Rewolucja! Amerykanie przejmują żużel. Chcą tchnąć w niego nowe życie

Wielkie zmiany w żużlowym Grand Prix! Jak poinformowany w oficjalnym komunikacie, od 2022 roku sezon będzie znacznie dłuższy - będzie liczył aż 12 rund, a przed biegami eliminacyjnymi odbędą się treningi i kwalifikacje.

Amerkańska firma Discovery Sports Events, jako nowy globalny promotor żużla, po raz pierwszy w historii skupi wszystkie międzynarodowe rozgrywki tej dyscypliny pod jednym parasolem. Od 2022 roku wszystkie poziomy rywalizacji będą ujednolicone pod wspólną marką SGP. Obejmie ona SGP (FIM Speedway Grand Prix), SGP2 (FIM Speedway U21 World Championship), SGP3 (FIM Speedway U16 World Championship) oraz nowy międzynarodowy poziom SGP4. Kalendarz uzupełnią coroczne wydarzenia - SON (FIM Speedway of Nations) i SWC (FIM Speedway World Cup), powracające po raz pierwszy od 2017 roku. Pozwoli to zbudować silniejsze, połączone struktury sportowe obejmujące zarówno spotkania młodzieżowe i szkoleniowe, jak i wydarzenia na najwyższym światowym poziomie. 

Zobacz wideo Polska siła tenisa. Hubert Hurkacz i Iga Świątek robią furorę, a ile zarabiają?

Od 2022 roku sezon SGP będzie dłuższy, obejmie 12 rund rozgrywanych na dwóch kontynentach. W stawce znajdzie się 15 zawodników oraz 1 żużlowiec z "dziką kartą" przyznawaną lokalnie w każdej lokalizacji. Aby zwiększyć zaangażowanie fanów i podnieść emocje, rywalizacja podczas każdej rundy będzie skumulowana w trakcie jednego dnia! 20 biegów eliminacyjnych, półfinały i finał rozgrywane będą w sobotnie wieczory, a tego samego dnia po południu odbywać się będą treningi i kwalifikacje.

Żużlowy cykl Grand Prix w 2021 r. Bartosz Zmarzlik w czerwonym kaskuZmarzlik bardzo mocno skomplikował sobie walkę o mistrzostwo świata. Co musi zrobić?

Innowacje na żużlu

Przed startem sezonu 2022 wprowadzone zostanie wiele innowacji, mających na celu przeniesienie kibiców – zarówno na stadionie, jak i oglądających transmisje – w samo centrum akcji. Podczas rund wykorzystane zostaną najnowsze technologie produkcji telewizyjnej i organizacji wydarzeń sportowych, w tym:

  • Nowy park maszyn
  • Nowa scena w samym centrum akcji
  • Studia telewizyjne
  • Strefy Kibica SGP
  • Aplikacja SGP pozwalająca na śledzenie żużla w każdym miejscu

Nowy ambasador juniorskiego żużla

Podczas piątkowej prezentacji FIM i Discovery Sports Events ogłosiły również, że legenda żużla Tony Rickardsson zostanie pierwszym Globalnym Ambasadorem SGP. 6-krotny mistrz świata FIM SGP i najbardziej utytułowany żużlowiec w historii wniesie w projekt swoje niezrównane doświadczenie. Rickardsson będzie doradzać Discovery Sports Events i wspierać rozwój projektu, od SGP aż po rozgrywki juniorskie.

W październiku 2020 r. FIM ogłosiło długoterminowe partnerstwo, w ramach którego Discovery Sports Events będzie promować wydarzenia z cyklu FIM Speedway na całym świecie przez następne 10 lat. Nowa umowa wchodzi w życie w 2022 r. i jest kolejnym etapem współpracy trwającej od 2015 roku i dotyczącej promowania FIM Endurance World Championship (EWC) od 2015 r.

Mateusz Jabłoński, 15-letni zawodnik Aforti Startu Gniezno15-latek wybudził się ze śpiączki po dramatycznym wypadku. "Wydarzył się cud"

Ostatnie Grand Prix w 2021 r. rozpocznie się w sobotę, 2 października o godz. 19. Relacja live z zawodów w Toruniu na Sport.pl i w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE.

Więcej o: