Justyna Kowalczyk tempa nie zwolni

Jak zakończyła starty styczniowe, tak zaczęła lutowe - od podium w Pucharze Świata. Po wygranej w Rybińsku, w piątek w kanadyjskim Canmore, w biegu na 10 km techniką dowolną lepsza od Justyny Kowalczyk była tylko Szwedka Charlotte Kalla

Wielka forma polskiej faworytki do olimpijskich medali trwa. Wszystko, co mówiła ona i jej trener Aleksander Wierietielny sprawdziło się w Canmore. Po prawie dwóch tygodniach przerwy w startach Kowalczyk pobiegła na dystansie od którego rozpocznie rywalizację na igrzyskach olimpijskich.

Tym razem, przeciwko sobie, miała zawodniczki, które nie startowały ani w Tour de Ski (początek stycznia), ani w Rybińsku. Na starcie zabrakło jedynie zawodniczek z Norwegii i Finlandii. Widać, uznano, że nie są jeszcze gotowe do rywalizacji z będącą w kapitalnej dyspozycji od początku sezonu Polką. Nie przyjechały do Canmore m.in. Aino-Kaisa Saarinen i Marit Bjoergen. Bo do tej pory Skandynawki mogły tylko oglądać plecy Polki, która w każdym starcie pokazywała, jak jest mocna.

W piątek przegrała, o niespełna dziesięć sekund, z Kallą (dwa lata temu była najlepsza w Tour de Ski), ale pozostałe zawodniczki pozostawiła w cieniu. Przede wszystkim w katastrofalnej formie na metę przybiegła wiceliderka PŚ, Słowenka Petra Majdić. Straciła sporo sekund i punktów, ale nie Kryształowa Kula jest celem Kowalczyk na igrzyskach. Polka, drugi z kolei triumf w PŚ, ma właściwie zapewniony. Za niewiele ponad tydzień czeka ją walka o olimpijskie medale.

Rywalizację w Vancouver również rozpocznie walka na 10 km. Z udziałem najlepszych zawodniczek świata. Kowalczyk wyglądała w piątek tak, jakby chciała zobaczyć, na co stać rywalki. Z Kallą przegrała, ale na mecie uśmiechnęła się. Jakby chciała przekazać, że strata do Szwedki jest, jak najbardziej do odrobienia na olimpijskiej trasie.

W sobotę rywalizacja w sprintach techniką klasyczną.

Polka, podobnie jak w piątek, ma biec w biało-czerwonym stroju. Poprzedni kombinezon był czarny.

Wyniki biegu na 10 km (technika dowolna):

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata (po 22 z 31 zawodów):

Tak biegła Kowalczyk w Canmore - czytaj relację z biegu ?

Więcej o: