Dwukrotny mistrz olimpijski idzie do więzienia. "To było idiotyczne zachowanie"

Dwukrotny mistrz olimpijski Petter Northug został skazany na siedem miesięcy więzienia i stracił dożywotnio prawo jazdy.

W poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Oslo odbył się proces Pettera Northuga. Była gwiazda biegów narciarskich została oskarżona o spowodowanie zagrożenia dla bezpieczeństwa i życia innych uczestników ruchu drogowego, jak i posiadanie narkotyków. - Nie ma wątpliwości, że naraził siebie i innych użytkowników dróg na poważne ryzyko odniesienia obrażeń lub śmierci - stwierdził sędzia Ole Kristen Överberg, cytowany przez portal expressen.se.

Zobacz wideo "Odłóżmy na bok liczby i gabloty. To jest najlepszy piłkarz na świecie"

34-letni Northug został zatrzymany w sierpniu za przekroczenie prędkości, jadąc ponad 220 km/h na drodze, na której dopuszczalne jest 80 km/h. - Stało się to zaledwie rok po odzyskaniu przez Northuga prawa jazdy. Oznacza to, że nie wyciągnął wniosków z pierwszego werdyktu - dodał sędzia.

Northug zatrzymany za znaczne przekroczenie prędkości

Wkrótce po wyroku Norweg i jego obrońca ogłosili, że nie złożą apelacji. - Northug przyjmuje karę i chce ruszyć dalej ze swoim życiem - powiedział jego prawnik Halvard Helle. Latem Northug zaprzeczał prowadzeniu pojazdu pod wpływem narkotyków, ale przyznał, że jest uzależniony od narkotyków. Policja znalazła w jego domu sześć gramów kokainy i 0,6 grama MDMA. Policyjne badanie krwi wykazało, że Northug nie miał narkotyków we krwi, gdy został zatrzymany. 

Norweski biegacz przyznał, że jechał za szybko. - To było idiotyczne zachowanie - powiedział. Miał także w przeszłości nagrywać filmiki, gdy jedzie ponad 200 km/h i rozsyłać je znajomym, na co szczególną uwagę zwrócił sędzia (jak i na fakt, że Northug został skazany za jazdę pod wpływem alkoholu już w 2014 roku). Dwukrotny mistrz olimpijski trafi do zakładu penitencjarnego, jako że obroża monitorująca stosowana może być wyłącznie w przypadku wyroków do sześciu miesięcy. Byłemu sportowcowi zabrano dożywotnio prawo jazdy - choć w myśl norweskiego prawa będzie mógł starać się je odzyskać po pięciu latach.

"Mam poważne problemy"

Kilka dni po przeszukaniu domu przez policjantów Petter Northug zorganizował konferencję prasową, na której opowiedział o incydencie. - Mam poważny problem z uzależnieniami i potrzebuję pomocy - powiedział wtedy przyznając, że sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Northug został skazany w 2014 roku za jazdę po pijanemu na 50 dni więzienia. Karę odbywał ostatecznie w swoim domu, mając na rękach elektroniczne kajdanki. Norweg został również skazany na grzywnę w wysokości 185 tys. koron norweskich. Jest jednym z najbardziej utytułowanych narciarzy w historii. Zdobył m.in. 13 złotych medali mistrzostw świata i cztery medale igrzysk olimpijskich, w tym dwa złote. Dwa lata temu zakończył karierę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.