutdinowa to spora strata dla ich klubów. Obaj są bowiem najlepszymi żużlowcami w swoim kraju oraz mają sukcesy na arenie międzynarodowej. Łaguta jest aktualnym indywidualnym mistrzem świata. Ma on też na koncie trzy złote medale w drużynie w latach 2018-2020. W "złotej" ekipie Rosji towarzyszył mu z resztą Sajfutdinow.

Taka decyzja PZM byłaby wyłamaniem się od panującego aktualnie w świecie sportu schematu. Kolejne federacje i związki przedłużają bowiem zakaz startów rosyjskim sportowcom ze względu na wydarzenia w Ukrainie. Nie byłby to jednak pierwszy przykład rosyjskiego żużlowca rywalizującego pod polską flagą. Wcześniej prawo występów dla Polski otrzymał Gleb Czugunow. Ten ma jednak od kilku lat polski paszport i wystąpił o polską licencję przed wojną w Ukrainie. 

Więcej o: