"Łaguta podpisał fakturę na 500 tys. zł". Mrozek żąda pieniędzy od Rosjanina

Zanim Grigorij Łaguta został zawieszony za stosowanie dopingu, porozumiał się z ROW-em Rybnik, w którym wtedy występował. W momencie, kiedy miał wrócić do klubu po odbyciu kary, związał się z Motorem Lublin. - Podpisał fakturę na pół miliona złotych - powiedział prezes ROW-u, Krzysztof Mrozek. I choć w klubie nie wystąpił, pieniędzy nie oddał. Dziś Mrozek stwierdza, że zapewne już nigdy ich nie odzyska.

Historia Grigorija Łaguty - rosyjskiego żużlowca, niegdyś lidera Motoru Lublin - i Krzysztofa Mrozka ciągnie się już od ponad pięciu lat. Wtedy bowiem Łaguta został przyłapany na stosowaniu dopingu. W jego organizmie wykryto obecność meldonium. Komisja zawiesiła żużlowca na 21 miesięcy, a wynik meczu, po którym go przyłapano został cofnięty na korzyść drużyny przeciwnej. W konsekwencji ROW Rybnik spadł z ekstraligi i stracił 2,5 mln złotych.

Zobacz wideo "Zawieszam rękawice (ale tylko na chwilę) na kołku. Nie będzie przeskakiwania z MMA do boksu"

ROW Rybnik stracił 2,5 mln złotych na spadku. Kto odda pieniądze? "Pewne kroki zostały poczynione"

Mimo to prezes ROW-u Rybnik zdecydował się podpisać w 2017 roku kontrakt z Grigorijem Łagutą. Obie strony ustaliły, że po wygaśnięciu zawieszenia będzie on kontynuował karierę w Rybniku. - Część ludzi mi zarzucała, że nie zabezpieczyłem się. To nieprawda. Jak pan Łaguta był jeszcze naszym zawodnikiem, to podpisał fakturę na 0,5 mln zł. Podpisał też zobowiązanie do startów w naszym klubie po zakończeniu karencji przez trzy kolejne sezony - powiedział Mrozek w rybnik.com.pl

Daniel Bewley zaliczył groźny upadek podczas Grand Prix Czech."Jestem w ciężkim szoku". Protasiewicz skomentował wypadek w GP Czech

Tymczasem Łaguta miał inny plan. Rosjanin związał się z Motorem Lublin i zaczął występy w ekstraligowym klubie. Już w 2019 roku prezes ROW-u Rybnik apelował, że będzie się domagał zwrotu pieniędzy. Jednak wspomnianej kwoty, która widniała na fakturze czy innych pieniędzy, nigdy na oczy nie zobaczył. - Są sytuacje, o których nie mogę rozmawiać publicznie. Problem z takimi pytaniami wynika z tego, że kibice nie wszystko wiedzą i nie mogą wiedzieć - komentował ten wątek Mrozek. 

Więcej treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

- To nie jest, że nic się nie zdarzyło. Pewne kroki zostały poczynione, ale ta procedura nie jest taka łatwa i prosta, jak wszystkim się wydaje. Aby odzyskać pieniądze od pana Łaguty, to ja muszę wyczerpać wszystkie środki, które funkcjonują. Muszę przeprowadzić postępowanie przed trybunałem PZM, czyli sądem polubownym - podkreślił Mrozek, który nie skierował sprawy do sądu powszechnego.

Łaguta nie oddał pieniędzy. "Prezes pokazał papiery?"

Przyjecie pieniędzy od ROW-u i przejście do Motoru Lublin skomentował za to sam Łaguta. W 2019 roku Krzysztof Mrozek miał powiedzieć, że będzie żądał od Rosjanina nie tylko kwoty kontraktowej, ale też równowartości strat poniesionych przez klub po wykryciu u niego dopingu. 

Iga Świątek kończy 21 latIga Świątek zapytana o wymarzony prezent urodzinowy. "Wolne, wolne, wolne"

- A ja chcę 10 milionów. To śmieszne. A pokazał prezes te papiery? Nie pokazał? To w takim razie niczego nie ma. Ja wiem, co podpisywałem. Jedyne papiery, jakie są, to te, które były potrzebne do mojego procesu przed POLADA (Polska Agencja Antydopingowa - przyp. red.) - powiedział Łaguta w rozmowie z WP SportoweFakty. Rosjanin dodał też, że prezes Mrozek rzekomo nie chciał z nim rozmawiać o żadnym kontrakcie. 

Łaguta zdobył w ubiegłym roku wicemistrzostwo Polski z Motorem Lublin. Obecnie nie występuje w rozgrywkach ekstraligi, ponieważ Rosjanie zostali zawieszeni w związku z rozpoczęciem przez władze ich kraju wojny w Ukrainie.

Więcej o: