Sport.pl

1. liga: Rywale Polonii i Wybrzeża

INTAR/LAZUR OSTRÓW WLKP.

Wielki budżet i głośne nazwiska mają pomóc drużynie z Ostrowa awansować do ekstraligi. Już na starcie rozgrywek wydaje się to jednak wręcz nieprawdopodobne, by Intar odrobił siedem minusowych punktów, z którymi wchodzi w sezon. Ostrowianie zapowiadają walkę o najwyższe cele, ale ich sytuacja nie jest do pozazdroszczenia. Wszystko przez to, co stało się w poprzednim sezonie. Tuż przed jednym ze spotkań barażowych ze Stalą Gorzów żużlowiec tego klubu Matej Ferjan poinformował, że otrzymał propozycję odpuszczenia spotkania w zamian za 25 tys. euro. To wywołało burzę, która zmiotła trenera Intaru Lecha K. i jednego ze sponsorów klubu. Przez chwilę możliwa nawet była degradacja klubu do niżej ligi. Ostatecznie skończyło się na siedmiu minusowych punktach i 400 tys. kary, którą klub z Ostrowa wpłaca w ratach na konto Polskiego Związku Motorowego.

Cała ta sytuacja nie zniechęciła jednak ostrowian do zbudowania mocnego składu, który powinien walczyć o najwyższe cele. Przede wszystkim pozbyto się tych, którzy zawiedli przed rokiem - Mikaela Maxa, Joe Screena, Stefana Andersona czy Charliego Gjedde.

Najważniejszym transferem było pozyskanie uczestnika Grand Prix i najskuteczniejszego w minionym sezonie żużlowca I ligi Chrisa Harrisa.

O tym, ile Anglik zarabiać będzie w Ostrowie, krążą legendy. Harris dogadany był już ze swoim dotychczasowym klubem RKM-em Rybnik. Potem wydawało się, że walkę o niego wygrają działacze Polonii. Ostatecznie wszystkich zdecydowanie przebił Intar.

To właśnie na Harrisie oparty będzie tegoroczny skład drużyny z Wielkopolski. Klub starał się namówić solidnych polskich jeźdźców, ale ostatecznie udało się tylko przekonać Roberta Miśkowiaka, który w ubiegłym roku był głównie rezerwowym w Unii Leszno, oraz dwójkę zdolnych juniorów Adriana Gomólskiego ze Startu Gniezno i Macieja Piaszczyńskiego z PSŻ Poznań.

Główną siłę Intaru mają jednak stanowić obcokrajowcy. Obok Harrisa warto zwrócić też uwagę na Czecha Lukasa Drymla (startować będzie w Grand Prix) oraz solidnych, jak do tej pory na pierwszoligowych torach Fina Joonasa Kylmaekorpiego i Szweda Davida Ruuda.

Dodatkowym atutem ostrowian jest także osoba trenera. Jan Grabowski dla pracy z Intarem pożegnał się z jeżdżącym w ekstralidze ZKŻ Zielona Góra.

wojMiśkowiak: Mogą być niespodzianki

Waldemar Wojtkowiak: To chyba trochę dziwne uczucie być w naszej lidze jednym z nielicznych Polaków w zespole?

Robert Miśkowiak: W Polsce to rzeczywiście nowość, ale przyzwyczaiłem się do tego już w Szwecji czy w Anglii. Poza tym każdy zawodnik bez względu na narodowość jedzie dla zespołu. Tworzymy drużynę, której celem jest zwyciężanie i walka o ekstraligę.

Ale to zadanie będzie bardzo trudne, bo rozpoczynacie rozgrywki z minus siedmioma punktami na koncie.

- Na pewno nam to nie pomaga, ale przecież do rozegrania jest wiele spotkań i do zdobycia dziesięć bonusowych punktów. Dlatego wszystko może się wydarzyć.

Aby tak się stało, to liga musiałaby obfitować w niespodzianki.

- Taki właśnie jest sport. Oczywiście są faworyci, ale nikt nie może być już dziś pewien awansu. Wiem, że wielu nas skreśliło, ale udowodnimy, że zrobili to zdecydowanie za szybko.

Rozmawiał Waldemar Wojtkowiak

Skład Intaru

Seniorzy: Chris Harris (W. Brytania) - 26 lat, średnia na mecz z bonusami 14,56 pkt; Lukas Dryml (Czechy) - 27 lat, 9,13 (ekstraliga); Joonas Kylmaekorpi (Finlandia) - 28 lat, 8,20; Łukasz Jankowski - 26 lat, 7,82; Rafał Szombierski - 26 lat, 6,71; Daniel King (W. Brytania) - 22 lata, 6,33; David Ruud (Szwecja) - 28 lat, 5,88; Robert Miśkowiak - 25 lat, 3,40 (ekstraliga); Daniel Nermark (Szwecja) - 31 lat, nie startował; Mads Korneliussen (Dania) - 25 lat, 1,00; Kyle Legault (Kanada) - 23 lata, nie startował; Zbigniew Czerwiński - 24 lata, 0,00

Juniorzy: Adrian Gomólski - 21 lat, 9,53; Maciej Piaszczyński - 19 lat, 6,00; Adam Roynon (W. Brytania) - 20 lat, nie startował; Robin Aspegren (Szwecja) - 19 lat, nie startował; Emil Idziorek - 19 lat, nie startował; Michał Kryjom - 19 lat, nie startował; Karol Sroka - 19 lat, nie startował; Piotr Szóstak - 18 lat, nie startował.RKM RYBNIK

Jeden z najbardziej zasłużonych klubów żużlowych w Polsce z roku na rok popada w coraz większą przeciętność. Ostatnia próba ofensywy transferowej działaczy RKM skończyła się prawdziwą klęską. Nie udało im się zatrzymać w Rybniku gwiazdy drużyny Chrisa Harrisa. Pomimo dogadania się z Danielem Jeleniewskim okazało się, że zawodnik ostatecznie wylądował we Wrocławiu. Jego śladem poszedł Rory Schlein. Doszło w końcu do tego, że kibice zaczęli żądać od działaczy rozpoczęcia kompletowania składu. Ostatecznie udało się pozyskać dwóch zawodników z ekstraligi Macieja Kuciapę i Piotra Świderskiego, ale wątpliwe, by pomogli oni odzyskać blask RKM.

Skład RKM

Seniorzy: Roman Chromik - 27 lat, 6,50; Denis Gizatulin (Rosja) - 25 lat, 6,45; Maciej Kuciapa - 33 lata, 4,82 (ekstraliga); Piotr Świderski - 25 lat, 3,44 (ekstraliga); Sebastian Alden (Szwecja) - 23 lata, 3,50 (ekstraliga); Henrik Moller (Dania) - 23 lata, nie startował

Juniorzy: Bartosz Szymura - 19 lat, 3,60 (II liga); Michał Mitko - 20 lat, 2,47; Patryk Pawlaszczyk - 20 lat, 0,50; Piotr Korbel - 19 lat, 0,33 (ekstraliga); Kamil Fleger - 19 lat, 0,14; Paweł Paliga - 19 lat, nie startował; Sławomir Pyszny - 19 lat, nie startował; Mateusz Chochliński - 18 lat, nie startował.PSŻ MILION TEAM POZNAŃ

Drużyna z Poznania powszechnie uważana jest za czwartą siłę I ligi, choć to będzie dla niej dopiero drugi sezon na tym poziomie. Niezwykle skuteczny na zapleczu ekstraligi Adam Skórnicki wspomagany będzie przez jeźdźców, którzy jeszcze w ubiegłym roku ścigali się z najlepszymi, a więc Zbigniewem Sucheckim z ZKŻ Zielona Góra i Alanem Marcinkowskim z Unibaksu Toruń. Obaj kariery nie zrobili, ale ich umiejętności na pierwszą ligę wydają się wystarczające. Zespół z Wielkopolski może sprawić niejedną niespodziankę w lidze, ale do tego spełniony musi być jeden warunek. Wszyscy zawodnicy powinni pojechać na swoim normalnym poziomie. W ubiegłym roku były z tym problemy. Wadą też jest dość wąska kadra, co w przypadku kontuzji może być problemem.

Skład PSŻ Milion Team

Seniorzy: Adam Skórnicki - 32 lata, 12,50; Kauko Nieminen (Finlandia) - 29 lat, 10,50; Norbert Kościuch - 24 lata -10,44; Rafał Trojanowski - 32 lata, 8,21; Grzegorz Kłopot - 30 lat, 6,00; Zbigniew Suchecki - 24 lata, 4,20 (ekstraliga); Alan Marcinkowski - 22 lata; 2,63 (ekstraliga)

Juniorzy: Daniel Pytel - 21 lat, 3,82; Piotr Dziatkowiak - 21 lat, 1,50; Andres Andersen (Dania) - 20 lat, 1,00.LOKOMOTIV DAUGAVPILS

Najbardziej egzotyczny z wszystkich pierwszoligowców. Dla fanów Polonii najbardziej znaną postacią jest tam Piotr Świst, który w ubiegłym roku kontraktem "warszawskim" związany był właśnie z naszym klubem. Dziś chyba mało kto pamięta, że w przeszłości żużlowcem bydgoskiej drużyny był 39-letni obecnie Andrej Korolew. W II lidze ekipa z Łotwy należała do najlepszych. Teraz powtórzenie tego wyniku jest niemożliwe. Każdy zdobyty punkt będzie dla nich bardzo cenny.

Skład Lokomotivu

Seniorzy: Grigorij Łaguta - 24 lata, 12,42 (II liga); Leonid Paura - 24 lata, 8,90 (II liga); Tomasz Piszcz -

31 lat, 8,41; Piotr Świst - 40 lat, 8,40 (II liga); Ilja Bondarenko (Rosja) - 26 lat, 7,00 (II liga); Kjastas Puodżuks - 22 lata, 5,82; Roman Iwanow (Rosja) - 24 lata, 5,50 (II liga); Paweł Miesiąc - 23 lata, 3,46 (ekstraliga); Sergiej Darkin (Rosja) - 35 lat, 3,67; Andrej Korolew - 39 lat,- nie startował

Juniorzy: Maksym Bogdanow - 19 lat, 8,42 (II liga); Jewgienij Karawackij - 18 lat, 4,38 (II liga); Wiaczesław Giruckij - 19 lat, 3,73 (II liga); Jewgienij Pietuchow - 17 lat,0,00 (II liga); Artiom Łaguta (Rosja) - 18 lat, nie startował.KOLEJARZ RAWICZ

Beniaminek I ligi będzie miał spore problemy, by się w niej utrzymać. Jeśli jeszcze Piotr Dym, czy Grzegorz Knapp prezentują odpowiedni poziom, to chyba trudno opierać drużynę na 38-letnim Henriku Gustafssonie. Większość nazwisk ze składu Kolejarza niewiele mówi kibicom w Bydgoszczy, czy w Gdańsku. Dla większości zawodników z Rawicza możliwość ścigania się z Andreasem Jonssonem, czy Chrisem Harrisem to wręcz zaszczyt. Niestety pokonanie Polonii, Lotosu, czy Intaru zdecydowanie przerasta możliwości Kolejarza.

Skład Kolejarza

Seniorzy: Semen Własow (Rosja) - 27 lat, 13,00 (II liga); Piotr Dym - 32 lata, 11,83 (II liga); Jernej Kolenko (Słowenia) - 26 lat, 8,78 (II liga); Grzegorz Knapp - 29 lat, 4,50; Marcin Nowaczyk - 24 lata, 3,00 ; Henrik Gustafsson (Szwecja) - 38 lat, nie startował; Jason Doyle (Australia) - 23 lata, nie startował

Juniorzy: Casper Wortmann (Dania) - 20 lat, 8,00 (II liga); Marcel Kajzer - 18 lat, 4,91 (II liga); Klaus Jakobsen (Dania) - 19 lat, 1,00; Paweł Ratajszczak - 17 lat, nie startował; Erik Pudel (Niemcy) - 18 lat, nie startował; Nicola Martinec (Chorwacja) - 18 lat, nie startował.