Kto będzie miał najlepszych juniorów w lidze żużlowej? [ANALIZA]

Nieźle zapowiadający się, dobry, czy już ukształtowany świetny młody żużlowiec to dla każdej drużyny prawdziwy skarb - pod względem sportowym, ale i marketingowym. Kto w Polsce ma najlepszych?

8. Unia Tarnów

 

Unia Tarnów
Ernest Koza (0,96 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Po trzech latach, w których podstawowym juniorem był Kacper Gomólski (obecnie senior w grodzie Kopernika), w Tarnowie nastały trudne, pod względem młodzieżowym, czasy. Najbardziej doświadczonym żużlowcem młodego pokolenia w drużynie ?Jaskółek? jest 21-letni Koza. W ubiegłym sezonie wystąpił w 14 meczach Enea Ekstraligi.
Damian Dąbrowski (1,85 pkt/bieg w Nice PLŻ) / Arkadiusz Madej (1,36 pkt/bieg w Nice PLŻ)
Doświadczenie jazd na torach w najwyższej klasie rozgrywkowej obu 20-latków jest bliskie zeru. W 2014 r. zarówno Dąbrowski, jak i Madej reprezentowali, z różnym skutkiem, barwy I-ligowego zespołu z Lublina. Jeśli którykolwiek z nich ma ?odpalić?, to powinien to zrobić właśnie w nadchodzącym roku.
Rezerwowy: ?

Ernest Koza (0,96 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Po trzech latach, w których podstawowym juniorem był Kacper Gomólski (obecnie senior w grodzie Kopernika), w Tarnowie nastały trudne, pod względem młodzieżowym, czasy. Najbardziej doświadczonym żużlowcem młodego pokolenia w drużynie Jaskółek jest 21-letni Koza (na zdjęciu: w czerwonym kasku w półfinale MIMP w 2013 r.). W ubiegłym sezonie wystąpił w 14 meczach Enea Ekstraligi.
Damian Dąbrowski (1,85 pkt/mecz w Nice PLŻ) / Arkadiusz Madej (1,36 pkt/mecz w Nice PLŻ)
Doświadczenie jazd na torach w najwyższej klasie rozgrywkowej obu 20-latków jest bliskie zera. W 2014 r. zarówno Dąbrowski, jak i Madej reprezentowali, z różnym skutkiem, barwy I-ligowego zespołu z Lublina. Jeśli którykolwiek z nich ma 'odpalić', to powinien to zrobić właśnie w nadchodzącym roku.
Rezerwowy: ?

7. GKM Grudziądz

 

Hubert Łęgowik (0,5 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Wychowanek częstochowskiego Włókniarza do beniaminka z Grudziądza trafił na zasadzie wypożyczenia, po fiasku rozmów działaczy z Krystianem Pieszczkiem. W ekipie prowadzonej przez Roberta Kempińskiego startował już w 2013 roku na prawach ?gościa?. Organizatora najbliższej częstochowskiej gali lodowej w 2015 roku czeka niełatwe zadanie regularnego zdobywania punktów w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Mike Trzensiok (0,82 pkt/bieg w Nice PLŻ)
W zeszłym roku 19-letni wychowanek klubu z Rybnika podczas zawodów w Holandii nabawił się poważnej kontuzji kręgosłupa. Zdołał jednak powrócić na tor i w barwach grudziądzkiego zespołu (także jako ?gość?) odjechał pięć meczów. Wydaje się, że poziom ekstraligowy może jednak przerosnąć możliwości byłego żużlowca wrocławskiej Sparty.
Rezerwowy: Mateusz Rujner

Hubert Łęgowik (0,5 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Wychowanek częstochowskiego Włókniarza do beniaminka z Grudziądza Łegowik (na zdjęciu) trafił na zasadzie wypożyczenia, po fiasku rozmów działaczy z Krystianem Pieszczkiem. W ekipie prowadzonej przez Roberta Kempińskiego startował już w 2013 roku na prawach 'gościa'. Organizatora najbliższej częstochowskiej gali lodowej w 2015 roku czeka niełatwe zadanie regularnego zdobywania punktów w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Mike Trzensiok (0,82 pkt/bieg w Nice PLŻ)
W zeszłym roku 19-letni wychowanek klubu z Rybnika podczas zawodów w Holandii nabawił się poważnej kontuzji kręgosłupa. Zdołał jednak powrócić na tor i w barwach grudziądzkiego zespołu (także jako 'gość') odjechał pięć meczów. Wydaje się, że poziom ekstraligowy może jednak przerosnąć możliwości byłego żużlowca wrocławskiej Sparty.
Rezerwowy: Mateusz Rujner

6. Betard Sparta Wrocław

 

Betard Sparta Wrocław
Adrian Gała (1,23 pkt / bieg w Nice PLŻ)
Trener wrocławian Piotr Baron przed zbliżającym się sezonem musiał wymienić formację juniorską. Dotychczasowa ? Patryk Malitowski oraz Patryk Dolny ? przestała spełniać młodzieżowy limit wieku. 20-letni Gała może w przyszłym sezonie sprawić niejedną niespodziankę, choć brakuje mu objeżdżenia w ?najlepszej lidze świata?. W 2014 roku gnieźnianin triumfował w młodzieżowym cyklu turniejów Zaplecza Kadry Juniorów oraz wygrał klasyfikację generalną juniorskiego Nice Cup.
Maksym Drabik (1,09 pkt/bieg w Nice PLŻ; 1,78 pkt/bieg w Polskiej 2. Lidze Żużlowej)
W opinii wielu, przed synem legendy częstochowskiego Włókniarza Sławomira Drabika wielka żużlowa przyszłość. Póki co, 17-latek prezentuje na motocyklu niemal identyczną, jak tata sylwetkę. Tak, jak ojciec lubi się ścigać po tafli lodu i tak, jak niegdyś on ? przywdzieje plastron wrocławskiej Sparty. Z jakim skutkiem? Najbliższy sezon będzie dla młodego Drabika pierwszym na torach Ekstraligi.
Rezerwowy: Damian Dróżdż

Adrian Gała (1,23 pkt / bieg w Nice PLŻ)
Trener wrocławian Piotr Baron przed zbliżającym się sezonem musiał wymienić formację juniorską. Dotychczasowa, Patryk Malitowski oraz Patryk Dolny, przestała spełniać młodzieżowy limit wieku. 20-letni Gała może w przyszłym sezonie sprawić niejedną niespodziankę, choć brakuje mu objeżdżenia w 'najlepszej lidze świata'. W 2014 roku gnieźnianin triumfował w młodzieżowym cyklu turniejów Zaplecza Kadry Juniorów oraz wygrał klasyfikację generalną juniorskiego Nice Cup.
Maksym Drabik (1,09 pkt/bieg w Nice PLŻ; 1,78 pkt/bieg w Polskiej 2. Lidze Żużlowej)
W opinii wielu, przed synem legendy częstochowskiego Włókniarza Sławomira Drabika wielka żużlowa przyszłość. Póki co, 17-latek prezentuje na motocyklu niemal identyczną, jak tata sylwetkę. Tak, jak ojciec lubi się ścigać po tafli lodu i tak, jak niegdyś on ? przywdzieje plastron wrocławskiej Sparty. Z jakim skutkiem? Najbliższy sezon będzie dla młodego Drabika (na zdjęciu) pierwszym na torach Ekstraligi.
Rezerwowy: Damian Dróżdż

5. PGE Stal Rzeszów

 

PGE Stal Rzeszów
Artur Czaja (1,16 pkt/ bieg w Enea Ekstralidze)
Po tym, jak wiek juniora skończył Łukasz Sówka, działacze z Podkarpacia zmuszeni byli poszukać solidnego młodzieżowca. Wybór padł na popularnego ?Józka?, który w 2014 r. w ekipie z Częstochowy niezłe występy przeplatał słabymi. Stać go jednak na ustabilizowanie formy na wysokim poziomie. Może w tym pomóc niemałe już doświadczenie jazd w Ekstralidze, a także to, że po sezonie 2015 przechodzi do grona seniorów.
Krystian Rempała (0,63 pkt/bieg w Nice PLŻ; 1,19 pkt/bieg w Polskiej 2. Lidze Żużlowej)
Młodziutki 17-letni syn Jacka to (póki co) najmłodszy z klanu Rempałów. Żużel ma we krwi, choć jeszcze daleka droga do tego, aby dorównał wyczynom swojego ojca i trzech (!) wujków. W zeszłym sezonie reprezentował barwy swojego macierzystego klubu z Rzeszowa i drużyny KSM Krosno. W zbieraniu doświadczeń powinien mu pomóc kontrakt w lidze duńskiej.
Rezerwowy: Artur Cyło

Artur Czaja (1,16 pkt/ bieg w Enea Ekstralidze)
Po tym, jak wiek juniora skończył Łukasz Sówka, działacze z Podkarpacia zmuszeni byli poszukać solidnego młodzieżowca. Wybór padł na popularnego 'Józka' (na zdjęciu), który w 2014 r. w ekipie z Częstochowy niezłe występy przeplatał słabymi. Stać go jednak na ustabilizowanie formy na wysokim poziomie. Może w tym pomóc niemałe już doświadczenie jazd w Ekstralidze, a także to, że po sezonie 2015 przechodzi do grona seniorów.
Krystian Rempała (0,63 pkt/bieg w Nice PLŻ; 1,19 pkt/bieg w Polskiej 2. Lidze Żużlowej)
Młodziutki 17-letni syn Jacka to (póki co) najmłodszy z klanu Rempałów. Żużel ma we krwi, choć jeszcze daleka droga do tego, aby dorównał wyczynom swojego ojca i trzech (!) wujków. W zeszłym sezonie reprezentował barwy swojego macierzystego klubu z Rzeszowa i drużyny KSM Krosno. W zbieraniu doświadczeń powinien mu pomóc kontrakt w lidze duńskiej.
Rezerwowy: Artur Cyło

Alex Zgardziński Alex Zgardziński Fot. Daniel Adamski / Agencja Gazeta

4. SPAR Falubaz Zielona Góra

 

Krystian Pieszczek (1,35 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Z nowym zawodnikiem w ekipie zielonogórskiej tamtejsi działacze wiążą niemałe nadzieje. Gdańszczanin, którego menadżerem jest dobrze znany w Toruniu Sławomir Kryjom, ma szansę stać się objawieniem sezonu 2015. W poprzednim, na skutek fatalnej kondycji finansowej i wewnętrznych konfliktów w swoim macierzystym klubie, nie był w stanie pokazać pełni swoich sporych możliwości. Aktualnie jest szóstym młodym zawodnikiem na świecie.
Alex Zgardziński (1,2 pkt/bieg w Enea Ekstralidze) / Adam Strzelec (1.04 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Obaj wychowankowie klubu z Zielonej Góry mają niemal równe szanse na regularne ekstraligowe występy. Zgardziński (rocznik 1997) miał nieco lepszy sezon od swojego kolegi, który przez ostatnie dwa lata reprezentował zespół z Częstochowy. Z drugiej strony, Adam Strzelec jest żużlowcem bardziej doświadczonym, juniorem, który po najbliższym roku przechodzi w ?stan seniorski?. Na kogo z powyższej dwójki postawi sztab trenerski Falubazu?
Rezerwowy: ?

Krystian Pieszczek (1,35 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Z nowym zawodnikiem w ekipie zielonogórskiej tamtejsi działacze wiążą niemałe nadzieje. Gdańszczanin ma szansę stać się objawieniem sezonu 2015. W poprzednim, na skutek fatalnej kondycji finansowej i wewnętrznych konfliktów w swoim macierzystym klubie, nie był w stanie pokazać pełni swoich sporych możliwości. Aktualnie jest szóstym młodym zawodnikiem na świecie.
Alex Zgardziński (na zdjęciu; 1,2 pkt/bieg w Enea Ekstralidze) / Adam Strzelec (1.04 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Obaj wychowankowie klubu z Zielonej Góry mają niemal równe szanse na regularne ekstraligowe występy. Zgardziński (rocznik 1997) miał nieco lepszy sezon od swojego kolegi, który przez ostatnie dwa lata reprezentował zespół z Częstochowy. Z drugiej strony, Adam Strzelec jest żużlowcem bardziej doświadczonym, juniorem, który po najbliższym roku przechodzi w stan seniorski. Na kogo z powyższej dwójki postawi sztab trenerski Falubazu?
Rezerwowy: ?

3. Fogo Unia Leszno

 

Fogo Unia Leszno
Piotr Pawlicki jr. (2,0 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Aktualny indywidualny mistrz świata juniorów jest już zawodnikiem ukształtowanym. 16. żużlowiec ubiegłego sezonu Enea Ekstraligi był jednym z filarów leszczyńskiej Unii. Nic (poza ? odpukać ? kontuzjami) nie wskazuje na to, by w 2015 to się zmieniło. Trzeba jednak przyznać, że w przedsezonowych prognozach ekipa z Leszna uznawana jest za swoisty ?zespół marzeń?. A taki status drużyny rzadko kiedy dobrze wpływa na rozwój młodych jeźdźców z prostej przyczyny: niewystarczającej liczby startów.
Bartosz Smektała (0,78 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Zaledwie 17-letni żużlowiec to kolejny talent z leszczyńskiej kuźni. W lidze zadebiutował niedługo po swoich szesnastych urodzinach i ? podobnie jak niegdyś Paweł Przedpełski ? zadziwił wszystkich swoją dojrzałą techniką jazdy. W 2015 roku Smektała ma w dalszym ciągu doskonalić rzemiosło żużlowe. A nauczycieli będzie miał z najwyższej półki: Nicki Pedersen, Emil Sajfutdinow, bracia Pawliccy.
Rezerwowy: Dominik Kubera

Piotr Pawlicki jr. (2,0 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Aktualny indywidualny mistrz świata juniorów jest już zawodnikiem ukształtowanym. 16. żużlowiec ubiegłego sezonu Enea Ekstraligi był jednym z filarów leszczyńskiej Unii. Nic nie wskazuje na to, by w 2015 to się zmieniło. Trzeba jednak przyznać, że w przedsezonowych prognozach ekipa z Leszna uznawana jest za swoisty zespół marzeń. A taki status drużyny rzadko kiedy dobrze wpływa na rozwój młodych jeźdźców z prostej przyczyny: niewystarczającej liczby startów.
Bartosz Smektała (0,78 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Zaledwie 17-letni żużlowiec to kolejny talent z leszczyńskiej kuźni. W lidze zadebiutował niedługo po swoich szesnastych urodzinach i ? podobnie jak niegdyś Paweł Przedpełski ? zadziwił wszystkich swoją dojrzałą techniką jazdy. W 2015 roku Smektała ma w dalszym ciągu doskonalić rzemiosło żużlowe. A nauczycieli będzie miał z najwyższej półki: Nicki Pedersen, Emil Sajfutdinow, bracia Pawliccy.
Rezerwowy: Dominik Kubera

Paweł Przedpełski Paweł Przedpełski Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta

2. KS Toruń

 

KS Toruń
Paweł Przedpełski (1,77 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
?Na papierze? torunianie mają najbardziej wyrównaną parę juniorską w Polsce. Jej lider ? Paweł Przedpełski, choć poważne ściga się na żużlu dopiero od trzech lat, już zyskał grono entuzjastów swojego talentu. Skromny torunianin z każdym rokiem robi żużlowy krok do przodu, a jego dojrzała i inteligentna jazda budzi szacunek nie tylko w rodzinnym mieście. 20-latek najprawdopodobniej drugi rok z rzędu będzie startował w lidze szwedzkiej, gdzie swoimi debiutanckimi występami zrobił niemałą furorę.
Oskar Fajfer (1,58 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Gnieźnianin w 2014 r. wykręcił niewiele gorszą średnią biegopunktową od Przedpełskiego. Jego premierowy rok w Ekstralidze należy więc uznać za udany, choć co sam przyznaje ? stać go na jeszcze lepsze wyniki. Jak zapowiada, w 2015 roku wraz z kolegami z drużyny będzie walczył ?o każdy centymetr toru, bez względu na rodzaj nawierzchni?.
Rezerwowy: Dawid Krzyżanowski

Paweł Przedpełski (1,77 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Na papierze torunianie mają najbardziej wyrównaną parę juniorską w Polsce. Jej lider, Paweł Przedpełski, choć poważne ściga się na żużlu dopiero od trzech lat, już zyskał grono entuzjastów swojego talentu. Skromny torunianin z każdym rokiem robi żużlowy krok do przodu, a jego dojrzała i inteligentna jazda budzi szacunek nie tylko w rodzinnym mieście. 20-latek najprawdopodobniej drugi rok z rzędu będzie startował w lidze szwedzkiej, gdzie swoimi debiutanckimi występami zrobił niemałą furorę.
Oskar Fajfer (1,58 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Gnieźnianin w 2014 r. wykręcił niewiele gorszą średnią biegopunktową od Przedpełskiego. Jego premierowy rok w Ekstralidze należy więc uznać za udany, choć co sam przyznaje ? stać go na jeszcze lepsze wyniki. Jak zapowiada, w 2015 roku wraz z kolegami z drużyny będzie walczył 'o każdy centymetr toru, bez względu na rodzaj nawierzchni'.
Rezerwowy: Dawid Krzyżanowski

1. Stal Gorzów

 

Stal Gorzów
Bartosz Zmarzlik (2,06 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Pojętny uczeń Tomasza Golloba zaczyna poważnie kreślić swoją własną żużlową historię. Zeszły sezon był dla niego wyjątkowy. Pod względem statystycznym to piąty najskuteczniejszy Polak w Ekstralidze. Zwycięzca gorzowskiej rundy Grand Prix. Jeden z liderów Stali Gorzów ? drużynowego mistrza Polski. A przed nim (rocznik 1995) jeszcze dwa sezony w juniorskim gronie.
Adrian Cyfer (1,16 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Będący w cieniu bardziej utalentowanego kolegi z formacji młodzieżowej, Cyfer z każdym kolejnym rokiem czyni zauważalne postępy. W 2014 z kompletem punktów triumfował w zawodach o Brązowy Kask, w których wyprzedził m.in. Krystiana Pieszczka, czy Pawła Przedpełskiego.
Rezerwowy: Łukasz Kaczmarek

Bartosz Zmarzlik (na zdjęciu; 2,06 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Pojętny uczeń Tomasza Golloba zaczyna poważnie kreślić swoją własną żużlową historię. Zeszły sezon był dla niego wyjątkowy. Pod względem statystycznym to piąty najskuteczniejszy Polak w Ekstralidze. Zwycięzca gorzowskiej rundy Grand Prix. Jeden z liderów Stali Gorzów, drużynowego mistrza Polski. A przed nim (rocznik 1995) jeszcze dwa sezony w juniorskim gronie.
Adrian Cyfer (1,16 pkt/bieg w Enea Ekstralidze)
Będący w cieniu bardziej utalentowanego kolegi z formacji młodzieżowej, Cyfer z każdym kolejnym rokiem czyni zauważalne postępy. W 2014 z kompletem punktów triumfował w zawodach o Brązowy Kask, w których wyprzedził m.in. Krystiana Pieszczka, czy Pawła Przedpełskiego.
Rezerwowy: Łukasz Kaczmarek