Sport.pl

To dopiero były żużlowe derby! Oto lata 80-90. [ZDJĘCIA]

W niedzielę o g. 14.30 na Motoarenie derbowy pojedynek Toruń-Bydgoszcz. Żużlowe starcie znów ekscytuje fanów. Kibice ze stowarzyszenia Krzyżacy - ono wpadło na świetny pomysł, by przenieść klimat meczu w lata 80. - na swoim profilu w serwisie Facebook wspominają, jak wyglądały mecze toruńsko-bydgoskie w przeszłości. Jest co oglądać! Stowarzyszenie prezentuje m.in. zdjęcia autorstwa Andrzeja Kamińskiego, który w przeszłości fotografował dla toruńskich dzienników wszystko to, co w mieście było ważne. A derby w latach 80. były szczególnie istotne. Jak wyglądały w przeszłości na fotografiach Kamińskiego i przypomnianych przez Krzyżaków?

Jan Ząbik przed laty i dziś

Pod jednym względem w derbach żużlowych zmieniło się niewiele. Na tym wyjątkowym zdjęciu autorstwa Kamińskiego widać szybkie zebranie zawodników Apatora podczas jednego z meczów Toruń-Bydgoszcz. W środku oczywiście Jan Ząbik - wtedy początkujący trener. Obok - zawodnicy. M.in. Krzysztof Kuczwalski wyróżniający się wtedy blondfryzurą. Smaczków na tym unikalnym zdjęciu jest więcej. Ząbik siedzi na motocyklu z silnikiem GM - dziś to już raczej rzadkość. W niedzielę Ząbik tradycyjnie już poprowadzi Unibax do prezentacji - znów jako jego trener. Na zdjęciu od lewej: Mariusz Strzelecki, Krzysztof Kuczwalski, Piotr Nagel, Jan Ząbik, Robert Pruss, Jacek Krzyżaniak

Wszyscy razem ramię w ramię

Na tej fotografii Kamińskiego udostępnianej na Facebooku przez Krzyżaków widać, jak starano się uspokoić czasami zbyt nerwową atmosferę na trybunach. Ponieważ kibice z Torunia i Bydgoszczy nie darzyli się sympatią - dziś na stadionie bywa znacznie spokojniej niż w przeszłości - zawodnicy na przełomie lat 80-90. robili co mogli, by pokazać, że między nimi nie ma uprzedzeń. Sposobem na udowodnienie jedności było m.in. wspólne pozowanie do pamiątkowych fotografii. Warto zwrócić uwagę na prawą stronę, gdzie ramię w ramię obok siebie stoją Mirosław Kowalik i Tomasz Gollob. Widać też, że w modzie były nietypowe okulary słoneczne. Robert Sawina - wtedy Apator, w niedzielę menedżer Polonii - preferuje typ drapieżny. Stojący za nim Sławomir Derdziński - bardziej w stylu 'lennonek'.

Wojewódzkie przeciąganie liny

Skłócone społeczności Torunia i Bydgoszczy nie szczędziły sobie złośliwości, choć kibice na trybunach czasami wręcz nie do końca wiedzieli skąd właściwie bierze się cały konflikt. Atmosferę uspokajali nie tylko zawodnicy, ale i spkierzy zawodów. Stopniowo w latach 80. i 90. dochodziło do coraz ciekawszych prób rywalizacji przedstawicieli kibiców. Takim było np. przeciąganie liny.

Ach, te programy meczowe

Kibice ze stowarzyszenia Krzyżacy postulowali m.in. by specjalnie na mecz derbowy zmienić nieco programy dla fanów. Teraz są błyszczące, wydawane na kredowym papierze, efektowne, pełne zdjęć i reklam. W przeszłości były ledwo kilkustronnicowe, pozbawione ozdobników. Liczyła się wyłącznie tabela pozwalająca na uzupełnianie poszczególnych wyników. W programie, który prezentują Krzyżacy widać, jak dokładnie wszystkie wyniki uzupełniał kibic, do którego należał meczowy program. I znów ciekawostka - trenerem torunian oczywiście jest Jan Ząbik. W składzie miał wtedy obecnego menedżera, Mirosława Kowalika. Jak widać, w derbach'88 zawiódł lider Apatora Wojciech Żabiałowicz, który skończył mecz tylko z czterema punktami.  

A wszystko pokażą gazety!

Jeszcze jedna ciekawostka z materiałów 'Krzyżaków'. Skan jednego z dzienników po derbowym meczu z początku lat 90. Widać dokładnie, jak żywiołowo reagowali wtedy fani żużla. Czy podobnie będzie w niedzielę na Motoarenie? Stowarzyszenie kibiców, toruński klub, sami zawodnicy namawiają torunian nie tylko do dopingu, ale i ubrania białych koszulek, które mają symbolizować jedność kibiców.

Więcej informacji o stowarzyszeniu kibiców - Krzyzacy.net