Kto silny, kto słaby? Takie mogą być składy klubów żużlowej Ekstraligi [ZESTAWIENIE]

Wstępne zarysy drużyn są znane. Czas na pierwsze oceny potencjałów ekip Enea Ekstraligi.

Stal Rzeszów. Przygnębiający koniec przed startem

Oceniamy od teoretycznie najsłabszej ekipy po personalnie najmocniejszą wg stanu na połowę listopada.

Na mało chlubnym początku zestawienia Stal Rzeszów. Po tym, jak Marta Półtorak, właścicielka firm sponsorujących klub, zadeklarowała znaczne ograniczenie pieniędzy, na Podkarpaciu jest wielka niewiadoma. Do domknięcia budżetu brakuje kilku dobrych milionów, a nie ma perspektyw, skąd nagle je wziąć. Możliwe więc, że Rzeszowa w Ekstralidze w ogóle nie będzie. Ci, którzy z Półtorak negocjowali, starają się znaleźć zatrudnienie w innych klubach.

W tej chwili działacze z Rzeszowa mają połowę planowanego budżetu. Przesądzone jest, że nie uda się zbudować zespołu, który mógłby rywalizować z najlepszymi. Porażki różnicą przynajmniej 30 punktów w Rzeszowie nie są do zaakceptowania i zespół raczej nie przystąpi do rywalizacji w Enea Ekstralidze.

Na zdjęciu: konferencja prasowa, na której Półtorak zadeklarowała ostateczne wycofanie swoich pieniędzy z klubu żużlowego.

Kenneth Bjerre Kenneth Bjerre Fot. Pawel Malinowski / Agencja Gazeta

GKM Grudziądz. Kurs na Danię

Grudziądz dość niespodziewanie nagle dostał szansę startów w Ekstralidze. Jeśli przejdzie proces weryfikacyjny, wiosną przeniesie się w nowe żużlowe realia. Może skorzystać na tym, że ceny za usługi żużlowców spadają. Kiedyś budżet na poziomie 5 mln zł byłby nad wyraz skromny. Teraz powinien wystarczyć do tego, by złożyć stosunkowo przyzwoity zespół. Problem w tym, że w porównaniu do konkurencji, będzie zazwyczaj słabszy.

Dobrym ruchem powinno być zatrudnienie Krzysztofa Buczkowskiego, który - jako wychowanek - przyciągnie kibiców na stadion, a przy sporej liczbie startów zapewni niemało punktów. Największym atutem GKM może okazać się jednak Kenneth Bjerre (na zdjęciu). Stracił miejsce w Unii Leszno i ma rok na to, by jeszcze pokazać się w Polsce i powalczyć o sowity kontrakt. Punktującym juniorem ma być Krystian Pieszczek. Marzeniem działaczy GKM byłoby pozyskanie Petera Kildemanda, ale Duńczyk jest za drogi. Jedyną nadzieją będzie to, że nie znajdzie miejsca w Enea Ekstralidze w innym zespole.

Możliwy skład: 1. Krzysztof Buczkowski, 2. Daniel Jeleniewski, 3. Rafał Okoniewski, 4. Troy Batchelor (Kenni Larsen), 5. Kenneth Bjerre, 6. Krystian Pieszczek?, 7. Marcin Nowak

Betard Sparta Wrocław. Między elitą a spadkiem

Do klubu z Wrocławia przypisywany był każdy wolny zawodnik na rynku transferowym. Jednak najprawdopodobniej skończy się na jednym, ale za to konkretnym wzmocnieniem. Do zespołu dołączy albo Peter Kildemand albo Greg Hancock. Za to więcej pracy działacze mieli na załatanie dziury po młodzieżowcach. Zdecydowano się postawić na obiecującego Adriana Gałę oraz Maksyma Drabika. Z całą pewnością nie będzie to drużyna na medal. Na zdjęciu: Troy Batchelor i Tomasz Jędrzejak. Pierwszy raczej żegna się z Wrocławiem. Drugi w nim pozostanie.

Możliwy skład: 1. Tai Woffinden, 2. Jurica Pavlic, 3. Maciej Janowski, 4. Tomasz Jędrzejak, 5. Peter Kildemand (Greg Hancock), 6. Adrian Gała, 7. Maksym Drabik

Unia Tarnów. Żużel na huśtawce nastrojów

W Tarnowie kibice przeżyli prawdziwą huśtawkę nastrojów. Najpierw Grupa Azoty zapowiedziała koniec wsparcia finansowego. Później z klubu odszedł trener Marek Cieślak. Potem za nowym miejscem pracy zaczęli się oglądać też zawodnicy. Jednak ostatecznie sponsor tytularny został przy klubie co zmieniło podejście żużlowców. Wszystko wskazuje na to, że zostaną Janusz Kołodziej, Artiom Łaguta i Martin Vaculik. W miejsce Buczkowskiego i Hancocka drużynę wzmocnić mają Zengota i Madsen. Na medal to nie wystarczy, ale na swoim torze tarnowianie mogą pokonać każdego rywala.

Możliwy skład: 1. Janusz Kołodziej, 2. Grzegorz Zengota, 3. Artiom Łaguta, 4. Leon Madsen, 5. Martin Vaculik, 6. Mateusz Borowicz, 7. Ernest Koza

Grigorij Łaguta Grigorij Łaguta WOJCIECH KARDAS

KS Toruń. Aż strach się bać!

W Toruniu zbudowano zespół, który ma przewyższać wszystkie ambicją, zaangażowaniem i odwagą. Kontrakty podpisywano tak, by były motywujące do walki - za samo zatwierdzenie kontraktu wypłaty są raczej przeciętne. Tak powstała drużyna, która może naprawdę wystraszyć przeciwników swoim brakiem kompromisów na torze. Grigorij Łaguta i Adrian Miedziński w walce ograniczeń praktycznie nie znają. Jason Doyle też należy do żużlowców odważnych. Kacper Gomólski to ciekawe perspektywy na przyszłość.

Wszystko wskazuje na to, że w klubie zostanie Chris Holder, który na początku miał niebotyczne żądania finansowe. Największą siłą KS Toruń będą juniorzy Oskar Fajfer i Paweł Przedpełski. Obaj z powodzeniem mogą zastępować gorzej spisujących się seniorów.

Na zdjęciu: konferencja prasowa, na której przedstawiono nowych żużlowców KS Toruń. Z mikrofonem - Grigorij Łaguta.

Możliwy skład: 1. Grigorij Łaguta, 2. Kacper Gomólski, 3. Adrian Miedziński, 4. Jason Doyle, 5. Chris Holder, 6. Oskar Fajfer, 7. Paweł Przedpełski

Stal Gorzów. Stabilizacja mistrzów Polski

W Gorzowie po zdobyciu tytułu mistrzowskiego przeważyła myśl, że zwycięskiego składu się nie zmienia. Do zespołu przymierzany był m.in. Grzegorz Walasek, ale działacze Stali ostatecznie zrezygnowali z tego pomysłu. Po kontuzji do jazdy wróci lider Iversen. W jeszcze wyższej formie ma być Krzysztof Kasprzak (na zdjęciu: na spotkaniu z kibicami po finale DMP)., który chce walczyć o złoto w Grand Prix. Bardzo mocną stroną gorzowian będzie para juniorów, która zwłaszcza na swoim torze może wygrać z każdym rywalem. Jednak nie wystarczy to do obrony tytułu mistrzowskiego.

Możliwy skład: 1. Krzysztof Kasprzak, 2. Linus Sundstroem 3. Matej Zagar, 4. Piotr Świderski, 5. Niels Kristian Iversen, 6. Adrian Cyfer, 7. Bartosz Zmarzlik

Rafał Dobrucki Rafał Dobrucki Fot. Daniel Adamski / Agencja Gazeta

Falubaz Zielona Góra. Krajobraz po burzy.

Zielonogórzanie przeżywali ogromny kryzys w końcowej części poprzedniego sezonu. Skończyło się na czwartym miejscu i wzajemnych pretensjach. Z klubu chciał odejść Jarosław Hampel, ale ostatecznie pozostał w zespole SPAR Falubaz. Do klubu najprawdopodobniej dołączy Grzegorz Walasek, który już ustalił warunki kontraktu. Ratunkiem na słabszą jazdę juniorów ma być sprowadzany z Częstochowy Artur Czaja. Nie wiadomo jeszcze kto będzie trenerem drużyny. Na razie najwyższe notowania ma Sławomir Dudek. Jego synowi Patrykowi w trakcie rozgrywek skończy się okres zawieszenia za stosowanie dopingu. Wydaje się, że zespół z Zielonej Góry będzie głównym rywalem Fogo Unii Leszno do tytułu mistrzowskiego.

Tak czy inaczej, szykują się tam nowe realia. Prezes Marek Jankowski prezesem już nie jest, a żegnając się powiedział kilka cierpkich słów wobec szarej eminencji klubu, sentatora Roberta Dowhana, który ma ciągle być głównym rozgrywającym Falubazu. Jak rozegra więc jesień i zimę? Na pewno trenerem nie będzie już Rafał Dobrucki (na zdjęciu). Kibice mają dostać nowy Falubaz.

Możliwy skład: 1. Jarosław Hampel, 2. Aleksander Łoktajew, 3. Grzegorz Walasek, 4. Andreas Jonsson, 5. Piotr Protasiewicz, 6. Adam Strzelec, 7. Artur Czaja

Unia Leszno. Królowie żużlowego polowania

Wicemistrzowie Polski po zakontraktowaniu Emila Sajfutdinowa stali się głównym kandydatem do tytułu mistrzowskiego. Ciekawe jak razem w zespole Rosjanin dogada się z Nicki Pedersenem, z którym w przeszłości kilka razy ostro rywalizował na torze. Największym znakiem zapytania jest jazda Tobiasza Musielaka, który po niezwykle udanym sezonie w roli juniora będzie musiał sobie poradzić jako senior. W razie czego Adam Skórnicki lub też przymierzany do Fogo Unii Leszno Rafał Dobrucki będzie mógł zastępować go najlepszym młodzieżowcem na świecie Piotrem Pawlickim. Niezależnie od tego, potencjał Unii jest największy w Enea Ekstralidze.

Możliwy skład: 1. Nicki Pedersen, 2. Tobiasz Musielak, 3. Przemysław Pawlicki, 4. Thomas Jonasson, 5. Emil Sajfutdinow, 6. Piotr Pawlicki, 7. Bartosz Smektała