Kolejna zmiana wyniku meczu w polskim żużlu. Znowu winny sędzia

W ciągu kilkunastu godzin doszło do kolejnej zmiany wyniku w Ekstralidze. Tym razem skorygowaniu uległ rezultat meczu 2. kolejki U24 Ekstraligi pomiędzy Arged Malesy Ostrów U-24 i GKM Grudziądz U-24. Wszystko za sprawą błędu arbitra, który w trakcie szóstego biegu podjął decyzję niezgodną z regulaminem.

Weryfikacja to w ostatnich dniach jedno z najczęściej słyszanych słów w polskim środowisku żużlowym. W środę władze PGE Ekstraligi podjęły długo wyczekiwaną decyzję na temat meczu Fogo Unii Leszno z Moje Bermudy Stalą Gorzów, który zakończył się remisem 45:45, co wywołało istny skandal. Zwycięstwo powinno bowiem powędrować do zawodników Unii. Stało się jednak inaczej za sprawą błędnej decyzji sędziego w ostatnim biegu. Arbiter przyznał punkty zgodnie z kolejnością, jaką zawodnicy minęli linię mety. Tylko że w trakcie wyścigu doszło do kolizji i sędzia powinien w takiej sytuacji przyjąć za kolejność końcową tę, która obowiązywała przed wypadkiem. Po niemal miesiącu oczekiwania błąd arbitra został skorygowany i przyznano zwycięstwo drużynie z Leszna. 

Zobacz wideo Ile może zarobić topowy żużlowiec?

Kolejna weryfikacja w polskiej lidze. Znów winny arbiter. PGE Ekstraliga interweniuje

W czwartek poinformowano o kolejnej modyfikacji wyniku. Tym razem sprawa dotyczyła zawodów U24 Ekstraligi. 2 maja na Stadionie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim Arged Malesy Ostrów U-24 zmierzył się z GKM Grudziądz U-24. W szóstym biegu doszło do kolizji. Po upadku Kacpra Wardulińskiego wyścig został przerwany, czego nie zauważył Jakub Krawczyk, który z impetem wpadł w swojego kolegę zespołowego Matiasa Nielsena. Wskutek wypadku obaj kierowcy Arged Malesy nie byli w stanie powrócić do rywalizacji i trafili do szpitala. W powtórce biegu kontuzjowanych zawodników zastąpili Mateusz Błażykowski i Sebastian Szostak. 

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Bartosz Zmarzlik i Stadion NarodowyStadion Narodowy zmienił się w tor żużlowy. Kosztowało to ponad milion złotych

I to właśnie zastępstwo stało się przedmiotem weryfikacji. Podobnie, jak w przypadku meczu w Lesznie, tak i w Ostrowie Wielkopolskim arbiter popełnił błąd, podejmując decyzję niezgodną z regulaminem. Zgodnie z zapisami art. 83 RZMot duet Błażykowski-Szostak nie miał prawa zastępować kolegów. W związku z tym ich punkty zostały odjęte od końcowego wyniku meczu, o czym poinformowały władze Ekstraligi. 

"W związku z podjęciem przez sędziego zawodów U24E – 1. runda ARGED MALESA Ostrów Wlkp. – GKM Grudziądz w Ostrowie Wlkp. w dniu 2.05.2022 decyzji po przerwanym biegu 6 niezgodnej z zapisami art. 83 RZMot, anuluje się punkty zdobyte w biegu 6 powtórzonym przez zawodników – M. Błażykowski – 2 pkt. i S. Szostak – 1 pkt i weryfikuje się wynik meczu z 49:40 na 46:40" - napisano w komunikacie PGE Ekstraligi. 

Ta zmiana nie miała jednak wpływu na wynik, ponieważ i tak zwycięstwo odniosła drużyna z Ostrowa Wielkopolskiego, która w tym sezonie pozostaje niepokonana. 

Bartosz Zmarzlik w 2019 r.Speedway GP Polski na PGE Narodowym. Gdzie i kiedy oglądać? [Transmisja TV]

Więcej o: