Sport.pl

Żużlowe męki w Rybniku. Mistrzostwa Europy ciągnęły się aż cztery godziny

W sobotnim finale Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów rozegranym w Rybniku Hubert Łęgowik zajął jedenastą pozycję. Wynik mógłby być zdecydowanie lepszy, gdyby nie pech wychowanka Włókniarza.
Zawody w Rybniku trwały ponad cztery godziny. Przyczyną takiego stanu rzeczy były trudne warunki na torze. Z powodu opadów deszczu zrezygnowano z południowego treningu. Zamiast niego każdy z zawodników przed pierwszym startem mógł pokonać jedno okrążenie.

Finał IMEJ rozpoczął się pechowo dla Łęgowika. Dziewiętnastolatek przed startem do pierwszego wyścigu wjechał w Victora Palovaarę. Na szczęście obu zawodnikom nic się nie stało i mogli przystąpić do rywalizacji. Po starcie inauguracyjnego biegu po raz kolejny doszło do kolizji z udziałem zawodnika Włókniarza, który upadł na tor, walcząc z Kennim Nissenem. Po tym upadku sędzia zarządził równanie toru trwające blisko półtorej godziny.

Długa przerwa pozytywnie wpłynęła na Łęgowika, który pewnie zwyciężył odroczoną powtórkę. Po raz kolejny pojawił się na torze w wyścigu ósmym i znów bardzo dobrze wyszedł spod taśmy, walcząc o zwycięstwo z Nikolajem Buskiem Jakobsenem. Niestety, w trakcie rywalizacji stracił panowanie nad motocyklem i spadł na trzecią pozycję. Następne dwa wyścigi wzbogaciły konto "Łęgiego" zaledwie o dwa punkty i szanse na medal prysły.

Po raz ostatni wychowanek Włókniarza na torze pojawił się w dwudziestej gonitwie dnia. Jechał w nim nawet na drugiej lokacie, ale stracił je przez defekt motocykla.

Zwycięzcą zawodów został Czech Vaclav Milik. Srebro zawisło na szyi Kacpra Woryny. O brąz w wyścigu dodatkowym walczyli Andrzej Lebiediew i Jonas Andersen, a wygrał Łotysz.

Wyniki finału IMEJ w Rybniku:

1. Vaclav Milik (Czechy) 15

2. Kacper Woryna (Polska) 14

3. Andrzej Lebiediew (Łotwa) 11+3

4. Jonas B. Andersen (Dania) 11+2

5. Nikolaj B. Jakobsen (Dania) 10

6. Adrian Cyfer (Polska) 9

7. David Bellego (Francja) 9

8. Kasper L. Nielsen (Dania) 9

9. Eduard Krcmar (Czechy) 8

10. Zdenek Holub (Czechy) 7

11. Hubert Łęgowik (Polska) 6

12. Paweł Przedpełski (Polska) 4

13. Michele P. Castagna (Włochy) 3

14. Kenni Nissen (Dania) 2

15. Victor Palovaara (Szwecja) 1

16. Valentin Grobauer (Niemcy) 0

R1. Joel Andersson (Szwecja) NSWyścigi z udziałem Huberta Łęgowika:

I Łęgowik, Krcmar, Nissen, Palovaara (d4)

VIII Jakobsen, Cyfer, Łęgowik, Grobauer (NS)

XII Milik, Woryna, Łęgowik, Przedpełski (u3)

XVI Lebiediew, Holub, Łęgowik, Castagna

XX Andersen, Nielsen, Bellego, Łęgowik (d2)

Więcej o: