Polski biathlon ma przyszłość! Rewelacyjne wyniki w Junior Cup! Historyczne zwycięstwo

Jest przyszłość w polskim biathlonie. Juniorzy osiągają spektakularne wyniki w zawodach IBU Junior Cup. Po triumf sięgali już trzykrotnie. Za każdym razem w imponującym stylu.

Sezon olimpijski dla polskiego biathlonu nie rozpoczął się najlepiej. Do tej pory punkty Pucharu Świata zdobywali tylko Monika Hojnisz-Staręga i Grzegorz Guzik. W obu przypadkach nie można mówić jednak o ogromnej zdobyczy. Guzik raz był 28., a liderka naszej kadry w najlepszej "40" plasowała się trzykrotnie, ale najwyżej była 30. To wyniki zdecydowanie poniżej oczekiwań.

Zobacz wideo

Hattrick polskich biathlonistów

Kiedy grupa seniorów zawodzi, sporych emocji kibicom biathlonu dostarczają młodsi zawodnicy. W ich przypadku można mówić wręcz o rewelacyjnych rezultatach. Zaczęli kilka dni temu od spektakularnej wygranej w zawodach z cyklu IBU Junior Cup w sztafecie. Startowali w niej Konrad Badacz, Hubert Matusik, Jan Guńka i Marcin Zawół. Na finiszu podopieczni trenera Lepela wyprzedzili o ponad minutę reprezentację Niemiec.

Na kolejny sukces nie trzeba było czekać długo. W środę po pierwsze zwycięstwo w karierze sięgnął Jan Guńka. Polak okazał się najlepszy podczas biegu indywidualnego w Martell-val Martello. To pierwszy triumf reprezentanta kraju znad Wisły w IBU Junior Cup w historii. Dotąd najwyższe miejsce zajął Marcisz Szwajnos, który zajął 7. lokatę w w Obertilliach (sezon 17/18). Na uwagę zasługuje fakt, że Guńka wygrał mimo dwóch pudeł na strzelnicy. Drugiego - bezbłędnego - Szwajcara Silvano Demarmelsa wyprzedził o blisko 20 sekund.

Będzie wniosek o debiut w Pucharze Świata

W piątek juniorzy rywalizowali w sztafetach mieszanych. I tu znowu popis w wykonaniu pojedynczej sztafety biało-czerwonej. Patrycja Stanek i Marcin Zawół bardzo przyzwoicie spisali się na strzelnicy. Łącznie bowiem potrzebowali siedmiu dodatkowych nabojów. Na trasie zaprezentowali się jednak jeszcze lepiej i dzięki temu zapisali na swoje konto zwycięstwo.

Tak znakomitych wyników polskich juniorów nie było od lat. Dlatego trener męskiej części kadry młodzieżowej będzie wnioskował o to, aby najlepsi jego zawodnicy w styczniu zadebiutowali w zawodach Pucharu Świata. – Zaproponuję trenerom kadr by w styczniu Zawół z Guńką dostali szansę w zawodach seniorskich – przyznał Lepel, cytowany przez Polski Związek Biathlonu. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA