Dwukrotny mistrz olimpijski idzie do więzienia. "To było idiotyczne zachowanie"

Dwukrotny mistrz olimpijski Petter Northug został skazany na siedem miesięcy więzienia i stracił dożywotnio prawo jazdy.

W poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Oslo odbył się proces Pettera Northuga. Była gwiazda biegów narciarskich została oskarżona o spowodowanie zagrożenia dla bezpieczeństwa i życia innych uczestników ruchu drogowego, jak i posiadanie narkotyków. - Nie ma wątpliwości, że naraził siebie i innych użytkowników dróg na poważne ryzyko odniesienia obrażeń lub śmierci - stwierdził sędzia Ole Kristen Överberg, cytowany przez portal expressen.se.

Zobacz wideo "Odłóżmy na bok liczby i gabloty. To jest najlepszy piłkarz na świecie"

34-letni Northug został zatrzymany w sierpniu za przekroczenie prędkości, jadąc ponad 220 km/h na drodze, na której dopuszczalne jest 80 km/h. - Stało się to zaledwie rok po odzyskaniu przez Northuga prawa jazdy. Oznacza to, że nie wyciągnął wniosków z pierwszego werdyktu - dodał sędzia.

Craig Gordon wściekły na EdouardaWściekły bramkarz rzucił piłką w rywala po tym karnym. "To było bezczelne" [WIDEO]

Northug zatrzymany za znaczne przekroczenie prędkości

Wkrótce po wyroku Norweg i jego obrońca ogłosili, że nie złożą apelacji. - Northug przyjmuje karę i chce ruszyć dalej ze swoim życiem - powiedział jego prawnik Halvard Helle. Latem Northug zaprzeczał prowadzeniu pojazdu pod wpływem narkotyków, ale przyznał, że jest uzależniony od narkotyków. Policja znalazła w jego domu sześć gramów kokainy i 0,6 grama MDMA. Policyjne badanie krwi wykazało, że Northug nie miał narkotyków we krwi, gdy został zatrzymany. 

Norweski biegacz przyznał, że jechał za szybko. - To było idiotyczne zachowanie - powiedział. Miał także w przeszłości nagrywać filmiki, gdy jedzie ponad 200 km/h i rozsyłać je znajomym, na co szczególną uwagę zwrócił sędzia (jak i na fakt, że Northug został skazany za jazdę pod wpływem alkoholu już w 2014 roku). Dwukrotny mistrz olimpijski trafi do zakładu penitencjarnego, jako że obroża monitorująca stosowana może być wyłącznie w przypadku wyroków do sześciu miesięcy. Byłemu sportowcowi zabrano dożywotnio prawo jazdy - choć w myśl norweskiego prawa będzie mógł starać się je odzyskać po pięciu latach.

Tajner odpowiada na zarzuty Ziobry. Tajner odpowiada na zarzuty Ziobry. "Tyle mogę powiedzieć"

"Mam poważne problemy"

Kilka dni po przeszukaniu domu przez policjantów Petter Northug zorganizował konferencję prasową, na której opowiedział o incydencie. - Mam poważny problem z uzależnieniami i potrzebuję pomocy - powiedział wtedy przyznając, że sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Northug został skazany w 2014 roku za jazdę po pijanemu na 50 dni więzienia. Karę odbywał ostatecznie w swoim domu, mając na rękach elektroniczne kajdanki. Norweg został również skazany na grzywnę w wysokości 185 tys. koron norweskich. Jest jednym z najbardziej utytułowanych narciarzy w historii. Zdobył m.in. 13 złotych medali mistrzostw świata i cztery medale igrzysk olimpijskich, w tym dwa złote. Dwa lata temu zakończył karierę.

Więcej o: