"Nie chcemy rosyjskich oficerów na naszych trasach". A FIS gorszy niż FIFA. "Słaby i tchórzliwy"

- Oni są ambasadorami Rosji i swoimi wynikami reklamują ją na całym świecie - mówiła norweskim mediom Therese Johaug, która nawołuje do wykluczenia rosyjskich sportowców z międzynarodowej rywalizacji. Gwieździe światowych biegów wtórują także inni Norwegowie.

Inwazja Rosji na Ukrainę, która trwa od czwartku, wywołała wiele reakcji w świecie sportu. Większość z nich to gesty wsparcia dla Ukrainy i potępienia dla Rosji, czy apele do międzynarodowych federacji o reakcje w sprawie sankcji wobec agresora.

Zobacz wideo "Mamy teraz taki sezon, jak w 2014/2015"

Norwegowie nie chcą "rosyjskich oficerów" biorących udział w zawodach Pucharu Świata

Na działania Rosji reagują działacze sportowi, a także sami zawodnicy. Na wymowny gest w niedzielę zdecydował się także Kamil Stoch. Polski skoczek napisał na nartach po angielsku "Stop wojnie. Lepiej walczcie w sporcie" i wystąpił w nich w kwalifikacjach do niedzielnego konkursu indywidualnego w Lahti.

Rosjanie zaatakowani w Zakopanem. FIS pod ścianą. Polska stawia ultimatumRosjanie zaatakowani w Zakopanem. FIS pod ścianą. Polska stawia ultimatum

Bierność zachowują jednak działacze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. "Rosjanie będą mogli startować pod swoim nazwiskiem i dla swojego kraju" - czytamy w oświadczeniu. W dalszej części komunikatu FIS zaznacza, że przy oficjalnych uroczystościach, jak ceremonie dekoracji, nie będzie flagi i hymnu Rosji. W zamian pojawi się flaga i hymn FIS-u. Pełną wersję komunikatu można przeczytać tutaj (pod hasłem "update") - czytamy w piątkowym komunikacie federacji. 

Coraz więcej związków narciarskich nie chce jednak rywalizować z Rosjanami. Norwegowie naciskają, aby wykluczyć rodaków Władimira Putina ze zbliżających się zawodów Pucharu Świata. FIS nie chce się na to zgodzić. - Rosyjscy zawodnicy są w większości oficerami armii rosyjskiej, a ich największa gwiazda Aleksander Bolszunow po medalach w Pekinie otrzymał awans na kapitana gwardii narodowej. Nie chcemy rosyjskich oficerów na naszych trasach - powiedział legendarny norweski biegacz narciarski Vegard Ulvang, który jest także przewodniczącym komisji biegów narciarskich w międzynarodowej federacji (FIS).

Ale nie tylko działacze zabierają głos w tej sprawie. Zakazu startu dla rosyjskich sportowców domagają się także największe gwiazdy norweskiego sportu. Wśród nich Therese Johaug, która w niedzielę wygrała bieg na 10 km w Lahti, a następnie tuliła się z Rosjanką Natalią Niepriajewą. W wywiadach powiedziała jednak, że jej zdaniem rodacy Władimira Putina nie powinni startować w zawodach PŚ. - Oni są ambasadorami Rosji i swoimi wynikami reklamują ją na całym świecie - stwierdziła trzykrotna mistrzyni olimpijska z Pekinu.

Granerud: "Niech FIS nie ściemnia, że sport nie jest polityką"

Johaug wtórował Johannes Klaebo. - Bardzo krytycznie oceniam to, że światowe władze nie wykluczyły Rosji. Myślę, że FIS jest słaba i tchórzliwa - powiedział, cytowany przez norweskie media dwukrotny mistrz olimpijski z Pekinu. - Włodarze stawiają nas, zawodników w bardzo trudnej sytuacji. Nie ułatwiają nam życia - dodał. 

Mistrzostwa Europy w siatkówce. Polacy w ćwierćfinale w pięknym stylu pokonali w Ergo Arenie RosjęRuszyła lawina. Nie będzie mistrzostw świata w Rosji. Polska przejmie turniej?

- Sytuacja jest taka, że ukraińscy zawodnicy pozostali w domu, aby bronić swojego kraju, a ci, którzy ich zaatakowali, będą spokojnie rywalizować w Norwegii. Niech FIS nie ściemnia, że sport nie jest polityką - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych Halvor Egner Granerud, niedzielny zwycięzca konkursu PŚ w skokach. 

W czwartek w norweskim Drammen biegacze będą rywalizować w sprintach, a w sobotę i niedzielę w Oslo w biegach długodystansowych, kombinacji norweskiej i skokach narciarskich w ramach turnieju Raw Air. Najnowsze informacje wskazują na to, że w poniedziałek wieczorem FIS ma zebrać się, aby ponownie podjąć dyskusję na temat ewentualnego wykluczenia rosyjskich sportowców ze zmagań międzynarodowych.

Więcej o: