"Była w formie na duż± rzecz. Pojedzie pewna siebie". Trener Maryny G±sienicy-Daniel przed gigantem

- Niedosyt chyba jest zawsze, dopóki się nie wygra - mówi Marcin Orłowski. Trener Maryny G±sienicy-Daniel przyznaje, że we wtorek była w formie na medal M¦ w narciarstwie alpejskim! Polce na przeszkodzie stan±ł absurdalny regulamin. W czwartek Maryna pojedzie w swojej koronnej konkurencji. Co może wywalczyć?

Maryna G±sienica-Daniel to 27-latka, która tej zimy wróciła do startów po złamaniu nogi. Spisuje się rewelacyjnie. Na pocz±tku sezonu była 9. w slalomie równoległym w Pucharze ¦wiata w austriackim Lech. To najlepsze miejsce polskiej alpejki w P¦ od 1985 roku. W następnych startach Maryna kilka razy znalazła się w czołówce giganta. Była w nim 10. i trzy razy 11. W ostatnim starcie przed mistrzostwami ¶wiata po brawurowym drugim przejeĽdzie przesunęła się na miejsce 11. z 24. Wtedy miała najlepszy przejazd w całej stawce!

Zobacz wideo Maryna G±sienica-Daniel jedyna taka alpejka w Polsce. "Panie prezesie, nie jeżdżę, by się bawić"

Na mistrzostwach ¶wiata w Cortinie d'Ampezzo Polka pokazuje jeszcze lepsz± formę. Wskazuj± na to 12. miejsce w kombinacji i ¶wietny występ w slalomie gigancie równoległym. Maryna ukończyła go na miejscach 5-8, a gdyby nie pech i konieczno¶ć jazdy w gorszych warunkach w ćwierćfinale, to walczyłaby o medal!

W czwartek odbędzie się konkurencja, na któr± Maryna czekała najbardziej. O godzinie 10 pierwszy przejazd giganta, a o 13.30 drugi. Relacja na żywo na Sport.pl, transmisja w Eurosporcie.

Łukasz Jachimiak: Gratulacje dla Pana i Maryny za wynik w slalomie gigancie równoległym. I proszę powiedzieć, jak Wy się po tym wszystkim czujecie.

Marcin Orłowski: Dziękuję bardzo za gratulacje. U nas wszystko dobrze. Zdrowi jeste¶my. Maryna w formie.

Jest w Was jeszcze zło¶ć na to, że było niesprawiedliwie? Bo było. I to bardzo.

- To prawda. Na tych trasach kompletnie się nie sprawdził pomysł zatrzymywania zegara w pierwszym przejeĽdzie, żeby przed drugim różnica między zawodniczkami nie była większa niż pół sekundy.

"Najbardziej absurdalny wy¶cig. Pi******ie się, jestem w¶ciekła". Protest dał dwa złote medale!

Widzieli¶my, jak w pierwszym przejeĽdzie ćwierćfinału Maryna od póĽniejszej mistrzyni Kathariny Liensberger była szybsza o więcej niż pół sekundy, ale w drugim przejeĽdzie, jad±c po szybszej stronie, Austriaczka musiała odrobić tylko pół sekundy.

- Tak. Je¶li ta konkurencja ma się rozwijać, to tworz±cy regulamin musz± wyci±gn±ć wnioski. Chyba już wiedz±, czego nie wolno robić.

Czuli¶cie, że Maryna była blisko półfinału?

- We wtorek Maryna była w formie na bardzo duż± rzecz. Mogła j± zrobić. Ale nie miała szczę¶cia. Trudno, szkoda.

Czyli miejsca 5-8 to ¶wietny wynik, ale jest w Was niedosyt?

- Zgadza się. Niedosyt chyba jest zawsze, dopóki się nie wygra.

Maryna G±sienica-DanielMaryna G±sienica-Daniel otwiera wszystkim oczy! Wyjechała z ciemnych wieków. Czekali¶my 35 lat

Prezydent Duda dzwonił?

- Do mnie nie.

Pytałem raczej o Marynę. W niedawnej rozmowie mówiła mi, że tej zimy taki telefon już raz odebrała.

- Tak, to było po pierwszych bardzo dobrych startach Maryny. Byli¶my wtedy w Courchevel. Z tego, co wiem, teraz prezydent nie dzwonił. Już się trochę wszyscy przyzwyczaili, że Maryna jest w czołówce. To miłe. Wielu ludzi nam kibicuje, gratuluje, ¶ciska za nas kciuki. Czujemy to.

Z którym numerem Maryna pojedzie w czwartkowym gigancie, konkurencji już z całkowicie jasnymi zasadami?

- Chyba z 18.

I co może zrobić? Numer będzie miała niższy niż w Pucharze ¦wiata, czyli teoretycznie ruszy na trasę mniej zniszczon± niż zwykle.

- Ostatnio w Pucharze ¦wiata jechała z numerem 21. Dwa-trzy numery to już niewielka różnica. Ale nie zajmujemy się numerem startowym. Maryna może mieć bardzo udany start. Ma bardzo duży potencjał. Niech go pokaże. Niech pojedzie tak, jak na to pracowała.

Wszyscy mówi± o jej szansach na Top 10, a niektórzy nawet nie¶miało o medalu. Wy rozmawiaj±c ze sob± przed startem w ogóle poruszacie temat celów wynikowych?

- Nie dopuszczamy do tego, to by było szkodliwe. Mówimy sobie, jak wykonać dane elementy techniczne, w którym miejscu trasy jak pojechać, co i jak przenie¶ć z treningu na zawody. Ta metoda nam się sprawdza. Rozmawiamy tylko o przejeĽdzie i o nastawieniu.

A co sobie mówicie, gdy przychodzi taki przejazd, który Maryna wygrywa - jak na ostatnim Pucharze ¦wiata? Wtedy mówi Pan "Zobacz Maryna, jaki masz potencjał"? Czy wtedy się zastanawiacie, co jeste¶cie w stanie zrobić?

- Zawsze mamy analizę. Zawsze tego, co było dobrze, ale też tego, co było Ľle. Zawsze patrzymy na spokojnie i wyci±gamy wnioski.

Kamil Stoch wysłał wiadomo¶ć do Andrzeja Stękały. Kamil Stoch wysłał wiadomo¶ć do Andrzeja Stękały. "To dopiero pocz±tek"

Maryna była 12. w kombinacji i na miejscach 5-8 w równoległym gigancie. Dobre wyniki jakkolwiek pomog± jej przed gigantem? Uskrzydl± j±?

- Na pewno! Maryna tymi startami pokazała, że jest bardzo dobrze przygotowania. I dzięki nim jest spokojna przed gigantem. Wie, że może zrobić bardzo dobry wynik. Pojedzie pewna siebie. Bardzo cenne było też czwarte miejsce Maryny w kwalifikacjach równoległego giganta. Tam z 52 zawodniczek tylko 16 weszło do fazy finałowej.

Odpadła m.in. mistrzyni ¶wiata w gigancie, Petra Vlhova.

- Naprawdę trudno się było zmie¶cić. A Maryna weszła do Top 16 bardzo pewnie. Po bardzo dobrym, płynnym, szybkim przejeĽdzie. To był jej kolejny taki przejazd w trwaj±cym sezonie. Kolejny dowód, że ona jest w ¶wiatowej czołówce.

Więcej o: