G±sienica-Daniel wyprzedziła mistrzynię ¶wiata. "Dzwonił prezydent Duda. Bardzo lubi narciarstwo"

- To, że wyprzedziłam Petrę miałoby znaczenie, gdybym ja wygrała, a Petra byłaby druga - mówi Maryna G±sienica-Daniel. Polska narciarka coraz bardziej się rozpędza. W ostatnim slalomie gigancie w Pucharze ¦wiata była najlepsza w drugim przejeĽdzie i awansowała z 24. na 11. miejsce. Tuż za ni± znalazła się mistrzyni ¶wiata Vlhova. Czy zakopiankę stać na dwa ¶wietne przejazdy na zaczynaj±cych się wkrótce M¦ w Cortinie d'Amezzo?

We wtorek w Kronplatz była 11. Wcze¶niej, w połowie stycznia zajęła 10. i 11. miejsce w gigantach w Kranjskiej Gorze. A w listopadzie w austriackim Lech była dziewi±ta w slalomie równoległym. Maryna G±sienica-Daniel ustabilizowała się na poziomie, na jakim żadna Polka nie jeĽdziła od lat 80. XX wieku, gdy reprezentowały nas siostry Dorota i Małgorzata Tlałkówny.

Zobacz wideo Andrzej Bachleda-Curu¶ w "Wilkowicz Sam na Sam": Liczę, że po tej olimpiadzie co¶ się wydarzy, jakie¶ hasło od ministerstwa sportu, zmiany w zwi±zku narciarskim

Jak już prawie 27-latka wjechała do ¶wiatowej czołówki? O to pytali¶my już Marynę w grudniowej rozmowie. A ona bardzo ciekawie opowiadała

Teraz pytamy, ile może znaczyć fakt, że zakopianka potrafi wygrać ze wszystkimi na ¶wiecie. Na razie "tylko" jeden przejazd.

Ale przecież Maryna miała też taki przejazd w Courchevel (tam giganty skończyła na miejscach 21. i 11.), w którym uzyskała drugi czas. Czy jest możliwe, że Polka pojedzie dwa ¶wietne przejazdy na mistrzostwach ¶wiata? One odbęd± się już za chwilę - od 8 do 21 lutego w Cortinie d'Ampezzo.

Łukasz Jachimiak: Dzwonił już do Ciebie prezydent Duda?

Maryna G±sienica-Daniel: Tak, bardzo dużo gratulacji dostałam, a głowa naszego państwa złożyła mi gratulacje już wcze¶niej, po moich dobrych wynikach w Courchevel. To było bardzo miłe.

To były gratulacje osobiste, złożone w rozmowie?

- Tak, prezydent zadzwonił.

Nie pytam Cię o preferencje polityczne, bo chyba bez względu na nie miło być tak wyróżnionym.

- Jak najbardziej. Zwłaszcza że prezydent bardzo lubi narciarstwo. Kibicuje, żyje sportem. Super, że znalazł czas, żeby zadzwonić nawet do zwykłego sportowca. Takiego, który nie zdobył olimpijskiego medalu, nie zwyciężył, tylko zaj±ł które¶ tam miejsce.

Ale ten sportowiec rokuje. A poza tym może prezydent znany jako zapalony narciarz, liczył, że udzielisz mu jakich¶ rad.

- Mam nadzieję, że kiedy¶ uda się spotkać z prezydentem na nartach.

Nie bałaby¶ się wygrać?

- Nie musieliby¶my jeĽdzić na czas.

A propos - we wtorek w Kronplatz zajęła¶ 11. miejsce w slalomie gigancie, a w drugim przejeĽdzie miała¶ najlepszy czas. Jasne, że licz± się dwa, ale chyba nawet taki jeden wygrany daje dużo frajdy?

- Oczywi¶cie!

Ty była¶ 11., a Petra Vlhova 12. Usłyszałem tak± opinię, że tuż przed mistrzostwami ¶wiata mistrzyni z roku 2019 została wyprzedzona przez zawodniczkę, która zostanie mistrzyni± teraz, w roku 2021.

- Ha, ha! Fajne.

Ma dla Ciebie znaczenie, że zaczynasz wyprzedzać największe gwiazdy?

- Nie ma. Różnie się zawody układaj±, dana trasa dla jednej zawodniczki jest łatwiejsza, a dla innej trudniejsza. A przede wszystkim to, że wyprzedziłam, Petrę miałoby znaczenie, gdybym ja wygrała, a Petra byłaby druga. Ale spokojnie, na razie cieszę się, że wmieszałam się między najlepsze zawodniczki.

Halvor Egner GranerudPolscy sędziowie faworyzuj± polskich skoczków. Granerud: Cieszę się z wyników badań

Taka Vlhova albo Mikaela Shiffrin zaczęły widzieć w Tobie rywalkę czy jeszcze nie, bo jeszcze nie wygrywasz i nie wjeżdżasz na podium?

- Z Petr± znamy się bardzo długo. Od dziecka. Wszystkie Euroligi i inne starty jeĽdziły¶my razem. Między nami jest rok różnicy, więc już jako małe dziewczynki się ¶cigały¶my. Trudno mówić, że to przyjaĽń, ale znamy się dobrze i normalnie ze sob± rozmawiamy. Natomiast z Mikael± znamy się tylko z widzenia. Nigdy dłużej nie rozmawiały¶my. Kontakt się nie zmienił.

Czyli jeszcze musisz troszkę więcej zrobić, żeby gwiazdy powiedziały Ci "Super, zrobiła¶ wielk± robotę, widzę to"?

- Dziewczyny widz±, że jestem. Jak siedzę na pozycji lidera, to każda, która zjeżdża, przychodzi, przybije pi±tkę, gratuluje. Generalnie nie jestem supermłod± zawodniczk±, której one nie znaj±. Nie jestem jak Alice Robinson, która nagle wystrzeliła. Ja miałam drogę dług± i szłam małymi kroczkami do przodu. Gdzie¶ tam mnie było widać. Może nie koło 10. miejsca, ale z widzenia znamy się długo.

Alarm w drużynie Słoweńców! Koronawirus wyeliminował dwóch skoczkówAlarm w drużynie Słoweńców! Koronawirus wyeliminował dwóch skoczków

Skoro dobrze znasz się z Vlhov±, to pewnie wiesz, dlaczego Słowacy potrafi±, Czesi potrafi±, a my długo nie potrafili¶my mieć nikogo w czołówce? Wiem, że Ty zim± wła¶ciwie mieszkasz w Alpach. A oni maj± stworzone warunki do treningu w swoich krajach?

- Mieszkam jednak cały czas w Zakopanem, ha, ha. Ale przez zimę rzeczywi¶cie przebywam w Alpach. Petra też ma bazę we Włoszech, tam ma trenera. Nie ćwiczy u siebie. Słowacy i Czesi też wcale nie mieli wielu zawodników w czołówce. Słowacy przed Petr± mieli jedn± Veronikę Velez-Zuzulov±. A Czesi mieli Sarkę Strachov±.

Maj± Ester Ledeck±.

- No tak, ale też jedn±.

W każdym razie u Słowaków, Czechów, ale też na przykład u Chorwatów, a więc w kolejnym w kraju niealpejskim, od lat działo się i jeszcze ci±gle dzieje się dużo więcej dobrego niż w polskim narciarstwie zjazdowym. Ty wiesz, dlaczego u nas było tyle lat posuchy?

- Nie wiem, szczerze mówi±c. Te znane słowackie i czeskie zawodniczki wywodz± się z bardzo rodzinnych teamów. Nie było tak, że za sukcesem stały federacje. Wydaje mi się, że u nas dużo zależy od tego czy się jest cierpliwym. W takich krajach jak nasze wyniki trochę póĽniej przychodz±, trochę więcej czasu potrzebujemy, żeby dotrzeć na szczyt. A w Polsce wszystkie zawodniczki wcze¶nie kończyły. Możliwe, że w momencie, w którym dopiero mogły zacz±ć osi±gać dobre wyniki.

Gdzie Ciebie będzie można teraz zobaczyć? Na Pucharze ¦wiata w Garmisch-Partenkirchen czy dopiero na mistrzostwach ¶wiata w Cortinie d'Ampezzo?

- My¶lę, że moim najbliższym startem będzie dopiero superkombinacja na M¦ w Cortinie. Chociaż jeszcze po drodze s± dwa Puchary Europy w Krvavcu. Jestem zgłoszona, będziemy decydować na bież±co czy wystartuję, w zależno¶ci od treningu, od tego, jak będzie wszystko szło.

Cortinę znasz dobrze? Dobrze się tam czujesz?

- Gigantów tam jeszcze nie startowałam, nigdy tam nie było takich zawodów. Ale jechałam dwa supergiganty. Trasa jest naprawdę super. Wydaje mi się, że będzie fajnie, tak jest zawsze we Włoszech. Bardzo lubię być w tych okolicach.

Michal DoleżalMichal Doleżal zapowiada zmiany. Maj± poprawić największ± bol±czkę Polaków

Bo to Twoja główna baza?

- Tak, wła¶nie ten rejon.

Można Ci życzyć, żeby¶ na M¦ w gigancie miała jeden przejazd jak ten najlepszy z Kronplatz i drugi taki jak ten z Courchevel, gdy miała¶ drugi czas?

- Pewnie, że można. Bardzo dziękuję!

Więcej o: