Zwrot ws. Petera Northuga! Siedem miesięcy w zamkniętym ośrodku

Dwukrotny mistrz olimpijski w biegach narciarskich Petter Northug najbliższe siedem miesięcy spędzi w zamknięciu. Norwego trafi do ośrodka leczenia uzależnień w Telemarku.

Petter Northug w grudniu 2020 roku został skazany na siedem miesięcy więzienia za zbyt szybką jazdę i posiadanie narkotyków. W sierpniu policja zatrzymała Norwega za przekroczenie prędkości. Biegacz jechał ponad 220 km/h na drodze, na której dopuszczalne jest 80 km/h. Przyznał się od razu do tego, że jechał z bardzo dużą prędkością, ale nie, że był pod wpływem narkotyków, co sugerowały media. Jego wersję potwierdziły badania policyjne. Niedługo po tym przyznał jednak na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej, że jest uzależniony od nich, a policja w jego mieszkaniu znalazła sześć gramów kokainy i 0,6 grama MDMA.

Zobacz wideo Tajemnica fenomenalnego sukcesu Piotra Żyły. "Wykorzystał tajną broń"

 - Mam poważny problem z uzależnieniami, na co składają się alkohol i narkotyki. W ostatnim czasie często ciężko imprezowałem. Nie potraktowałem tego wystarczająco poważnie. Zawiodłem i chciałbym za to przeprosić wszystkich, szczególnie rodzinę, przyjaciół i moich partnerów - podkreślał Petter Northug.

Peter Northug nie trafi do więzienia. Zostanie podopiecznym ośrodka terapii uzależnień. 

Northug już raz został skazany w 2014 roku za jazdę po pijanemu na 50 dni więzienia. Było to jeszcze w trakcie kariery, którą zakończył w 2018. Karę odbywał ostatecznie w swoim domu, mając na rękach elektroniczne kajdanki. Norweg został również skazany na grzywnę w wysokości 185 tys. koron norweskich. 

Za swój ostatni występek został początkowo skazany na karę więzienia. Dostał wezwanie stawienia się w kwietniu do zakładu karnego w Trogstad we wschodniej Norwegii. Teraz jednak okazuje się, że ma poddać się karze w instytucji odwykowej w Telemarku. Według informacji norweskiego dziennika "Verdens Gang" norweska służba więzienna podpisał zgodę na zamianę więzienia na odwyk. Ośrodek w Telemarku jest otwarty, ale mogą w nim przebywać również skazani na karę bezwzględnego więzienia.

 - Nie mogę komentować tej sprawy - mówił szef ośrodka, do którego ma trafić Northug Jan Korsvold. - Nie chcę nic komentować na temat poszczególnych osób, ale mamy tutaj wielu skazanych w podobnej sytuacji. 

Petter Northug jest zdobywcą czterech medali olimpijskich, z czego dwóch złotych. 16-krotnie stawał na podium mistrzostw świata, z czego aż 13 razy zdobywał tytuł mistrza świata. Dwukrotnie zdobywał kryształową kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Karierę zakończył w listopadzie 2018 roku. 

Więcej o: