Kolejne zawody żużlowe odwołane! Paraliż przez koronawirusa

Trzecia runda żużlowych mistrzostw Europy, która miała odbyć się w środę w Gnieźnie, nie dojdzie do skutku. Żużlowym rozgrywkom w Polsce grozi paraliż.

Koronawirus paraliżuje żużel. Trzecia runda żużlowych mistrzostw Europy, która miała odbyć się w środę w Gnieźnie, nie dojdzie do skutku. Wszystko dlatego, że czterech zawodników, którzy mieli wystartować w środowej rywalizacji, brało udział w piątkowym spotkaniu PGG Row Rybnik - Fogo Unia Leszno. Podczas meczu w parku maszyn przebywała jedna osoba zarażona koronawirusem

Ekstraliga wprowadza procedury kryzyowe

W związku z wykryciem koroanwirusa u jednej z osób, które przebywały na piątkowym meczu, władze Ekstraligi wprowadziły procedury kryzysowe, które polegają na:

  • przełożeniu meczów 6. rundy PGE Ekstraligi PGG ROW Rybnik – ELTROX Włókniarz Częstochowa (17 lipca) oraz FOGO Unia Leszno – RM SOLAR Falubaz Zielona Góra (19 lipca),
  • wprowadzeniu obowiązkowej domowej izolacji od dnia 14 lipca dla wszystkich zawodników PGG ROW Rybnik i FOGO Unii Leszno wraz z mechanikami zawodników i sztabami szkoleniowymi oraz wszystkich osób funkcyjnych przebywających w parku maszyn (uczestnicy meczu 5. rundy PGE Ekstraligi PGG ROW Rybnik – FOGO Unia Leszno z 10 lipca),
  • zakazie wszelkiej aktywności sportowej dla zawodników uczestniczących w meczu PGG ROW Rybnik – FOGO Unia Leszno z 10 lipca
  • przeprowadzeniu testów genetycznych na obecność koronawirusa dla wszystkich zawodników PGG ROW Rybnik i FOGO Unii Leszno wraz z mechanikami i sztabami szkoleniowymi oraz osobami funkcyjnymi przebywającymi w parku maszyn (uczestnicy meczu 5. rundy PGE Ekstraligi PGG ROW Rybnik – FOGO Unia Leszno z 10 lipca).

Żużel sparaliżowany

Wykrycie koronawirusa w środowisku żużlowym może mieć jednak znacznie poważniejsze konsekwencje. Jak poinformował portal internetowy stacji telewizyjnej TVP Sport, do skutku nie dojdzie trzecia runda mistrzostw Europy w Gnieźnie, gdzie wystartować miało czterech zawodników, biorących udział w piątkowym spotkaniu ROW - Fogo: Robert Lambert, Kacper Woryna, Vaclav Milik i Bartosz Smektała.

Czwarta runda także może się nie odbyć. Jest ona bowiem planowana na 22 lipca. Zawodnicy nie zakończą więc izolacji do tego czasu. W dodatku zawody miałyby się odbyć na torze w Rybniku. - Brak słów, mam dość gów******* COVID-19 - całą sytuację skomentował na Twitterze Mikkel Michelsen, czwarty zawodnik klasyfikacji przejściowej.

Dwie rundy mistrzostw Europy mogą być jednak dopiero zapowiedzią prawdziwego paraliżu rozgrywek żużlowych. Wszystko ze względu na instytucję "gościa", ułatwiającą kompletowanie składów zespołom z Ekstraligi. Dzięki niej najlepsze drużyny mogły wypożyczać żużlowców z innych lig. Niektórzy z zawodników wypożyczonych także brali udział w spotkaniu, podczas którego na torze przebywała osoba zarażona koronawirusem, a później jeździli jeszcze w innych starciach. Jeżeli władze ligi będą mocno trzymać się swoich procedur kryzysowych, odwołane mogą zostać mecze całej ligi.

Przeczytaj także:

Więcej o: