Ponad 400 dni bez meczu u siebie. Żużel w Pile się odrodzi? Pojawiła się nadzieja

Ostatnie lata nie są łatwe dla pilskiego środowiska żużlowego. Polonia od 4 sierpnia 2019 roku nie wzięła udziału w meczu ligowym, a ostatnie zawody indywidualne na stadionie przy Bydgoskiej odbyły się aż 426 dni temu.

W mediach najczęściej poruszanym tematem dotyczącym ekipy z Wielkopolski jest spór magistratu z członkami Stowarzyszenia TŻ Polonia Piła. Okazuje się jednak, że całkiem niedawno pojawiła się nadzieja na odbudowę pilskiego żużla. Władze miasta prowadzą bowiem rozmowy z osobami, które chcą doprowadzić do stopniowego przywrócenia czarnego sportu do miasta z Wielkopolski.

Zobacz wideo Nowy kalendarz F1 ma małe szanse na realizację

Żużel w Pile się odrodzi?

Poważne problemy żużla w Pile nasiliły się w 2019 roku. Wtedy to rozpoczął się spór miasta ze Stowarzyszeniem KŻ Polonia Piła. Klub popadł w problemy finansowe, nie otrzymał dodatkowego finansowania od miasta i nie zgłosił się do rozgrywek. Po rozwiązaniu wspomnianego stowarzyszenia utworzono kolejne – TŻ Polonia Piła. W jego skład wchodzili byli członkowie poprzedniej grupy i przez to pilski magistrat nie decydował się na współpracę.

Bartosz Zmarzlik - indywidualny mistrz świata w jeździe na żużlu w 2020 roku"K****, kto to jest?" - pytał Tomasz Gollob. Zmarzlik stał się fenomenem. "To było ryzykowne"

- Potwierdzam, że w ostatnim czasie odbyliśmy kilka rozmów dotyczących odbudowy żużla w Pile. Prowadzimy rozmowy z osobami, które deklarują wzięcie na siebie trud rozpoczęcia całej procedury i działanie. Chcemy, żeby wszystko było robione poważnie i krok po kroku, abyśmy nie mieli powtórki z ostatnich lat. Oczekujemy przede wszystkim konkretów – mówi Bartosz Mirowski, kierownik biura Prezydenta Piły.

Wiadomo również, że osoby, które miałyby zaangażować się we wspomniany projekt nie są związane z przedstawicielami Stowarzyszenia TŻ Polonia Piła. Władze miasta od dłuższego czasu podkreślają bowiem, że członkowie zarządu stowarzyszenia nie zachowują się poważnie i nie zamierzają z nimi współpracować.

- Bardzo chcemy uniknąć sytuacji, których byliśmy świadkami wcześniej. Teraz czekamy na dalsze ruchy osób, które się z nami kontaktowały. Jedna z rozmów była dość konkretna, ale na tym etapie nie mogę zdradzić, z kim była ona prowadzona – komentuje przedstawiciel magistratu.

- Na ten moment trudno mówić o szczegółowych planach, bo jeszcze jest na to za wcześnie. Pierwszy rok miałby stanowić podwaliny pod przyszłe działanie klubu, a co za tym idzie w dalszej perspektywie powrót drużyny do rozgrywek ligowych. Nie potrafię powiedzieć, w którym sezonie miałoby to dokładnie nastąpić. Jak już wspominałem, zależy nam na działaniu krok po kroku – dodaje.

Potrzebny remont stadionu w Pile

Odbudowa żużla w Pile wiązałaby się także z koniecznością modernizacji stadionu przy Bydgoskiej. W ostatnich miesiącach w sieci pojawiło się mnóstwo zdjęć wskazujących na to, że obiekt znajduje się w coraz gorszym stanie. Na odnowienie pilskiej areny zmagań żużlowych planowane jest jednak wydanie przez miasto około sześciu milionów złotych.

- Tu muszę od razu zaznaczyć, że absolutnie nie ma takiej możliwości, że stadion przestanie pełnić swoją funkcję i zostanie przeznaczony na coś innego. Ten obiekt ma być stadionem żużlowym i miejscem do uprawiania innych sportów, jak na przykład piłka nożna. Oczywiście nie byłaby to budowa takiego stadionu jak w Toruniu, ale z pewnością dokonalibyśmy konkretnych zmian. Chodzi m.in. o pracę nad torem, wymianę band, siedzisk, a także infrastruktury dla zawodników, czyli parku maszyn - wyjaśnia nasz rozmówca.

Przedstawiciele miasta zaznaczają również, że są pozytywnie nastawione do inicjatyw prowadzących do przywrócenia czarnego sportu do miasta znad Gwdy. Jeśli dalsze rozmowy zakończą się porozumieniem, to już niebawem powinniśmy poznać więcej konkretów dotyczących prac nad odbudową klubu.

- Wszystko zależy od ludzi. Nic nie urodzi się samo z siebie i my mamy tego świadomość. W ten projekt trzeba włożyć naprawdę sporo pracy. My, jako miasto, bardzo chcemy, żeby żużel w Pile funkcjonował. Mamy świadomość, że jest to ważny element życia mieszkańców. Jeśli więc będziemy mieli konkretne propozycje, to na pewno będziemy do nich nastawieni pozytywnie – kończy Mirowski.

Polonia Piła - klub z historią

Dodajmy, że Polonia Piła to klub z bogatą żużlową historią. Zespół z Wielkopolski największe sukcesy odnosił w latach dziewięćdziesiątych. Wtedy przez pięć sezonów pilanie nie schodzili z podium Drużynowych Mistrzostw Polski. W 1999 roku Polonia głównie za sprawą czterokrotnego mistrza świata, Hansa Nielsena, wywalczyła mistrzostwo kraju.

Więcej o żużlu przeczytasz na portalu po-bandzie.com.pl.

Więcej o: