Biathlon. Weronika Nowakowska-Ziemniak sprawdzi formę w Norwegii

Weronika Nowakowska-Ziemniak wyleciała do Norwegii, gdzie od czwartku rywalizować będzie w mocno obsadzonych zawodach pokazowych na nartorolkach w ramach Blink Festivalu.

Obok Nowakowskiej-Ziemniak udział w festiwalu rozgrywanym w miejscowości Sandnes zapowiedziała czołówka norweskich biathlonistek z Tiril Eckhoff na czele. Największą gwiazdą będzie Finka Kaisa Makarainen, a na listach startowych znajdą się jeszcze między innymi Włoszka Dorothea Wierer, Rosjanka Jekatierina Jurłowa, Kanadyjka Rosanna Crawford oraz Amerykanka Susan Dunklee.

Organizatorzy sami zgłosili się do polskiej wicemistrzyni świata z zaproszeniem. - Skonsultowałam się z trenerami, czy wyjazd na takie zawody nie zakłóci przygotowań do nowego sezonu. Okazało się, że termin wyjazdu pasuje, bo jesteśmy akurat między zgrupowaniami. Większość zawodniczek jest już od pewnego czasu na miejscu i bierze udział w zgrupowaniu przed zawodami, ja lecę tam na ostatnią chwilę - komentuje Nowakowska-Ziemniak.

Nietypowe konkurencje

W Norwegii wystartuje w trzech konkurencjach. W czwartek w biegu pod górę na 7 km, w piątek w biegu ze startu wspólnego, a w sobotę supersprinty, rozgrywane metodą pucharową.

- Nigdy nie byłam mocna w bieganiu na nartorolkach, a już zwłaszcza pod górę. Startuję, bo myślę, że jest to sportowa forma zabawy. Miałam już okazję wystartować w pożegnaniu Magdaleny Neuner, ale to wciąż dla mnie coś nowego. Nie wiem, jak będę się czuła w tego typu formacie zawodów. Na pewno ważne będzie szybkie strzelanie - mówi Nowakowska-Ziemniak.

Zwiększone objętości treningowe

Kadra biathlonistek przygotowuje się od maja i ma już za sobą zgrupowania w Bydgoszczy, włoskim Bormio oraz w Dusznikach-Zdroju. - To, że tak wcześnie zaczęliśmy i tak mocno trenujemy, wynika z planów rozpisanych przez trenera. Przed tym sezonem bardzo zwiększyliśmy objętości treningowe, no i kiedyś po prostu trzeba to zrobić. Trener wie, co robi, i my podążamy za jego planem. Za miesiąc, dwa będzie można wyciągać pierwsze wnioski i ewentualnie coś korygować - komentuje Nowakowska-Ziemniak, która była zdecydowanie najlepszą z Polek w ostatnim sezonie Pucharu Świata.

W pierwszej połowie sierpnia kadra uda się do Niemczech, a następnie sprawdzi się w mistrzostwach Polski w biathlonie na nartorolkach w Dusznikach- Zdroju (22-23.08) oraz mistrzostwach świata w Ceile Gradistei (28-30.08).

Więcej o: