Podium Hampela, pech Golloba w Grand Prix Wielkiej Brytanii

:
-
Jarosław Hampel był trzeci w rozegranym w Cardiff turnieju Grand Prix Wielkiej Brytanii. Poza finałem Tomasz Gollob, któremu w półfinale zdefektował motocykl. - Złośliwość rzeczy martwych - kręcił głową Polak.
Było bardzo blisko, by znów polscy kibice mieli olbrzymie powody do radości. Zarówno Hampel jak i Gollob byli w czołowej trójce podczas poprzednich turniejów w Pradze, Kopenhadze i Toruniu. W Cardiff miało być inaczej. Na Millenium Stadium króluje Australijczyk Jason Crump, który wcześniej aż sześciokrotnie stawał tu na podium, a wygrywał w latach 2006, 2008 oraz przed rokiem, gdy zdobył komplet punktów.

Hampel w 2005 roku był na Millenium Stadium drugi, a rok później trzeci, ale w ostatnich sezonach w Cardiff nie startował, bo nie było go w cyklu. Z kolei Gollob nigdy specjalnie na tym torze nie błyszczał, a jego najlepszy wynik w stolicy Walii to trzecie miejsce wywalczone w sezonie 2001.

Dlatego też przed zawodami wydawało się, że celem Polaków będzie przede wszystkim to, by stracić jak najmniej punktów do obrońcy mistrzowskiego tytułu, który - co prawda - ostatnio nie błyszczał, ale już trzy tygodnie temu w Toruniu zasygnalizował zwyżkę formy.

I wydawało się, że Australijczyk faktycznie będzie poza zasięgiem. Pewnie wygrał trzy pierwsze biegi, ale w kolejnym pojechał za szeroko w pierwszym łuku, co skończyło się jego upadkiem. Nawet Australijczyk wiedział, że upadł tylko i wyłącznie z własnej winy, bo szybko się zszedł z toru, by wyścig nie musiał być zatrzymany. Jednak innego zdania był sędzia, Krister Gardell ze Szwecji, który przerwał bieg i zarządził powtórkę w pełnym składzie. W niej Crump przyjechał drugi.

Kroku próbował mu dotrzymać Hampel, który także od początku spisywał się bardzo dobrze i nie miał żadnych problemów z awansem do czołowej ósemki. Gollob z kolei rozkręcał się z biegu na bieg i dopiero ostatnie dwa starty w turnieju głównym pokazały, że jest w wielkiej formie. Znakomite szarże tuż przy bandzie dały mu dwa zwycięstwa. Cenne było zwłaszcza to w ostatnim biegu, gdy dopiero trzeci przyjechał Hampel, a czwarty niespodziewanie Crump. To spowodowało, że Gollob wygrał turniej główny, a tuż za nim uplasował się Hampel.

W półfinale po starcie też wszystko układało się po myśli wicemistrza świata. Niestety tylko do pierwszego łuku, gdy będący na pierwszej pozycji Polak podniósł rękę do góry, sygnalizując defekt motocykla. - Złośliwość rzeczy martwych - kręcił głową Gollob. - Trudno powiedzieć co się stało, ale chyba coś z prądem. Szkoda, bardzo dobrze mi się jechało i odczarowałem ten tor - dodawał.

Faktycznie szkoda, bo Gollob miał wielką szansę, by wygrać całe zawody i powiększyć przewagę nad rywalami. Tymczasem w drugim półfinale miejsca premiowane awansem zajęli Hampel oraz Crump, a w finale niespodziewanie, po raz pierwszy w karierze, zwyciężył Australijczyk Chris Holder, który po starcie był minimalnie szybszy od Hampela i wygrał przed Crumpem oraz Polakiem. - Całe zawody układały mi się bardzo dobrze. W półfinale też nie miałem problemów. Niestety w finale minimalnie przegrałem start z Holderem, przez co musiałem inaczej pojechać w pierwszym łuku, co jeszcze wykorzystał Crump - analizował później Polak, który powrócił na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. O dwa punkty wyprzedza Golloba, a o 17 - Crumpa. - Jeszcze jest pięć turniejów, to dużo jazdy. Dlatego nie wybiegam zbyt daleko w przyszłość. Koncentruję się na najbliższych zawodach - stwierdził Hampel.

Kolejny turniej, Grand Prix Skandynawii, odbędzie się 14 sierpnia w szwedzkiej Malilli.

Tak relacjonowaliśmy na żywo GP Wielkiej Brytanii »