Biatlon. Sikora drugi w Fort Kent!

Tomasz Sikora (AZS AWF Katowice) zajął drugie miejsce w biegu ze startu wspólnego na 15 km biathlonowego Pucharu Świata w amerykańskim Fort Kent. Zwyciężył Francuz Martin Fourcade, a trzeci był lider klasyfikacji generalnej Norweg Tarjei Boe.

Polak po raz pierwszy w tym sezonie stanął na podium zawodów PŚ. Poprzednio biathlonista z Wodzisławia Śląskiego znalazł się w czołowej trójce ponad rok temu - 10 stycznia 2010 w tej samej konkurencji był trzeci w niemieckim Oberhofie.

W niedzielę bardzo długo na czele utrzymywała się kilkunastoosobowa czołówka, pod koniec której biegł 37-letni Sikora. Strzelanie w pozycji leżącej większości nie sprawiało specjalnych kłopotów, więc cały czas o zwycięstwo rywalizowała zwarta grupa zawodników.

Dla polskiego biathlonisty przełomowa okazała się trzecia wizyta na strzelnicy, na którą wbiegł tuż za pierwszą dziesiątką. Nadal nie pudłował i wyruszył na trasę jako drugi.

W ostatniej próbie w pozycji stojącej Sikora ponownie zachował stuprocentową celność i wybiegł na trasę pierwszy, z ponad 14-sekundową przewagą nad Fourcade'em. W końcówce Polak w rywalizacji wicemistrzów dwóch ostatnich igrzysk (Turyn i Vancouver) w tej konkurencji okazał się jednak wolniejszy od Francuza. Do zwycięstwa zabrakło mu niewiele ponad trzy sekundy. Udało mu się za to odeprzeć atak Boe i Niemca Andreasa Birnbachera, których wyprzedził zaledwie o 1,6 i 2,4 s.

Oprócz zawodnika AZS AWF Katowice jedynym bezbłędnie strzelającym biathlonistą w niedzielę był reprezentujący Słowenię Chorwat Jakov Fak, ale miał kłopoty z biegiem i ostatecznie uplasował się na 16. pozycji.

W zawodach PŚ Sikora ma na koncie pięć zwycięstw, po dziewięć razy plasował się na drugiej i trzeciej pozycji. Największy sukces odniósł w 2006 roku, gdy w Cesanie San Sicario wywalczył srebrny medal olimpijski. 11 lat wcześniej we włoskiej Anterselvie zdobył tytuł mistrza świata w biegu na 20 km.

Medal zdobyty w Vancouver jest największym osiągnięciem w karierze 22-letniego Martina Fourcade'a. W Fort Kent odniósł piąte zwycięstwo w zawodach PŚ. Obecnie w klasyfikacji generalnej cyklu zajmuje trzecie miejsce, za Boe oraz innym Norwegiem Emilem Hegle Svendsenem, który w niedzielę zaliczył trzy karne rundy i był szósty. Sikora awansował na 22. lokatę.

Wyniki, bieg ze startu wspólnego 15 km:

1. Martin Fourcade (Francja) 39.48,9 (2 rundy karne)

2. Tomasz Sikora (Polska) strata 3,1 (0)

3. Tarjei Boe (Norwegia) 4,7 (2)

4. Andreas Birnbacher (Niemcy) 5,5 (2)

5. Alexander Os (Norwegia) 28,6 (2)

6. Emil Hegle Svendsen (Norwegia) 30,6 (3)

Klasyfikacja PŚ (po 19 z 26 zawodów):

1. Tarjei Boe (Norwegia) 823 pkt

2. Emil Hegle Svendsen (Norwegia) 750

3. Martin Fourcade (Francja) 724

4. Iwan Czerezow (Rosja) 532

5. Michael Greis (Niemcy) 517

6. Arnd Peiffer (Niemcy) 475

22. Tomasz Sikora (Polska) 315

86. Łukasz Szczurek (Polska) 12

Rekord polski Adama Małysza! ?

Więcej o: