Wielkie serce norweskiego mistrza: Mój ostatni zjazd i ta niełatwa decyzja są bez znaczenia

Jeden z najbardziej utytułowanych norweskich alpejczyków - Kjetil Jansrod - ogłosił zakończenie kariery. 36-latek w swoim pożegnalnym wpisie nawiązał do rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Moje myśli i nadzieje są z narodem ukraińskim - napisał na Instagramie Jansrud.

Kjetil Jansrud zakończy karierę po bardzo trudnym dla niego sezonie. Podczas grudniowego zjazdu zaliczanego do alpejskiego Pucharu Świata w Beaver Creek, Norweg na jednym z lewych skrętów nie zdołał utrzymać się na nogach i jadąc z dużą prędkością, padł na stok, dając się ponieść siłą natury. Zatrzymał się przy tym na siatkach zabezpieczających trasę.

Zobacz wideo "Mamy teraz taki sezon, jak w 2014/2015"

Utytułowany norweski alpejczyk zakończy karierę. "Bądźcie silni"

Później norweska federacja narciarska podała druzgocącą informację. Pięciokrotny medalista igrzysk olimpijskich miał nie polecieć do Pekinu na igrzyska. Miał uszkodzone więzadło wewnętrzne w kolanie. Miał pauzować od sześciu do dziewięciu miesięcy. Okazało się jednak, że rekonwalescencja przebiega szybko i Kjetil wystartował w Pekinie. Medalu jednak nie zdobył. 

Mistrzostwa świata w Zakopanem będą imprezą widmo? Mistrzostwa świata w Zakopanem będą imprezą widmo? "Śmiech na sali i kabaret"

- Sobotni zjazd w Kvitfjell będzie moim ostatnim wyścigiem w roli aktywnego sportowca - napisał pięciokrotny medalista olimpijski na Instagramie. - To był ciąg myśli, które doprowadziły do tej decyzji – wycofanie się z czegoś, co robiłeś przez całe życie, nie jest łatwą decyzją do podjęcia. Jednak bardzo się cieszę, że mogę przejść na emeryturę w Kvitfjell, gdzie odniosłem swoją pierwszą wygraną w 2012 roku i gdzie co roku ścigam się przed rodziną i przyjaciółmi - dodawał jeszcze norweski alpejczyk

Mistrz świata w zjeździe w poście pożegnalnym nie pominął tematu rosyjskiej agresji na Ukrainę. - W tych niebezpiecznych czasach moja emerytura – i ten post – wydają się bez znaczenia. Moje myśli i nadzieje są z narodem ukraińskim. Bądźcie silni - wsparł Jansrud. 

36-latek w swojej karierze zdobył pięć medali olimpijskich, trzy mistrzostw świata oraz dwa czempionatu globu juniorów. Trzykrotnie sięgał po małą Kryształową Kulę za supergigant i raz za zjazd. Dwadzieścia jeden razy triumfował też w zawodach Pucharu Świata. 

Więcej o: